წამების მსხვერპლთა ფსიქოსოციალური და სამედიცინო რეაბილიტაციის საქართველოს ცენტრის (GCRT) მიმართვა პარლამენტს
საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარეს,ბატონ  დავით  უსუფაშვილს;
ადამიანის  უფლებათა დაცვის კომიტეტის თავმჯდომარეს, ქალბატონ ეკა ბესელიას;
იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარეს, ბატონ ვახტანგ ხმალაძეს;
წამების მსხვერპლთა ფსიქოსოციალური და სამედიცინო რეაბილიტაციის საქართველოს ცენტრის (GCRT)
გვსურს, თქვენი ყურადღება მივაპყროთ ავჭალის არასრულწლოვანთა სპეციალურ  № მე-11 დაწესებულებაში,  2012 წლის 8 აგვისტოს მომხდარი არეულობის,  ე. წ. „ბუნტის“  წინაპირობებისა და შედეგების გამოძიებასთან დაკავშირებულ რამდენიმე პრობლემას.   გაცნობებთ, რომ ამ არეულობისათვის სამართალში ხელახლა  მიეცა  11 არასრულწლოვანი  მსჯავრდებული, რომლებიც ამჟამად იმყოფებიან გლდანის  № მე- 8 დაწესებულების არასრულწლოვანთა განყოფილებაში. მათგან ორს გამოძიების პერიოდში შეუსრულდა 18 წელი და სასჯელის მოხდასა და საგამოძიებო პროცედურებში მონაწილეობას აგრძელებენ გლდანის  № მე- 8 საპყრობილის სრულწლოვანთა დაწესებულებაში.
ავჭალის არასრულწლოვანთა სპეციალური № მე-11  დაწესებულება  არეულობის დროს  მნიშვნელოვნად  დაზიანდა, რის გამოც შეწყდა მისი ფუნქციონირება და დანარჩენი კონტინგენტი  (90 პატიმარი)  სასჯელის მოხდას აგრძელებს რუსთავის № მე- 17 დაწესბულების სამარტოო საკნების იზოლირებულ კორპუსში.
აქვე გაცნობებთ, რომ ჩვენი ორგანიზაცია ამ დაწესებულების მსჯავრდებულების ფსიქოსოციალურ რეაბილიტაციაზე მუშაობდა 2006 – 2011 წლებში.  2010 წლის ნოემბრიდან დაწესებულებაში ამოქმედდა სოციალური სამსახური, რომელიც დაკომპლექტდა პროფესიონალი ფსიქოლოგებითა და სოციალური მუშაკებით.  ამის გათვალისწინებით ჩვენმა ორგანიზაციამ, 2011 წლის აპრილიდან შეწყვიტა სარეაბილიტაციო სამუშაოები და შემოიფარგლებოდა მხოლოდ სოციალური სამსახურის სუპერვიზიით. 2012 წლის 8 აგვისტოს მომხდარი არეულობის, ე.წ. ბუნტის შემდეგ ჩვენ შევეცადეთ, გავრკვეულიყავით სიტუაციაში და გაგვეახლებინა  ფსიქოსოციალური რეაბილიტაციის პროცესი. ჩვენი მოთხოვნის მიუხედავად, სასჯელაღსრულების სამინისტროსგან მივიღეთ უარი, როგორც გლდანის  № მე-8 დაწესებულებაში მოთავსებულ არეულობის ორგანიზებაში ბრალდებულ, ასევე რუსთავის № მე-17 დაწესებულებაში გადაყვანილ არასრულწლოვან მსჯავრდებულებთან მუშაობის განახლების შესახებ. ამის საშუალება ჩვენ მოგვეცა მხოლოდ ციხეში წამებისა და არაადამიანური მოპყრობის ამსახველი ვიდეომასალის გავრცელებისა და სასჯელაღსრულების ახალი მინისტრის, გიორგი ტუღუშის დანიშვნის შემდეგ,  2012 წლის 24 სექტემბრიდან.
კრიზისული ჩარევისა და სარეაბილიტაციო სამუშაოების ჩატარების პროცესში  გამოიკვეთა, რომ არასრულწლოვან მსჯავრდებულთა მიმართ უკანასკნელი ერთი წლის მანძილზე ადგილი ჰქონდა  სისტემატური  წამებისა და არაადამიანური მოპყრობის ფაქტებს. არასრულწლოვანთა თქმით, დაწესებულების რამდენიმე თანამშრომელი  დირექტორის კაბინეტში,  რეჟიმის უფროსის  ოთახში და სარდაფში განლაგებულ სახელოსნოებში ცემდნენ პატიმრებს  ჯგუფურად ან ინდივიდუალურად, ხელებით, ფეხებით, ხელკეტებით, ვენტილატორით (რამდენიმე შემთხვევა)... იყო ფაქტები, როდესაც მსჯავრდებულ არასრულწლოვანს აწამებდნენ ე. წ. „კენწვლისა“ და „კალათბურთის“ მეთოდით. აღნიშნულ დარღვევებს ადგილი ჰქონდა  დაწესებულებაში არასრულწლოვნის გადაყვანისას; თითქმის ყოველდღიურად - პატიმართა მნიშვნელოვანი ჯგუფის მიმართ;  ნებისმიერი მიზეზით -  შეპასუხება,  გაკვეთილზე გაცინება ან  ხმაური, ფურცლის დავარდნა და ა. შ.
