პარლამენტმა 190 პირს „პოლიტპატიმრის“, 25-ს პოლიტიკური ნიშნით დევნილის სტატუსი მიანიჭა
პარლამენტმა 77 ხმით 14-ის წინააღმდეგ მხარი დაუჭირა დადგენილებას, რომელიც 190 პირს პოლიტიკური ნიშნით დაპატიმრებულის, ხოლო 25-ს პოლიტიკური ნიშნით დევნილის სტატუსს ანიჭებს და მათი გათავისუფლების მექანიზმების შექმნის ვალდებულება აიღო.
საუბარია იმ პირებზე, რომლებიც წინა ხელისუფლების დროს იყვნენ დაკავებულები და გასამართლებულები სხვადასხვა მძიმე თუ ნაკლებად მძიმე ბრალდებებით. მათ საქმეებს პარლამენტში შექმნილი საზოგადოებრივი სამუშაო ჯგუფი ადამიანის უფლებათა კომიტეტის თავმჯდომარის ეკა ბესელიას ხელმძღვანელობით ნოემბრიდან სწავლობდა, ხელმძღვანელობდა რა პოლიტიკურ პატიმართა განსაზღვრის თაობაზე ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის 2012 წლის ოქტომბრის რეზოლუციის კრიტერიუმებით.
„პოლიტპატიმრად“ აღიარებულთა 190-კაციან სიაში შედიან 2011 წლის 26 მაისის მოვლენებთან დაკავშირებით დაპატიმრებული 47 პირი; ყინწვისში დაკავებული 24 პირი, რომლებიც შეიარაღებული პროვოკაციის მოწყობის მცდელობაში ცნეს დამნაშავეებად; ე.წ. მუხროვანის ამბოხის საქმეზე მსჯავრდებული 20 პირი; ჯაშუშობის ბრალდებით ე.წ. ენვერის საქმეზე გასამართლებული 11 პატიმარი; ტელეკომპანია „კავკასიაში“ 2010 წლის მაისში რელიგიურ ნიადაგზე მომხდარ ჩხუბთან დაკავშირებით დაკავებული პირები; ასევე 2007 წლის 7 ნოემბერს ოპოზიციის აქციის დარბევის დროს დაკავებულები; სხვადასხვა დროს დაპატიმრებული ოპოზიციონერი აქტივისტები, მათ შორის კონსერვატორების (3 ადამიანი), „თავისუფალი დემოკრატების“ (2), რესპუბლიკური პარტიის (2), ქართული ოცნების (5), ეროვნული ფორუმის (3)  - ყველა ეს პარტია კოალიცია „ქართული ოცნების“ წევრია, ასევე ქართული პარტიის (10), თავისუფალი საქართველოს (3), საზოგადოებრივი მოძრაობა დაიცავი საქართველოს (4) წევრები. სხვადასხვა მოტივებით დაკავებული ინდივიდუალური პირები, მათ შორის სამოქალაქო აქტივისტები ლევან გოგიჩაიშვილი და მელორ ვაჩნაძე; ფეხბურთელი გიორგი დემეტრაძე; 2009 წლის მაისში ჯაშუშობის ბრალდებით დაკავებული ვახტანგ მაისაია.
ამ ადამიანებისთვის პოლიტპატიმრის სტატუსის მინიჭება ეფუძნება სამუშაო ჯგუფის მიერ მათი საქმის მასალებში პოლიტიკური ნიშნების შესწავლას. ეს ჯგუფი საწყის ეტაპზევე დატოვეს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციისა (საია) და კონსტიტუციის 42-ე მუხლის წარმომადგენლებმა იმ მოტივით, რომ ისინი ვერ აიღებდნენ პასუხისმგებლობას სიის იმ ნაწილზე, რომელიც მათი შესწავლის ობიექტი არ ყოფილა. თუმცა საიამ მისცა რეკომენდაცია 54 პირის, მათ შორის 26 მაისის მოვლენების დროს დაპატიმრებულთა, პოლიტპატიმრად აღიარებაზე, ხოლო 5 საქმეზე ანალოგიური რეკომენდაციით პარლამენტს  კონსტიტუციის 42-ე მუხლმა მიმართა. ყველა ეს პირი სიის საბოლოო ვერსიაში ფიგურირებს.
ამ სიამ, როგორც რაოდენობრივი, ისე შემადგენლობის კუთხით თავდაპირველ ვარიანტთან შედარებით ცვლილებები განიცადა.
