ადამიანის უფლებათა ცენტრის მედიამონიტორინგის ბოლო პერიოდის ანგარიშები
საპარლამენტო არჩევნების გაშუქების მედიამონიტორინგის ფარგლებში ადამიანის უფლებათა ცენტრი აქვეყნებს ბოლო პერიოდის ორ ანგარიშს, რომელიც წარმოადგენს 22 ოქტომბერი - 4 ნოემბრისა და 5-18 ნოემბრის მედიამონიტორინგის შედეგებს.
მედიამონიტორინგი ხორციელდება ამერიკის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID)  მიერ დაფინანსებული ოთხწლიანი პროექტის - „ნდობის გაზრდა საარჩევნო პროცესებისადმი“  ფარგლებში, რომელსაც ახორციელებს საარჩევნო სისტემების საერთაშორისო ფონდი (IFES).
ანგარიშის თანახმად, არჩევნების შემდეგ, საზოგადოებრივ მაუწყებელზე, „რუსთავი 2-სა“ და „იმედზე“ აღარ გადის ის სოციალური რეკლამები, რომლებიც  მთავრობის წარმატებულ პროექტებს აშუქებდა და ფარული რეკლამის ნიშნებს შეიცავდა. აღნიშნული რეკლამები არღვევდა სოციალური რეკლამის კანონმდებლობით განსაზღვრულ დეფინიციას. რეკლამებიდან არ ჩანდა, თუ რა საზოგადოებრივ სიკეთეს ან საქველმოქმედო მიზანს ემსახურებოდნენ ისინი, რაც სოციალური რეკლამის ერთ-ერთი მთავარი კრიტერიუმია.
არჩევნების შემდეგ, ზემოაღნიშნულ არხებზე, ასევე, აღარ გვხვდება ის მუსიკალური კლიპები და გაურკვეველი სტატუსის მქონე რეკლამები, რომლებიც მთავრობის მიერ განხორციელებულ პროექტებს უწევდა რეკლამას.
აღსანიშნავია, რომ არჩევნების შემდეგ „მაესტროსა“ და „მე-9 არხზე“ გაიზარდა კომერციული რეკლამების რიცხვი.

In the frame of Media-Monitoring on the Coverage of Parliamentary Elections, Human Rights Center publishes reports from the last two periods - October 22 – November 4 and November 5-November 18.
Media Monitoring of Parliamentary Elections is implemented through financial support from the International Foundation for Electoral Systems (IFES) within the framework of a four-year project, Increased Trust in Electoral Process (ITEP), financed by USAID (US Agency for International Development).
In accordance to the report, after parliamentary elections of October 1, social advertisements, which presented successful projects of the government and contained signs of hidden advertisement, have not been aired by GPB, Rustavi 2 and Imedi. Those advertisements did not meet definition of social advertisement in the law. The ads did not promote any public welfare or charity purposes that are main criteria of the social ad.
After elections, neither music clips nor advertisements of unidentified status have been aired by aforementioned TV-Channels; those clips advertized projects implemented by the government.
It is notable that number of commercial advertisements has increased on Maestro and TV9 after elections.