როგორც არასრულწლოვნები ამბობენ, მათ ხშირად სჯიდნენ შეთხზული და აბსურდული მიზეზების გამო. ასევე სისტემატური ხასიათი ჰქონდა პირად პაემანზე მოსული მშობლების დამცირებას არასრულწლოვნის თვალწინ.
წამებისა და არაადამიანური მოპყრობის ფაქტები თანდათან   უფრო და უფრო სასტიკი და აუტანელი  ხდებოდა.  წამების დრო გახანგრძლივდა და მეთოდები „დაიხვეწა“.  ჩვენი აზრით, ამან გამოიწვია ზემოთ ხსენებული არეულობა. ე.წ. ბუნტის ორგანიზატორებს ბრალი დასდეს რამდენიმე უმძიმეს დანაშაულში, მათ შორის, დაწესებულების  ქონების განადგურებასა და საჯარო პირებზე თავდასხმაში, რაც ქმნის საშიშროებას, რომ მათი სასჯელი მრავალი წლით გაიზარდოს.
შექმნილი სიტუაციის  გათვალისწინებით, მივიჩნევთ, რომ არეულობა ინსპირირებული  იყო ავჭალის არასრულწლოვანთა № მე-  11 დაწესებულების რამდენიმე თანამშრომლის  მხრიდან სისტემატური, კანონსაწინააღმდეგო ქმედებებითა და უფლებამოსილების გადამეტებით.  ჩვენი აზრით, „ბუნტის“ ორგანიზატორობის ბრალდებით, სამართალში ხელახლა მიცემული თერთმეტივე არასრულწლოვანი მოქმედებდა გარდაუვალი თავდაცვის ფარგლებში და მიუხედავდ დამდგარი შედეგისა (ავჭალის დაწესებულების საცხოვრებებილი კორპუსისა და ინვენტარის  დაზიანება), მათი ბრალეულობის საკითხი უნდა გადაიხედოს. მათ არ ჰქონდათ სხვა საშუალება, თავიანთი მდგომარეობის შესახებ ხმა მიეწვდინათ საზოგადოებისათვის. მიუხედავად მრავალი მცდელობისა, მათ საჩივრებს და განცხადებებს მაშინდელი ხელმძღვანელები ბლოკავდნენ,  მეტიც -  ეს საჩივრები ხდებოდა მათი ხელახალი და უმკაცრესი დასჯის საბაბი. ასევე, მათ სახალხო დამცველის წარმომადგენლის ვიზიტებისას მკაცრად აფრთხილებდნენ და ემუქრებოდნენ, რომ არ განეცხადებინათ წამების ფაქტების შესახებ - „მაინც ვერაფერს გააწყობთ“, „აზრი არა აქვს“ - ეუბნებოდნენ მათ. ასევე, კატეგორიულად უკრძალავდნენ სოციალური სამსახურის თანამშრომლებისათვის  ამ ფაქტების გამხელას.
ისე მოხდა, რომ რეალურად,  არეულობის მოწყობის შემდეგაც მოზარდებმა ვერ მოახერხეს საზოგადოების ყურადღების მიპყრობა. და რომ არა ის ძვრები, რაც 18 სექტემბრის მოვლენების შემდეგ განვითარდა, მათ გაასამართლებდნენ და 11-ვე მოზარდს,  როგორც  თვითონ ამბობენ, მნიშვნელოვნად გაუზრდიდნენ პატიმრობის ვადას. ასევე, როგორც ჩვენთვის ცნობილია, მათ დაკითხვებს არ ესწრებოდნენ ადვოკატები, მათზე ზეწოლას ახდენდნენ პროკურატურის მაღალჩინოსნები, მეტიც,  მათ გლდანის № მე- 8 საპყრობილეში გადაყვანის შემდეგ, კვლავაც სისტემატურად  აწამებდნენ და აიძულებდნენ აღიარებითი  ჩვენებების მიცემას.
ზემოთ თქმულიდან გამომდინარე, უმორჩილესად გთხოვთ:
1. უზრუნველყოთ ავჭალის № მე-11 არასრულწლოვანთა სპეციალურ დაწესებულებაში 2012 წლის 8 აგვისტოს მომხდარი არეულობის შესახებ ხელახალი, ობიექტური გამოძიების წარმოება.
2. მოეხსნათ წაყენებული ბრალდებები ე. წ. „ბუნტის“ ორგანიზატორებს.