სიიდან ამოღებული არიან 2010 წლის დეკემბერში ე.წ. ტერაქტების საქმეზე დაკავებული და გასამართლებული 7 პირი. დეპუტატები ნაციონალური მოძრაობიდან პოლიტპატიმართა სიის კრიტიკისას ერთ-ერთ ძირითად აქცენტს სწორედ ამ პირების სიაში შეყვანაზე აკეთებდნენ. კომიტეტი თავდაპირველად აცხადებდა, რომ ამ 7 პირის სიაში ჩართვა არ ეწინააღმდეგებოდა ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის 2012 წლის ოქტომბრის რეზოლუციას, რომელიც ამბობს, რომ „მათ, ვისაც თავისუფლება აღეკვეთათ ტერორიზმის გამო, არ შეიძლება ჩაითვალონ პოლიტიკურ პატიმრებად, თუ ისინი ამ დანაშაულის ჩადენის გამო გაასამართლეს და სასჯელი შეუფარდეს ეროვნული კანონმდებლობისა და ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციის შესაბამისად“. მართალია ეს არგუმენტი არ მოუყვანია ამ პირთა სიიდან ამოღების მიზეზად, მაგრამ კომიტეტმა განაცხადა, რომ საჭიროა ამ საქმეების გამოკვლევა და შესწავლა „დამატებით და სიღრმისეულად“.
იმავდროულად, პოლიტიკური ნიშნით დევნილთა სიაში აღარ ფიგურირებს ირაკლი ოქრუაშვილი მას შემდეგ, რაც ის საფრანგეთიდან 20 ნოემბერს დაბრუნდა და ამჟამად პატიმრობაში იმყოფება. კომიტეტის განცხადებით, იმის გამო, რომ ოქრუაშვილის მიმართ პოლიტიკური დევნილის მოცემულობა აღარ არსებობს, მის საქმესთან დაკავშირებით მსჯელობა იმ კუთხით წარიმართება, რომ მას შესაძლებლობა მიეცეს ისარგებლოს  სამართლიანი სასამართლოს უფლებით.
იმ 25 პირს შორის, რომლებიც პოლიტიკური ნიშნით დევნილთა სიაში დარჩნენ, არიან  ბიზნესმენი ქიბარ ხალვაში და შიდა ქართლის ყოფილი გუბერნატორი მიხეილ ქარელი; ასევე ბიძინა გიორგობიანი სატყეო დეპარტამენტის ყოფილი ხელმძღვანელი; ბადრი ბიწაძე, სასაზღვრო პოლიციის ყოფილი უფროსი და პარლამენტის ყოფილი თავმჯდომარის ნინო ბურჯანაძის მეუღლე.
მიღებული დადგენილების თანახმად, პარლამენტი იღებს ვალდებულებას "უმოკლეს ვადაში" უზრუნველყოს პოლიტიკური ნიშნით დაკავებულთა და დევნილთა სისხლისსამართლებრივი პასუხისმგებლობის და სასჯელისაგან გათავისუფლების ანდა სამართლიანი სასამართლოს სარგებლობის სამართლებრივი მექანიზმები.
დეპუტატმა ეკა ბესელიამ განაცხადა, რომ სიაში მოხვედრილი მსჯავრდებული პირების გათავისუფლების მექანიზმებზე მუშაობა მიმდინარეობს და არ გამორიცხა, რომ ეს დაგეგმილი ამნისტიის აქტით განხორციელდეს.
დადგენილება ასევე ავალებს საგარეო საქმეთა სამინისტროს მიაწოდოს საერთაშორისო საზოგადოებას ინფორმაცია პარლამენტის მიერ მიღებული გადაწყვეტილების შესახებ.
დეპუტატებმა ნაციონალური მოძრაობიდან დადგენილების მიღების წინ გამართული დებატების დროს გააკრიტიკეს ეს გადაწყვეტილება, როგორც „ანტისახელმწიფოებრივი“ ნაბიჯი, რომელიც მიმართულია საერთაშორისო ასპარეზზე საქართველოს იმიჯის დაზიანებისკენ და მძიმე დანაშაულში, მათ შორის ჯაშუშობაში და სამხედრო ამბოხში, მსჯავრდებულ პირთა გათავისუფლებისკენ.
დეპუტატებმა „ქართული ოცნებიდან“ განაცხადეს, რომ მათთვის გასაგებია ოპონენტების წინააღმდეგობა ამ საკითხთან დაკავშირებით, ვინაიდან პოლიტიკური ნიშნით დაპატიმრებულთა და დევნილთა სია ნაციონალური მოძრაობის პოლიტიკური „მძევლების“ და პირადი პატიმრების სიას წარმოადგენს.
„ეს კარგი პრეცედენტი იქნება ნებისმიერი ხელისუფლებისთვის, რომ პოლიტიკური დევნა არ ხდებოდეს“, - განაცხადა დეპუტატმა ეკა ბესელიამ.

Parliament Recognizes 215 Persons as 'Political Prisoners and Exiles'
Parliament adopted on December 5 with 77 votes to 14 a resolution recognizing 190 persons, arrested and convicted for various criminal charges under the previous government, as “political prisoners” and 25 others as being “in political exile”.
