ლანჩხუთის გამგებლის კანდიდატურის წარსულის შესახებ კითხვები არსებობს
ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს ერთ-ერთ სხდომაზე განცხადება გამგებლის ვაკანტური ადგილის დასაკავებლად აცანელმა დავით ჩხაიძემ შემოიტანა, რომელიც აღნიშნულ სოფელში კოალიცია „ქართული ოცნების“ აქტიური მხარდამჭერი იყო. მიუხედავად ამისა, კოალიციის ადგილობრივ ორგანიზაციაში ამ კანდიდატურასთან დაკავშირებით აზრთა სხვადასხვაობაა.
კოალიციის წევრთა ერთი ნაწილი ამბობს, რომ ჩხაიძე მათი კადრია, მეორე ნაწილი კი ამ ფაქტს კატეგორიულად უარყოფს. საქართველოს პარლამენტის ლანჩხუთის მაჟორიტარი დეპუტატი თემურ ჩხაიძე ამბობს, რომ დავით ჩხაიძე ნამდვილად არაა კოალიციის კადრი და არც ის იცის, მისი კანდიდატურა ვინ წამოატივტივა.
„დავით ჩხაიძის უკან ჩვენ არ ვდგავართ. მას ალბათ, თავად გაუჩნდა გამგებლობის ამბიცია. თუმცა, სავარაუდოდ, ადგილებზე სიტუაცია ძალიან მალე შეიცვლება, როცა გუბერნატორების დანიშვნა პრემიერ–მინისტრის პრეროგატივა გახდება“, – ამბობს თემურ ჩხაიძე.
დავით ჩხაიძის შესახებ საკმაოდ სკანდალურ ისტორიას ავრცელებს აცანელი მაია ჩხაიძე, რომელიც ამჟამად ვალოდია წულაძის სახელობის მემორიალური მუზეუმის ხელმძღვანელია. humanright–თან საუბარში მაია ჩხაიძემ წლების წინათ სოფელ ჯაპანაში მომხდარი შემზარავი ფაქტი გაიხსენა: „საკრებულოს ბოლო სხდომაზე მოვისმინე, რომ დავით ჩხაიძეს აქვს შეტანილი განცხადება გამგებლის ვაკანტური ადგილის დასაკავებლად. მე კარგად ვიცნობ ამ პიროვნებას. მისი სახელი ჯაპანაში 1993 წელს მომხდარ შემზარავ ტრაგედიასთან ასორიცდება. მაშინ ჯაპანაში ცხრა მძინარე ბიჭი და ერთი უიარაღო რადისტი მოკლეს. ეს იყო უმძიმესი წლები საქართველოსთვის, როცა ქართველი ქართველს ებრძოდა. ჯაპანაში ორი ბანაკი იყო განლაგებული: ერთ მხარეს იყო ზვიადისტების ფრთა და მეორე მხარეს იდგნენ ბიჭები, რომლებიც იცავდნენ ქვეყნის ტერიტორიულ მთლიანობას აფხაზეთში და დავალების მიღების შემდეგ წამოვიდნენ ჯაპანაში. ამ ორ მხარეს შორის წარმოებდა მოლაპარაკება და ყველამ კარგად იცოდა, რომ მათ შორის ტყვია არ უნდა გავარდნილიყო. დათო ჩხაიძე მაშინ ზვიადისტების ფრთის წევრი იყო და გურიის ბატალიონის უფროსი გახლდათ. მოლაპარაკებაში თავად მნიშვნელოვან მონაწილეობას იღებდა. ორივე მხარე იყო დარწმუნებული, რომ მათ შორის ტყვია არ გავარდებოდა.  მიუხედავად ამისა, დავით ჩხაიძის მხრიდან დაირღვა მოლაპარაკების პირობა და ღამით, ოთხის ნახევარზე შემოიპარნენ და მძინარე ბიჭებს თავზე დააცხრნენ. სამ მათგანს, 17 წლის დავით ლაპიაშვილს, 19 წლის შოთიკო თავაძეს და 21 წლის ვასიკო ხაბულიანს მინდორში ეძინა. ისინი სწორედ მინდორში დაძინებულები გამოასალმეს სიცოცხლეს“.
