„საერთაშორისო გამჭვირვალობა“: 2012 წლის კორუფციის აღქმის ინდექსში საქართველო 51-ე ადგილზეა
საქართველო 51-ე ადგილს იკავებს „საერთაშორისო გამჭვირვალობის“ 2012 წლის კორუფციის აღქმის ინდექსში (CPI), რომელიც საჯარო სექტორში არსებული კორუფციის აღქმას ზომავს 176 ქვეყანაში. საქართველომ 2012 წლის კვლევაში 52 ქულა მიიღო 100-ქულიან შკალაზე (სადაც 0 ძალზე კორუმპირებულ, ხოლო 100 - ძალზე სუფთა საჯარო სექტორს ნიშნავს).
კორუფციის აღქმის ყველაზე დაბალი მაჩვენებელი 2012 წელს დანიაში, ფინეთში, ახალ ზელანდიაში, შვედეთსა და სინგაპურში დაფიქსირდა. რეიტინგის ბოლოში მიანმარი, სუდანი, ავღანეთი, ჩრდილოეთ კორეა და სომალი არიან.
2012 წლის კორუფციის აღქმის ინდექსი ახალი, გაუმჯობესებული მეთოდოლოგიით იქნა შედგენილი, რაც წლევანდელი მაჩვენებლების წინა წლების მონაცემებთან შედარების საშუალებას არ იძლევა. საქართველო რეიტინგში 51-ე ადგილს იყოფს სეიშელის კუნძულებთან, თუმცა უსწრებს ამ რეიტინგში ევროკავშირის წევრ რამდენიმე სახელმწიფოს, მათ შორის ჩეხეთს, ლატვიას, სლოვაკეთს, რუმინეთსა და ბულგარეთს, და ოდანვ ჩამორჩება რუანდას, ლიტვას, კოსტა-რიკასა და უნგრეთს.
საქართველომ 2004 წლის შემდგომ მნიშვნელოვან წარმატებებს მიაღწია კორუფციის სხვადასხვა ფორმასთან ბრძოლის მხრივ. წვრილმანი კორუფცია ფაქტობრივად გაუჩინარდა საქართველოს მოქალაქეების ყოველდღიური ცხოვრებიდან. ასევე გაუმჯობესდა ქვეყნის ანტიკორუფციული კანონმდებლობა და გაიზარდა მთავრობის საქმიანობის გამჭვირვალობა მთელ რიგ სფეროებში. ამის ყველაზე უფრო თვალსაჩინო მაგალითებს შორისაა საჯარო მოხელეთა ქონებრივი დეკლარაციების შესახებ მონაცემთა ბაზის შექმნა, და ეფექტიანი მომსახურება, რომელსაც მოქალაქეებს იუსტიციის სახლები უწევენ. ასევე აღსანიშნავია სახელმწიფო შესყიდვების ინოვაციური ელექტრონული სისტემისა და ელექტრონული მმართველობის მექანიზმების შემოღება.
ამავე დროს, 2004-2012 წლებში კვლავაც აღინიშნებოდა სერიოზული ნაკლოვანებები ქვეყნის ანტიკორუფციულ სისტემაში. პარლამენტისა და სასამართლოს სისუსტემ შეარყია ურთიერთკონტროლისა და გაწონასწორების დემოკრატიული სისტემა და აღმასრულებელი შტოს დომინირება გამოიწვია. რამდენიმე მნიშვნელოვანი სახელმწიფო უწყება, მათ შორის პროკურატურა და სახელმწიფო აუდიტის სამსახური, არასაკმარისად დამოუკიდებელი იყო ქვეყნის პოლიტიკური ხელმძღვანელობისგან და პოლიტიკურ ინსტრუმენტებად გამოიყენებოდა. აღმასრულებელი ხელისუფლების ხელმძღვანელები სათანადო ანგარიშვალდებულებისა და ზედამხედველობის გარეშე მუშაობდნენ, რაც ძალაუფლების ბოროტად გამოყენებისა და კორუფციის მნიშვნელოვან შესაძლებლობებს ქმნიდა. ზოგიერთ ინსტიტუტს, რომლებსაც გავლენიანი თანამდებობის პირები ხელმძღვანელობდნენ, გამჭვირვალობისა და ანგარიშვალდებულების არსებული მექანიზმებისთვის გვერდის ავლის საშუალება ჰქონდა. სახელმწიფოს მართვის დაუბალანსებელმა სისტემამ სახელმწიფო სამსახურების უკიდურესი პოლიტიზირება გამოიწვია, რის აშკარა მაგალითებს ხშირად ვხვდებოდით განსაკუთრებით წინასაარჩევნო პერიოდში.