The resolution, which was given by the Georgian Dream parliamentary majority a standing ovation after the vote, was condemned by the UNM parliamentary minority as “shameful”.
The Parliament, according to the resolution, will now have to develop legal mechanisms through which those in the list should be exonerated.
It might either through law on amnesty, which is currently under discussion in the Parliament, or through some other legal forms, according to Eka Beselia, a Georgian Dream lawmaker, who chairs the parliamentary committee for human rights.
MP Beselia was in the forefront of the process of compiling this list of 215 “political prisoners” and “political exiles”, which was done by a working group, established in early November at the parliamentary committee for human rights.
The working group included over dozen representatives from the non-governmental organizations. The commission’s work has been marred by controversy after two legal advocacy and human rights watchdog organizations, Georgian Young Lawyers’ Association (GYLA) and Article 42 of the Constitution, withdrew from it at very initial stage of the process. The two organizations said that the group set very tight deadlines for completing the work, which was not allowing a proper review of all the cases.
Despite of quitting the group, GYLA and Article 42 of the Constitution contributed to the process of compiling the list by providing the working group with their conclusions on up to 60 cases, which were studied by them as part of their regular legal advocacy work long before the commission was established.
In particular, GYLA tabled the list of 49 individuals, who were arrested amid street protest rallies in spring, 2011 on charges mainly related to illegal possession of weapons and drugs to resisting police. According to GYLA all these cases were handled by the authorities with lack of due process and without proper evidence to prove the guilt of persons involved, which was a reason to suggest that those arrests were politically motivated. GYLA also tabled a list of five other persons, whose cases where not related to 2011 protests, but whose arrests and subsequent convictions were also deemed by the group to be politically motivated.
Initially, the draft list, which was approved by the parliamentary committee for human rights on November 19, included total of 206 political prisoners and exiles. The list has changed since then by adding several names and in some cases by removing some of those persons who originally were included in the list.
The commission decided to strike out those seven persons, who were convicted  in connection to series of explosions in Georgia in 2009-2010, including the one in the vicinity of the U.S. embassy in Tbilisi. The parliamentary committee for human rights said that this case required “additional and in-depth” examination.
The list of “political prisoners” includes those twenty persons, both former military servicemen and civilians, who were convicted into the case known asMukhrovani mutiny in early May, 2009 amid opposition’s street protests.
The list also includes several persons who have been convicted for charges related to espionage in favor of Russia; among them is former diplomat and military analyst Vakhtang Maisaia, who was sentenced to 20 years in prison in January, 2010 during a trial proceeding behind the closed doors.
There are eleven persons in the list who were convicted into the so called Enveri espionage case case in 2010.
The list also includes persons from an Orthodox group, who were convicted in connection to a fistfight in Tbilisi-based Kavkasia TV studio in 2010.
The list of persons who are now in exile after the previous authorities launched criminal proceedings against them includes several former officials former governor of Shida Kartli region Mikheil Kareli; as well as former head of forestry department Bidzina Giorgobiani; Badri Bitsadze former head of border police, who is husband of ex-parliamentary speaker Nino Burjanadze; as well as businessman Kibar Khalvashi, who was a close associate of ex-defense minister Irakli Okruashvili. MP Beselia said those in this list of political exiles were granted asylum either by some EU-member states or the United States.
Okruashvili too was in this list, but his name was removed after the ex-defense minister returned from France, where he had an asylum. Okruashvili was arrested after his return to Georgia late last month and is now on trial for charges brought against him by the previous authorities.
The resolution, recognizing 215 persons as political prisoners and exiles, was strongly condemned by lawmakers from President Saakashvili’s United National Movement (UNM) party. The UNM lawmakers were particularly strongly against of including in the list those, who were convicted on espionage and military mutiny charges.
UNM MP Giorgi Kandelaki said this resolution was “a huge mistake” and dismissed the process as “a political stage show”.
“It will damage our statehood,” he said. “Release of these people, convicted for such grave crimes like espionage and mutiny, will be an act against the statehood… This is no way the list of political prisoners; it is an absurd list.”
UNM MP Chiora Taktakishvili said labeling those convicted for espionage in favor of Russia as “political prisoners is one of the most shameful decisions”.
UNM MP Akaki Minashvhili said that such resolution was creating “a perception among criminals that if they are supporters of any political group, they may be exonerated, which in turn will also have negative consequences on crime situation.”
Georgian Dream MP Eka Beselia said that adopting of this resolution would set “a good precedent for any future governments in order to prevent them from politically motivated prosecutions.”
“I am very proud that this resolution has been adopted and by doing so we have washed off disgrace from our country,” MP Beselia said.