სიძულვილის ენა - წინასაარჩევნო იარაღი
2012 წლის წინასაარჩევნო კამპანიის განმავლობაში პოლიტიკურ სპექტრის მხრიდან, სამწუხაროდ, ე.წ. სიძულვილის ენისა და ქსენოფობიის ტირაჟირების რამდენიმე ფაქტი დაფიქსირდა. მედია რიგ შემთხვევაში გვევლინება მსგავსი განცხადებების გამტარად, ხოლო რიგ შემთხვევებში თავად წარმოადგენს ავტორს.
„ჩვენ მოვახდენთ უცხოელების მიერ მიტაცებული ტყეების და საძოვრების ნაციონალიზაციას; მიწას ქართველ გლეხს დავუბრუნებთ; ინგლისურ წარწერებსა და თურქულ დროშებს ქართულით შევცვლით; ბათუმში აზიზეის მეჩეთის მშენებლობას შევაჩერებთ; ავკრძალავთ ჰომოსექსუალიზმის და სექტების ზღვარგადასულ პროპაგანდას“, - ამ შინაარსით, სხვადასხვა სოციალურ ქსელებსა და ტელევიზიებში პარტია „თავისუფალი საქართველოს“ რამოდენიმე წინასაარჩევნო პოლიტიკური რეკლამა გავრცელდა. (რეკლამის ერთ-ერთი ვერსიის სანახავად იხ. ლინკი:
http://www.youtube.com/watch?v=rnDwZwehtbA&feature=plcp )
აღნიშნული ციტატების გარდა, პოლიტიკურ რეკლამაში გამოყენებული იყო კადრებიც. მაგალითად, უცხოელების ნეგატიურ კონტექსტში ხსენებისას ვიდეოში ჩინელი მუშები ჩანან. ჰომოსექსუალიზმის და სექტების ზღვარგადასული პროპაგანდის აკრძალვასთან დაკავშირებით კი, 17 მაისს თბილისში ლგბტ პირთა მხარდასაჭერად გამართული მშვიდობიანი მანიფესტაციის კადრებია მოყვანილი.
აღნიშული საზოგადოებაში ეთნიკური ან/და რელიგიური შეუწყნარებლობის წახალისებას იწვევს და თითქოს შეგნებულად ქმნის „მტრის ხატს“.
საქართველოს საარჩევნო კოდექსის 45-ე მუხლის მიხედვით, პოლიტიკური პარტიების მიერ წინასაარჩევნოდ დამზადებული კლიპების შინაარსი არ უნდა შეიცავდეს ომისა და ძალადობის პროპაგანდას, არ უნდა მოუწოდებდეს ეროვნული შუღლისა და მტრობისკენ, რელიგიური და ეთიკური დაპირისპირებისკენ.
აღნიშნული აკრძავის დარღვევის საფუძველზე 2012  წლის  12  სექტემბერს საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის თავმჯდომარემ, ქალთა ინიციატივების მხარდამჭერი ჯგუფის დირექტორმა, საერთო-სამოქალაქო მოძრაობა „მრავალეროვანი საქართველოს”  თავმჯდომარემ, საქართველოს ევანგელისტურ-ბაპტისტური ეკლესიის ეპისკიპოსმა, ლგბტ საქართველოს აღმასრულებელი დირექტორმა და  „იდენტობას”  აღმასრულებელი დირექტორმა ცენტრალურ საარჩევნო კომისიაში „თავისუფალი საქართველოს“ წინააღმდეგ ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა ოქმი შეადგინეს.
ცესკომ განცხადება დააკმაყოფილა და შემდგომი რეაგირებისათვის თბილისის საქალაქო სასამართლოს ადმინისტრაციულ საქმეთა კოლეგიის გადაუგზავნა. ამ უკანასკნელმა კი,   25 სექტემბრის დადგენილებით „თავისუფალი საქართველო“ საქართველოს ორგანული კანონის „საქართველოს  საარჩევნო კოდექსის“ 79-ე მუხლის შესაბამისად  სამართალდამრღვევად სცნო  და ადმინისტრაციული სახდელის სახით  2 000 (ორი ათასი) ლარის ოდენობით ჯარიმის გადახდა დააკისრა.
არასამთავრობოების განცხადებას „თავისუფალმა საქართველომ“ „ფსევდოლიბერალური არასამთავრობო ორგანიზაციების საჩივარი“ უწოდა და საქალაქო სასამართლოს გადაწყვეტილება თბილისის სააპელაციო სასამართლოში გაასაჩივრა.
სასამართლოს  განმარტებით, სადავო  კლიპი  შეიცავს  ეროვნული  შუღლის გაღვივების მცდელობას, ეთნიკური  და რელიგიური დაპირისპირებისკენ მოწოდებას.