მაია ჩხაიძის თქმით, მან ამ ტრაგედიის შესახებ ყველაფერი იმიტომ იცის, რომ დახოცილი ბიჭები მისი ძმის მეგობრები იყვნენ. რაც შეეხება უიარაღო რადისტის მკვლელობას, მაია ჩხაიძის აცხადებს: „ჩემი ძმის სასამართლოზე ერთ–ერთმა მოწმემ განაცხადა, რომ ოთარ ურატაძემ ჩემს თვალწინ ჩაცხრილა უიარაღო რადისტი“.
„ოთარ ურატაძე მაშინ მილიციაში მუშაობდა. ეს არის არასამთავრობო ორგანიზაციებისთვის კარგად ცნობილი შმაგი ურატაძის მამა. ამ ამბებიდან რამდენიმე დღეში ლანჩხუთში ხელისუფლება სამი დღით ზვიადისტებმა ჩაიგდეს ხელთ. ოთარ ურატაძე მილიციის უფროსად დანიშნეს, ხოლო გურიის კომენდანტად დაინიშნა დავით ჩხაიძე. ამ საქმეს ყოფილი ხელისუფლების დროს პროკურატურა და სასამართლოები აჯანჯლებდნენ. როგორც ჩანს, დავით ჩხაიძის მხარეს ჰყავდა ლობისტები, თანაც არც პოლიტიკური სიტუაცია არ იყო მომწიფებული საამისოდ“, – ამბობს მაია ჩხაიძე და აცხადებს, რომ მაშინდელ გენერალურ პროკურორ ჯამლეთ ბაბილაშვილთან საქმის შესახებ შესული განცხადება უკან ერთმა ლანჩხუთელმა გამომძიებელმა გამოითხოვა.
შეგახსენებთ, რომ არასამთავრობო ორგანიზაციათა კოალიციამ „არჩევნის თავისუფლებისათვის“ შემთხვევით იპოვა ლანჩხუთის რაიონის პოლიციის თანამშრომლის, შმაგი ურატაძის მეხსიერების ბარათი, რომელზეც სოფელ აცანაში მცხოვრები მოქალაქეების პირადი მონაცემები აღმოაჩინეს. მონაცემების გასწვრივ მითითებული იყო, თუ რომელ პოლიტიკურ პარტიას უჭერენ ეს ადამიანები მხარს.
კითხვაზე: რატომ გამოჩნდა ახლა პოლიტიკურ არენაზე დავით ჩხაიძე, რომელიც „ქართული ოცნების“ მხარდამჭერი იყო აცანაში და წინასაარჩევნოდ რატომ არ გაავრცელა ჯაპანის ამბები, მაია ჩხაიძემ გვიპასუხა: „ჩემი უდიდესი შეცდომაა ის, რომ არჩევნების წინ გავჩუმდი, რადგან მსურდა, კოალიციისთვის რაც შეიძლება მეტ ადამიანს დაეჭირა მხარი. თუმცა, ერთი წუთითაც არ დამიშვია, რომ დავით ჩხაიძეს ოდესმე გამგებლობის ამბიცია გაუჩნდებოდა. დარწმუნებული ვარ, ჩხაიძის უკან დგას რომან ბიწაძე („რესპუბლიკელების“ ლიდერი ლანჩხუთში, კოალიციის წევრი). ჩხაიძე ბიწაძის მეგობარი და ახლობელია. თუმცა ჩხაიძე ბიწაძის მარიონეტი იქნება“.
რომან ბიწაძე თავის მხრივ ამბობს, რომ დავით ჩხაიძემ გამგებლობაზე პრეტენზია დამოუკიდებლად გამოაცხადა. მეგობრული ურთიერთობა მასთან ნამდვილად არ აკავშირებს. რაც შეეხება ჯაპანაში დატრიალებულ ტრაგედიას, ბიწაძე აცხადებს: „ამ ფაქტებზე ვერაფერს ვიტყვი. მხოლოდ ერთი რამის თქმა შემიძლია - ლანჩხუთში გაიმართა სასამართლო და მაშინდელი ხელისუფლების მიერ დაისაჯა ერთადერთი ადამიანი და ეს იყო ბიძინა გუჯაბიძე. თუმცა, ის ჯაპანის ამბებში არ მონაწილეობდა და ვერავითარი ბრალდება ვერ წაუყენეს. სხვა რაიმე ინფორმაცია ჩემთვის უცნობია“.
