მცხეთის მუნიციპალიტეტის ახალი შენობა, ე. წ. „ნოეს კიდობანი“ იუნესკოს არ მოსწონს
„ნოეს კიდობანი“ – ასე აფასებენ მცხეთის მაცხოვრებლები მუნიციპალიტეტის ახალ ადმინისტრაციულ შენობას, რომლის მშენებლობაზეც 4 მილიონი ლარი დაიხარჯა. იუნესკოს გაფრთხილების მიუხედავად, უცნაური ფორმის ახალი შენობა მცხეთის ძველ უბანში, სვეტიცხოველთან ახლოს ააშენეს.
მცხეთა ქალაქ-მუზეუმად არის გამოცხადებული და იუნესკოს მსოფლიო კულტურული მემკვიდრეობის ნუსხაშია შეტანილი. იუნესკო სვეტიცხოველის ტაძარსა და ჯვრის მონასტერს შორის არსებული ტერიტორიის განაშენიანებას ეწინააღმდეგება. იუნესკოს 36–ე სესიის წინასწარ დასკვნაში წერია: „2010 წელს, მისიამ, რომელიც იმყოფებოდა მცხეთაში, ხაზგასმით აღნიშნა, რომ განსაკუთრებული ყურადღება უნდა მიექცეს სენსიტიურ ტერიტორიას, რომელიც არსებობს მდინარე მტკვრის სანაპიროზე, სვეტიცხოველის ტაძარსა და ჯვრის მონასტერს შორის. ეს ტერიტორია არ უნდა იყოს განაშენიანებული“.
დასკვნის მიხედვით, ახალი შენობები ქალაქის იერსახეს არ შეესაბამება, ხოლო რესტავრირებულ ტაძრებს ავთენტურობა აქვს დაკარგული.
ე.წ. „სენსიტიურ ზონაში“, სვეტიცხოვლის და ჯვრის მონასტრის ფონზე, ადმინისტრაციული შენობის გარდა, 2 შემინული შენობა დგას. ერთში პოლიციაა განთავსებული, მეორეში „საქპატენტი“. იქვე ასევე მინისგან შენდება იუსტიციის სახლიც. ამ შენობებიდან ადგილობრივები ყველაზე უსახურად ადმინისტრაციულ შენობას მიიჩნევენ, მაგრამ ბევრი რესპოდენტი შეფასების ღიად დაფიქსირებას მოერიდა.
მცხეთის ახალი გამგებლის, გივი გიუტაშვილის თქმით, ახალი ადმინისტრაციული შენობა არც მას მოწონს. „ეს შენობა არც მე მომწონს, მაგრამ ჩვენ არაფრის გაკეთება არ შეგვიძლია. შენობის ბედი საპატრიარქოსთან შეთანხმებით და იუნესკოს აზრის გათვალისწინებით გადაწყდება. მეც მაქვს ინფორმაცია, რომ იუნესკო ამ მშენებლობებს მხარს არ უჭერდა“, – განუცხადა გივი გიუტაშვილმა მცხეთა–მთიანეთის საინფორმაციო ცენტრს.
ადმინისტრაციული შენობა შიგნიდან თანამედროვედ არის მოწყობილი. მეტი კომფორტისთვის შენობაში მინის ლიფტიც არის დამონტაჟებული, რომელიც როგორც თანამშრომლებმა გვითხრეს, ხშირად გამოდის მწყობრიდან და იჭედება. შენობის პირველ სართულზე გამგეობაა განთავსებული, მეორეზე საკრებულო, მესამე სართული კი გუბერნატორის ადმინისტრაციას უკავია.
გუბერნატორის პირველი მოადგილის გივი ამირხანაშვილის განცხადებით, ახალ შენობაში გადასვლის საჭიროება, ადმინისტრაციის ძველი შენობების გაუმართაობამ განაპირობა. „ახალ შენობაში თანამშრომლების გაშლა მოხდა, სამუშაო სივრცე უფრო დიდია და ჩვენს საქმეს აქ გაცილებით უკედ გავაკეთებთ“, - განუცხადა ამირხანაშვილმა მცხეთა–მთიანეთის საინფორმაციო ცენტრს.

Mtskheta residents call Noah’s Ark to the new administrative building of Mtskheta; 4 million lari was spent on its construction. Despite UNESCO’s warning, the new building with weird shape was constructed close to Svetitskhoveli, in the old district of Mtskheta.
Mtskheta was declared to be a city-museum and was inserted in the list of UNESCO’s World Cultural Heritage. UNESCO opposes ongoing constructions between Svetitskhoveli and Jvari Monastery. Preliminary decision of the UNESCO’s 36th session reads: “In 2010, the Mission, which visited in Mtskheta, underlined that particular attention shall be paid to the sensitive territory on the embankment of Mtkvari River, between Svetitskhoveli and Jvari Monastery. State shall halt ongoing developments in the area.”
According to the decision, new buildings contradict the city vicinity and restored temples have lost their authenticy.
Besides administrative building, two glassy buildings stand in the so-called sensitive zone between Svetitskhoveli and Jvari Monastery. Police is functioning in one glassy building and Sakpatenti (Georgian Patent) in the second one. House of Justice under construction will be third glassy building in the area. Locals think the administrative building is the ugliest but many respondents avoided to openly demonstrate their opinions.
New governor Givi Giutashvili said he does not like the new administrative building either. “I do not like this building either but I cannot do anything. The fate of the building will be settled with the agreement of Patriarchate and UNESCO. According to my information, UNESCO did not support those constructions,” Givi Giutashvili told ICMM.
There is modern design inside the administrative building. There is even glassy lift for better comfort; however, employees said it often gets wrong and stuck. District administration is functioning on the ground floor; municipal board is located on the second one and regional governor’s administration occupies the third floor.
Deputy regional governor Givi Amirkhanashvili said poor conditions of old building created necessity to move to the new one. “Employees received larger space in the new building; working space is larger and we do our work better here,” Amirkhanashvili told ICMM.