„თავისუფალი საქართველოს“ სააპელაციო საჩივარში აღნიშნულია: „არსებული პრაქტიკის გაანალიზება ცხადყოფს, რომ ქვეყანაში სწორედაც რომ მიმდინარეობს სექტების ზღვარგადასული პროპაგანდა, რითაც ილახება განსხვავებული  მრწამსის მოქალაქეთა კონსტიტუციური უფლება. იმავდროულად, სრულიად გაუმჭვირვალეა ის სახსრები, რითაც აღნიშნული საშუალებების შეძენა ხდება. პარტია „თავისუფალი საქართველოს“ ინიციატივა გულისხმობს სექტების მიმართ იდენტური რეგულაციების დაწესებას, რაც „მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონით პარტიების მიმართ იქნა დადგენილი. რაც შეეხება უცხოელების მიერ მიტაცებული ტყეების/ საძოვრების ნაციონალიზაციას. სასოფლო-სამეურნეო აღნიშნულების მიწის ნაკვეთების ნაციონალიზაცია ფართოდ არის დანერგილი ამერიკის შეერთებულ შტატებში, ევროპის მთელ რიგ ქვეყნებში და ზოგადად მთელ მსოფლიოში. მსგავსი მიდგომა ნაწილობრივ საქართველოს დღეს მოქმედ კანონმდებლობაშიც არის მოცემული“.

Hate Speech- Pre-Election Tool
Throughout 2012 pre-election campaign, unfortunately several facts of so-called hate speech and xenophobia were observed from the side of political actors. In some cases, media acts as disseminator of similar statements and sometimes they are authors of those xenophobic statements.
“We will nationalize the forests and pastures misappropriated by foreigners; we will return land to Georgian peasants; we will replace English sign-boards and Turkish flags into Georgian ones; we will halt construction of Aziziye Mosque in Batumi; we will ban unlimited propaganda of homosexuals and religious sects,” several pre-election political advertisements of the political party Free Georgia with this message were disseminated in social networks and aired by TV-Companies (see one of the versions of their advertisement on the link: http://www.youtube.com/watch?v=rnDwZwehtbA&feature=plcp)
Scenes were also used in the video-clips alongside the aforementioned text. For example, when the presenter negatively speaks about foreigners we see Chinese workers in the clip. When he speaks about unlimited propaganda of homosexuals and religious sects, we see scenes of peaceful manifestation in support of LGBT people in Tbilisi on May 17.
This advertisement promotes ethnic or/and religious intolerance in the society and purposefully creates “enemy image.”
In accordance to the Article 45 of the Election Code of Georgia, pre-election clips of political parties shall not contain war and violence propaganda, shall not encourage national controversy and hostility, religious and ethnic conflict.
Based on the violation of this provision, on September 12, 2012 chairwoman of the Georgian Young Lawyers’ Association, director of the Group Supporting Women’s Initiatives, chairman of the Public Movement “Multinational Georgia,” Episcope of Georgian Evangelist-Baptist Church, executive director of the Georgian LGBT and executive director of the Identoba filed administrative lawsuit to the Central Election Commission against Free Georgia.
CEC satisfied their complaint and forwarded it to the Administrative Case Collegium of the Tbilisi City Court for further reaction. The latter found Free Georgia guilty under Article 79 of the Election Code of Georgia and imposed fine of 2 000 lari on them based on its September 25 judgment.
Free Georgia evaluated the NGO statement as “Complaint of Pseudo-Liberal Nongovernmental Organizations” and appealed the City Court’s judgment at the Tbilisi Appeal Court.
The court clarified that disputable video-clip contained attempt of escalating national conflict, and encouraged ethnic and religious controversy.
Free Georgia’s appeal statement reads: “Analysis of existing practice shows that unlimited propaganda of religious sects really is very active in the country that breaches constitutional rights of citizens with different religions. Simultaneously, the funds allocated for the purchase of these tools are not transparent at all. Initiative of the political party Free Georgia aims to rule out equal regulations with regard to sects that were fixed for political parties by organic law of Georgia on Political Union of Citizens. As for nationalization of forests/pastures misappropriated by foreigners in the country, nationalization of agricultural plots are wide-spread practice in USA, European countries and worldwide in general. Similar approach to the issue is partly envisaged in Georgian legislation too.”
Appeal Court has not yet passed verdict on this case.
This report is made possible by the support of the American people through the United States Agency for International Development (USAID). The contents are the sole responsibility of Human Rights Center and do not necessarily reflect the views of the International Foundation for Electoral Systems, USAID or the United States Government.