ლანჩხუთის საკრებულოს თავმჯდომარე რევაზ ჩიტიძის ინფორმაციით, ჯერჯერობით, გამგებლის ვაკანტური ადგილის დასაკავებლად საკრებულოში სხვა პირის განცხადება, გარდა დავით ჩხაიძისა, არ შესულა. განცხადება ამ ეტაპზე სამანდატო–საპროცედურო კომისიას გადაეცა განსახილველად. Humanrights.ge რევაზ ჩიტიძეს ესაუბრა.
- ბატონო რეზო, ვრცელდება ინფორმაცია, რომ დავით ჩხაიძე წლების წინათ ჯანპანაში დატრიალებული ტრაგედიის მონაწილეა...
- ამის შესახებ ხმები ჩემთანაც მოვიდა, მაგრამ ამ ეტაპამდე საქმის განხილვა ჯერ არ მისულა. კანონმდებლობაში გაწერილია საკრებულოს ჩართულობა გამგებლის დანიშვნის პროცესში, ანუ უჭერს თუ არა საკრებულო მხარს წარმოდგენილ კანდიდატურას. რაც შეეხება შესწავლას, ალბათ, ეს თითოეული დეპუტატის ინდივიდუალურ ბუნებაზეა დამოკიდებული.
ჯაპანის ფაქტთან რაიმე სახის კავშირი humanrights.ge-სთან საუბრისას თავად დავით ჩხაიძემ გამორიცხავს: „მე ვიყავი ეროვნული გვარდიის მეთაური. ჩვენს ფუქნციებში საბრძოლო ოპერაციებში მონაწილეობა არ შედიოდა. ლანჩხუთში ჩემი სამხედრო კომენდანტობის დროს ვიცავდი წესრიგს. ეს იყო სულ. ჩემთვის ცნობილია, რომ ჯაპანის ამბები გამოძიებულია“.
- სად იყავით ჯაპანაში დატრიალებული ტრაგედიის დროს?
- მაშინ ჩვენ გვევალებოდა გურია–აბაშის დამაკავშირებელი ხიდის კონტროლი და პოსტზე ვიყავი.
- კოალიცია მხარს გიჭერთ?
- ამ თემაზე მათთან არ მისაუბრია. განცხადების შეტანაზე გადაწყვეტილება ინდივიდუალურად მივიღე.
დავით ჩხაიძის კანდიდატურას ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის საკრებულო უახლოეს სხდომაზე განიხილავს, თუკი, რა თქმა უნდა, მანამდე გამგებლობის კიდევ სხვა მაძიებლებიც არ გამოჩნდნენ.

There Are Questions about Past Activities of the Candidate for Lanckhuti District Governor’s Position
Davit Chkhaidze from Atsana village filed application for the vacant position of district governor at a session of the Lanckhuti municipal board. He was active supporter of the Coalition Georgian Dream in the village. Despite that, representatives of the Coalition’s local office have controversial opinions about his candidature.
Part of coalition members said Chkhaidze is their candidate but another part categorically denies it. Lanchkhuti district majoritarian MP Temur Chkhaidze said Davit Chkhaidze is not coalition candidate and he does not know who had nominated him.
“We are not standing behind Davit Chkhaidze. He might have an ambition to become district governor. However, situation will soon change when it becomes prerogative of the prime-minister to appoint regional governors,” said Temur Chkhaidze.