3. დაისაჯონ არასრულწლოვანთა წამებასა და არაადამიანურ მოპყრობაში მხილებული ავჭალისა და გლდანის დაწესებულებების თანამშრომლები.
4. მნიშვნელოვნად მიგვაჩნია, დროულად აღდგეს ავჭალის № მე-  11 დაწესებულება, რადგანაც არასრუწლოვნები  რუსთავის № მე- 17 და გლდანის  № მე 8 დაწესებულებაში იმყოფებიან არასათანადო პირობებში, შეზღუდული აქვთ განათლების მიღების უფლება, ვერ იღებენ  საქართველოს კანონითა და საერთაშორისო სტანდარტებით არასრუწლოვან პატიმართათვის გარანტირებულ სერვისებს.

To chairman of the Parliament of Georgia Mr. Davit Usupashvili;
We would like to draw your attention to pre-conditions of the so-called “riot” in Avchala special juvenile prison # 11, which occurred on August 8, 2012, and to several problems related with the investigation into its outcomes. We would like to inform you that 11 juveniles were charged for organizing the riot in prison who are now placed in Gldani Prison # 8. Two of them reached age of 18 during the ongoing investigation process and they continue to serve their term and participate in the investigative procedures in the Gldani Prison # 8.
During the riot the Avchala Prison # 11 was significantly damaged; so it stopped functioning and rest of contingent (90 inmates) continue to serve their imprisonment terms in the isolated building of single cells of the Rustavi Prison # 17.
Our organization worked on psychosocial rehabilitation of the inmates of this prison in 2006-2011. Social service was opened in our institution in November of 2010 which was staffed with professional psychologists and social workers. On that ground, in April of 2011 our organization stopped rehabilitation activities and focused only on supervision of social service. After the August 8, 2012 incident – so-called riot – we tried to study the situation at the place and renew psycho-social rehabilitation process there. Despite our request, the penitentiary ministry refused us to renew our work with juvenile prisoners in Gldani Prison # 8, who participated in the riot and who were taken to Rustavi Prison # 17 after the riot. We were allowed to carry out psycho-social rehabilitation process in the custodies after video-footage of prisoners’ torture and inhuman treatment was depicted by Georgian TV-Companies and Giorgi Tugushi occupied the position of the Minister of Corrections on September 24, 2012.
Process of crisis involvement and conduct of rehabilitation activities revealed that juveniles were subjects of systemic torture and inhuman treatment in the custody. They said some of prison personnel beat them either in group or individually with their hands, feet, truncheons, ventilators (in some cases) in the room of regime’s senior officer and in the workshops located in the basement of the prison… there were facts when juvenile prisoners were tortured by so-called “basketball” method. These facts occurred after juveniles were taken to prison; almost every day group of prisoners was beaten for any reasons – resistance, laughing or shouting during lessons, dropping a sheet of paper on the floor, etc.
Juveniles allege, they were often punished for absurd reasons. Parents were often degraded in front of juveniles when they came to personal meetings.
Torture and inhuman treatment was getting more and more cruel and unbearable. Torture duration prolonged and methods were “smartened”. We think the abovementioned riot was result of this fact. Organizers of the so-called riot were charged under several grave crimes, including destroy of prison property and assault on public servants that might add several years to their imprisonment term.
Due to current situation, we believe the rebel in the prison was caused by systemic, illegal activities and abuse of power by several employees of Avchala juvenile prison # 11. We think all eleven juveniles organized the “riot” to defense their security and despite received result (damage of premise and equipment of Avchala prison) their guiltiness in this fact shall be revised. They had no other chance to inform society about their situation. Despite many attempts, that time senior officials blocked their complaints and petitions; moreover, these complaints became grounds of their new and stricter punishments. When public defender’s representatives intended to visit the prison, the inmates were strictly warned against speaking about torture facts- “you will not change situation”, “it is useless” – the prison personnel used to tell them. They also warned them to hide these facts from the employees of social service.
Nevertheless, the young people could not attract public attention even after the riot. Unless the events of September 18, they would have been judged again and all eleven juveniles would have had their imprisonment terms significantly increased. According to our information, lawyers did not attend the interrogation process; senior officials of the prosecutor’s office oppressed them; moreover, after juvenile prisoners were taken to Gldani Prison # 8, they were systematically tortured and compelled to write confession testimonies.
Based on aforementioned circumstances, we kindly request you:
1. to ensure repeated, impartial investigation into the incident of August 8, 2012 in Avchala special juvenile prison # 11;
2. to remove imposed charges from the organizers of the so-called riot;
3. to punish employees of Avchala and Gldani prisons accused of torture and inhuman treatment of juveniles;
4. we believe it is important to timely renovate Avchala Prison # 11 because juveniles are placed in inadequate conditions in Rustavi Prison # 17 and in Gldani Prison # 8 where their right to education is restricted; where they cannot enjoy services guaranteed for juvenile prisoners under Georgian law and international standards.