იმისთვის, რომ აღმოიფხვრას ეს ნაკლოვანებები და უზრუნველყოფილ იქნეს საქართველოს შემდგომი პროგრესი კორუფციასთან ბრძოლის გზაზე, აუცილებელია, რომ საქართველოს ხელისუფლებამ:
• გააძლიეროს პარლამენტის როლი ხელისუფლების სხვა შტოების საქმიანობაზე ზედამხედველობის კუთხით, მათ შორის სამართალდამცავი და საგამოძიებო ორგანოების საქმიანობის კონტროლის მხრივ;
• ხელი შეუწყოს პოლიტიკურად დამოუკიდებელი და ძლიერი სასამართლო ხელისუფლების ფორმირებასა და სასამართლოსადმი საზოგადოების ნდობის ამაღლებას, რაც მოითხოვს სასამართლოების მიერ კანონით დადგენილი ყველა პროცედურის დაცვას და მათი საქმიანობის გამჭვირვალობის მაღალ ხარისხს (განსაკუთრებით ყოფილ თანამდებობის პირებთან დაკავშირებული საქმეების განხილვისას), აგრეთვე საპროცესო გარიგების პრაქტიკის რეფორმირებას;
• შექმნას დამოუკიდებელი ანტიკორუფციული უწყება, რომელიც პასუხისმგებელი იქნება კორუფციის პრევენციასა და გამოძიებაზე, ასევე კორუფციის შესახებ საზოგადოების ინფორმირებაზე.
• უზრუნველყოს ისეთი საკვანძო სახელმწიფო ინსტიტუტების პროფესიონალური და მიუკერძოებელი საქმიანობა, როგორიცაა პროკურატურა, სახელმწიფო აუდიტის სამსახური, ეროვნული ბანკი, კონკურენციისა და სახელმწიფო შესყიდვების სააგენტო და მარეგულირებელი კომისიები, აგრეთვე თავი შეიკავოს ამ უწყებების საქმიანობაში არაჯეროვანი პოლიტიკური ჩარევისგან და უზრუნველყოს ისინი სათანადო რესურსებით;
• გააძლიეროს ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოები და გაზარდოს მათი გამჭვირვალობა და ანგარიშვალდებულება პირდაპირი არჩევნების შემოღების გზით.
• აღმოფხვრას კანონმდებლობასა და პრაქტიკაში არსებული ნაკლოვანებები, რომლებიც სამთავრობო უწყებებს საშუალებას აძლევს, რომ გვერდი აუარონ გამჭვირვალობისა და ანგარიშვალდებულების არსებულ მექანიზმებს, მათ შორის საქონლისა და მომსახურების შესყიდვის მიზნით კონკურენტული ელეტრონული ტენდერების ჩატარების მოთხოვნასა და ინფორმაციის თავისუფლებისა და ინტერესთა კონფლიქტის მარეგულირებელი წესების დაცვის მოთხოვნას.
• თავი შეიკავოს მედიის საქმიანობაში ნებისმიერი სახის არაჯეროვანი ჩარევისგან და შექმნას პირობები პოლიტიკურად დამოუკიდებელი და ფინანსურად მდგრადი მედია-სექტორისა და ძლიერი და დამოუკიდებელი საზოგადოებრივი მაუწყებლის განვითარებისთვის.
კორუფციის აღქმის ინდექსის შესახებ:
კორუფციის აღქმის ინდექსში ქვეყნები და ტერიტორიები შეფასებულია იმის მიხედვით, თუ რამდენად კორუმპირებულად განიხილება მათი საჯარო სექტორი. ეს არის კომპოზიტური ინდექსი, რომელიც სხვადასხვა ავტორიტეტული ინსტიტუტის მიერ ჩატარებულ კვლევებსა და შეფასებებს ემყარება.
მიმდინარე წლის კორუფციის აღქმის ინდექსის ქულები ახალი მეთოდოლოგიის მიხედთვით იქნა დათვლილი, რაც გულისხმობს, რომ 2012 წლის შედეგების შედარება 2011 წლის ან უფრო ადრინდელ შედეგებთან ყოვლად შეუძლებელია. თუმცა, ახალი მეთოდოლოგიის წყალობით, 2012 წლიდან დაწყებული შესაძლებელი იქნება სხვადასხვა წლის კორუფციის აღქმის ინდექსის შედეგების შედარება.