Maia Chkhaidze from Atsana village told scandalous story about Davit Chkhaidze. The former is head of Valodia Tsuladze Memorial Museum. In her conversation with humanrights.ge Maia Chkhaidze recalled a horrible fact which occurred in Japana village years ago. “At the last session of the municipal board I heard that Davit Chkhaidze had filed application for the district governor’s position. I know him very well. His name is associated with horrible tragedy which occurred in Japana village in 1993. Nine sleeping young boys and one unarmed wireless operator were killed. It was hardest period for Georgia when Georgian people fought each other. Two opposing camps were deployed in Japana: on the one hand it was Zviad Gamsakhurdia’s supporters and on the other hand there were boys who fought for the territorial integrity in Abkhazia and had arrived in Japana in accordance to received instruction. Both camps negotiated and agreed that none of them will open fire. At that time Davit Chkhaidze was among Zviad Gamsakhurdia’s supporters and was head of Guria regional battalion. He played key role in those negotiations. Both parties were sure that nobody would open fire. Despite that Davit Chkhaidze breached the agreement and at night, at 3:30 am they secretly entered the opposite camp and attacked sleeping boys. Three of them – Davit Lapiashvili, 17, Shotiko Tavadze, 19 and Vasiko Khabuliani, 21 were sleeping in the field and they were killed on the place.”
Maia Chkhaidze said she knows everything about this tragedy because killed boys were her brother’s friends. As for murder of unarmed wireless operator, Maia Chkhaidze said: “At my brother’s trial, one witness said Otar Uratadze had shot the wireless operator in front of him.”
“At that time Uratadze worked for police. He is father of Shmagi Uratadze, whose name is known for nongovernmental organizations. Several days after the tragedy, Zviad’s supporters got hold of authority in Lanchkhuti district. Otar Uratadze became chief police officer, and Davit Chkhaidze became Guria region commandant. During former government, prosecutor’s office and courts protracted investigation into this case. Apparently, Davit Chkhaidze had some lobbyists, besides that political situation was not relevant as well,” said Maia Chkhaidze and added that an investigator from Lanchkhuti withdraw a lawsuit filed to that-time prosecutor general Jamlet Babilashvili on that case.
We kindly remind you that coalition of nongovernmental organizations For Freedom of Choice accidentally found a memory stick of Shmagi Uratadze, Lanchkhuti district police officer during their visit in the district. He had stored personal data about Atsana village residents together with their political affiliations in the stick.
Humanrights.ge asked why Davit Chkhaidze appeared on political scene now, who supported Georgian Dream in Atsana village and why she had not spread this information about Japana accident before. Maia Chkhaidze answered: “It is my serious mistake that I kept silence before elections because I wanted as many people to vote for the coalition as possible. However, I never assumed that Chkhaidze would have an ambition to become a district governor. I am sure Roman Bitsadze (Republic Party’s leader in Lanchkhuti district, Coalition member) stands behind Chkhaidze because they are friends and relatives. However, Chkhaidze will be Bitsadze’s marionette.”
Roman Bitsadze claims that Davit Chkhaidze independently decided to apply for the district governor’s position. He added that they are not friends at all. As for a tragedy in Japana, Bitsadze said: “I cannot say anything about this accident. I can say only one thing – a trial was held in Lanchkhuti and the only person was punished for it – Bidzina Gujabidze. However, he did not participate in Japana accident and no accusations were made against him. I have no other information.”
Chairman of Lanchkhuti municipal board Revaz Chitidze said no other person has applied to them for the vacant position of district governor besides Chkhaidze. Currently, mandate-procedural commission is studying the application. Humanrights.ge interviewed Revaz Chitidze.
-Mr. Rezo, reportedly Davit Chkhaidze participated in the tragedy that occurred in Japana village years ago…
-I also heard about it but application discussion process has not reached this episode yet. Georgian legislation authorizes municipal boards to participate in the selection of district governors. As for discussion process, it depends on individual character of each board member.
Davit Chkhaidze excluded his connection with Japana accident in his interview with humanrights.ge. “I was commander of National Guardia. Participation in military operations was not within our competence. During my acting as a military commandant in Lanchkhuti I was securing public order. That was all. I know that Japana’s tragedy was investigated.”
-Where were you during the tragedy in Japana?
-We were ordered to control Guria-Abasha linking bridge and I was there.
-Does coalition support you?
-I have not talked about it with them. I individually decided to file application for the position.
Lanchkhuti municipal board will discuss Davit Chkhaidze’s candidature in near future if nobody else submits application for the position.