ჯოზეფ ქეის განმარტებით, მისთვის „იმედის“ გადაცემა და შემდეგ „წართმევა“ სააკაშვილისა და კეზერაშვილის გეგმა იყო
ბიზნესმენ ჯოზეფ ქეის განმარტებით, ტელეკომპანია „იმედის“ მის მმართველობაში გადასვლა და შემდეგ მისთვის „წართმევა“ პირადად მიხეილ სააკაშვილისა და დავით კეზერაშვილის გეგმა იყო. ამის შესახებ ბიზნესმენმა გაზეთ „კვირის ქრონიკისთვის“ მიცემულ ინტერვიუში განაცხადა.
„როდესაც ვსაუბრობდი, რომ ერთ-ერთი იმათთაგანი ვარ, ვისაც წინა ხელისუფლების გაძლიერებაში წვლილი მიუძღვის, ვგულისხმობდი ტელეკომპანია „იმედს“ და 200 მილიონს, რომელიც საქართველოში ჩამოვიტანე. რაც შეეხება მაღალჩინოსნების მიერ ჩემს მიმართ განხორციელებულ ზეწოლას, კონკრეტულ სახელებს გეტყვით - მიხეილ სააკაშვილი და მაშინდელი თავდაცვის მინისტრი დავით კეზერაშვილი. საერთოდ, მათ სერიოზული ბიზნესისა და ბიზნესმენების მართვის კონტროლის „საინტერესო“ სქემები ჰქონდათ შემუშავებული“, - განაცხადა ქეიმ და ტელეკომპანია „იმედის“ გიორგი არველაძის ხელში მოხვდერის შესახებ ვრცლად ისაუბრა.
„ნოემბრის ცნობილი მოვლენების შემდეგ ბადრი პატარკაციშვილსა და ხელისუფლებას შორის ურთიერთობა დაიძაბა. მთავრობა ბადრის მიმართ სამართლებრივი დევნის შეწყვეტისთვის და მისი ბიზნესის ხელშეუხებლობის გარანტად ტელევიზიას ითხოვდა. მთავრობისთვის მნიშვნელოვანი იყო, რომ ფორმალურადაც და ფაქტობრივადაც ისეთი ადამიანის ხელში ყოფილიყო ეს აქტივი, რომელსაც თავად ექნებოდა რამე დასაკარგი, ან მათი კლანის წევრი იქნებოდა. ბადრის შარანგიას კანდიდატურა შესთავაზეს, მაგრამ არ დათანხმდა. მე ორივე მხარისთვის მისაღები აღმოვჩნდი. ბადრისთვის - რატომ, ეს მე და მან ვიცით მარტო. მთავრობისთვის კი მე ვიყავი ადამიანი, რომელსაც ამ დროისთვის საქართველოში უკვე ბევრი ჰქონდა დასაკარგი. ეს მოლაპარაკება ინტენსიურად მიმდინარეობდა. ორივე მხარე ჩქარობდა. თითქმის ყველაფერზე შევთანხმდით. მე შევხვდი პრეზიდენტს, მივიღე მისგან ბადრის, ჩემი ბიზნესებისა და ოჯახის წევრების უსაფრთხოების გარანტია. ჩემი მხრივ, ტელევიზიის საინფორმაციო სამსახურის 5 წლით მართვის უფლების გადაცემაზე თანხმობა. სანამ საბუთები მომზადდებოდა და ოფიციალურ სახეს მიიღებდა ეს გადაწყვეტილება, დავტოვე საქართველო და აშშ-ში ჩემს ერთ-ერთ დეველოპერში „ფიშერ აილენდზე“ დავბრუნდი. რამდენიმე დღეში ბადრი გარდაიცვალა. მითხრეს, ბადრი კი მოკვდა, მაგრამ მისი ოჯახი, შენ და თქვენი ბიზნესები ცოცხალია, ეს საქმე უნდა დაასრულოო. იქ იყო ისეთი საუბრები, რაზეც ახლა აპელირება არ მინდა. აი, ეს არის სიმართლე, რომელიც, მე ვიტყვი თუ არა, ადრე თუ გვიან, მაინც გაირკვევა. ეს გარიგება დავასრულე. ამის შემდეგ თითქმის ყველაფერი თავდაყირა დადგა: ორმხრივ ცეცხლში აღმოვჩნდი, საქართველოს ხელისუფლებამ უკიდურესად დაძაბა სიტუაცია ჩემსა და ბადრის ოჯახს შორის“, - აცხადებს ბიზნესმენი.
მისივე თქმით, ხელისუფლებამ საზოგადოებისთვის მისგან შავი ოდიოზური პერსონა შექმნა.
„2009 წელს კი გამომიცხადეს: სააკაშვილმა მიიღო გადაწყვეტილება, ჩემთვის „იმედი“ წაერთმია. მოტივი იყო შემდეგი - ინა გუდავაძე ყველგან გებრძვის, გაშავებს და ტელევიზიაც შეიძლება წაგართვას, ამიტომ ის საიმედო ხელში უნდა იყოს. მე ამის წინააღმდეგი ვიყავი, რადგან ეს არ იყო ჩვენი შეთანხმება და 5 წელიწადში მე „იმედი“ უნდა დამებრუნებინა. თავისი გეგმის შესრულება შეძლეს“, - განმარტავს ქეი.

Joseph Kei Clarified It Was Saakashvili and Kezerashvili’s Plan to Give and then Seize Imedi from Him
Businessman Joseph Kei said it was plan of Mikheil Saakashvili and Davit Kezerashvili to initially give TV-Company Imedi to him and then seize it from him. The businessman said in his interview with the newspaper Kviris Kronika.
“When I said that I had merit in the reinforcement of the previous government, I meant TV-Company Imedi and 200 million USD which I brought to Georgia. As for senior governmental officials’ oppression on me, I can name concrete people – Mikheil Saakashvili and former defense minister Davit Kezerashvili. Generally, they had worked out interesting control schemes of serious business and businessman managements,” Kei said and largely spoke how TV-Company Imedi appeared under management of Giorgi Arveladze.
“After famous events of November, 2007 relation between Badri Patarkatsishvili and government deteriorated. The government demanded Badri to give TV-Company in exchange of dropped criminal liability against him and integrity of his business. It was important for the government to formally and factually accumulate this asset in the hands of a person, who will have something to lose or will be a member of their clan. They offered Sharangia’s candidature to Badri but he declined. I turned up acceptable for both parties. Why Badri accepted my candidature it is personal affair of his and mine. For the government I was a person who had already much to lose in Georgia. The negotiations were going on intensively. Both parties were in hurry; we agreed almost on everything. I met the president and he gave me the guarantee of security of Badri, my business and family members. On my side, I agreed to run the news room of the TV-Company during 5 years. Before documents were prepared and the decision acquired official character, I left Georgia and returned to one of my developers Fisher Ireland in the USA. Several months later Badri died. I was told although Badri died, his family, you and your business are alive and I had to finish the job. I do not want to speak about the issues we discussed then. It is the truth which will be cleared up earlier or later. I finished this deal. Afterwards everything went upside down: I was caught in double fire – Georgian government extremely tensed relation between me and Badri’s family,” the businessman said.
He added that the government created an odious person of him for the society.
“In 2009 I was told: Saakashvili decided to seize Imedi from me; the motive was the following – Ina Gudavadze fights against you everywhere, discredits you and maybe she will seize the TV-Company too. So, we must have the company in safe hands. I was against it because it was not our agreement; I had to return the TV-Company Imedi back five years later. They managed to realize their plans,” Kei clarified.