ლევან გოგიჩაიშვილი შეწყალებაზე უარს აცხადებს
„9 აპრილის ახალგაზრდული შტაბის“ დამფუძნებელი, პატიმარი ლევან გოგიჩაიშვილი პრეზიდენტმა შეიწყალა, რაზეც მსჯავრდებული კატეგორიულ უარს აცხადებს. ამის შესახებ „ინტერპრესნიუსს“ ლევან გოგიჩაიშვილმა სასჯელაღსრულების დაწესებულებიდან აცნობა.
„14 ნოემბერს სოციალური სამსახურიდან მივიღე შეტყობინება შეწყალებაზე. მე კატეგორიული უარი განვაცხადე. მიმაჩნია, რომ სააკაშვილის მხრიდან ეს არის უზნეო საქციელი. მე არანაირი მოთხოვნა არ გამიგზავნია მასთან შეწყალებასთან დაკავშირებით. იყო პერიოდი, როდესაც სააკაშვილის წარმომადგენლები, მათ შორის ეკა ხერხეულიძე მოდიოდა და გვთხოვდა, დაგვეწერა შეწყალებაზე განცხადება, რაზეც უარს ვაცხადებდით. ახლანდელი შეწყალება არის პროვოკაცია და ერთგვარი ფეხის წამოდების პრინციპი იმ საკანონმდებლო ქმედებებზე, რომელიც პოლიტპატიმრებთან მიმართებაშია დაგეგმილი. არ გვჭირდება სააკაშვილის ხელმოწერით საპატიმროების დატოვება“, - განაცხადა გოგიჩაიშვილმა.
მისი თქმით, ოფიციალურ უარს შეწყალებაზე მისი ადვოკატების დახმარებით იტყვის. „9 აპრილის ახალგაზრდული შტაბის“ დამფუძნებელი ლევან გოგიჩაიშვილი 2009 წელს სხეულის დაზიანების ბრალდებით დააკავეს და 7 წლით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯეს. ის სასჯელს ამჟამად სასჯელარსრულების რუსთავის #17 დაწესებულებაში იხდის.

Levan Gogichaishvili Against Being Pardoned
Founder of Youth HQ of April 9, convicted Levan Gogichaishvili was pardoned by president but the prisoner is categorically against it. Levan Gogichashvili informed Interpresnews about his decision from custody.
“On November 14, I received a notice from social service that I was pardoned. I categorically rejected it. I believe it is impudent decision of Saakashvili. I have not petitioned to him for pardoning. In the past Saakashvili’s representatives, including Eka Kherkheulidze, used to come and ask us to petition for pardoning but I always rejected their proposals. This pardon is provocation against political prisoners. We do not need to leave prisons under Saakashvili’s blessing,” said Gogichaishvili.
He said he would officially reject the pardon with the support of his lawyers. Levan Gogichaishvili was arrested in 2009 under charge of body injury and was sentenced to seven-year imprisonment. He serves his term in Rustavi Prison # 17.