საქართველოს ქულა 2012 წლის კორუფციის აღქმის ინდექსში შემდეგი კვლევების მონაცემებს ემყარება:
• ბერტელსმანის ფონდის ტრანსფორმაციის ინდექსი (http://www.bti-project.org/index/)
• მსოფლიო ბანკის ქვეყნების პოლიტიკისა და ინსტიტუტების შეფასება 2011 (http://www.worldbank.org/ida/IRAI-2011.html)
• მსოფლიო ეკონომიკური ფორუმის ბიზნესმენთა აზრის კვლევა 2012 (http://www.weforum.org/)
• მსოფლიო მართლმსაჯულების პროექტის კანონის უზენაესობის ინდექსი (http://worldjusticeproject.org/rule-of-law-index)
• „გლობალ ინსაითის“ ქვეყნების რისკის რეიტინგი (http://www.ihs.com/products/global-insight/country-analysis)
• „ფრიდომ ჰაუსის“ ტრანციზიული ქვეყნების ქვლევა 2012 (http://www.freedomhouse.org/report/nations-transit/nations-transit-2012)
კორუფციის აღქმის ინდექსის შესახებ დამატებითი ინფორმაციის მიღება შეგიძლიათ „საერთაშორისო გამჭვირვალობის“ ვებ-საიტზე (http://transparency.org/cpi).

Georgia ranks 51st in Transparency International’s 2012 Corruption Perceptions Index (CPI) which measures perceived public sector corruption in 176 countries. Georgia’s score in the 2012 survey is 52 on a scale of 0 (perceived to be highly corrupt) to 100 (perceived to be very clean).
Georgia currently ranks ahead of several EU member states, including the Czech Republic, Latvia, Slovakia, Romania, and Bulgaria, and slightly below Rwanda, Lithuania, Costa Rica, and Hungary. Georgia shares the 51st place in the ranking with the Seychelles. The 2012 CPI was calculated using an improved methodology which does not allow for a comparison with the data collected from previous surveys.
The countries with the lowest perceived corruption in 2012 are Denmark, Finland, New Zealand, Sweden and Singapore. Meanwhile, Myanmar, Sudan, Afghanistan, North Korea and Somalia are found at the bottom of the ranking.
Georgia has made significant progress since 2004 in tackling different forms of corruption, including petty bribery which has effectively disappeared from Georgians’ everyday life. The country’s anti-corruption legislation has also improved and transparency of government activities in a number of areas has increased. The most notable examples include the introduction of an innovative electronic procurement system, e-government tools, a database with public official’s asset declarations, and efficient services provided to citizens by public service halls.
At the same time, there have been important gaps in the country’s anti-corruption framework in 2004-2012. The weakness of parliament and the judiciary has undermined the democratic system of checks and balances and resulted in a dominant executive branch. A number of important government agencies, including the Prosecutor’s Office and the State Audit Office, have suffered from a lack of independence from the political leadership and have been used as political tools. Officials at the top of the executive branch have operated without proper accountability and oversight, creating significant opportunities for abuse of power and corruption. Some institutions led by powerful officials have been allowed to bypass existing transparency and accountability mechanisms. An imbalanced system of governance also resulted in extreme politicizing of public bodies, which was particularly evident during the last election campaign.
In order to address these gaps and ensure Georgia’s further progress in the fight against corruption, the Georgian authorities should:
 Strengthen the role of parliament in overseeing other branches of government, including the activity of law enforcement and investigation bodies;
 Promote a politically independent and strong judiciary and public trust in the courts by ensuring compliance with all procedures and a high level of transparency, especially in cases against former public officials, and reforming the practice of plea bargaining;
 Set up an independent anti-corruption agency tasked with prevention, investigation, and public education;
 Ensure professional and non-partisan operation of key government institutions, such as the Prosecutor’s Office and the State Audit Office, the National Bank, the State Procurement and Competition Agency and regulatory agencies, and refrain from any undue political interference in the work of these entities while providing them with sufficient resources;
 Strengthen local government bodies and increase their transparency and accountability by making them directly elected;
 Eliminate gaps both in law and in practice that result in government controlled entities bypassing existing transparency and accountability provisions such as requirements to have competitive electronic tenders to procure goods and services and to comply with freedom of information and conflict of interest rules;
 Refrain from any undue interference in the media sector and allow for the development of a politically independent and sustainable media sector and a strong and independent Georgian Public Broadcaster.
About the CPI:
The CPI scores and ranks countries/territories based on how corrupt a country’s public sector is perceived to be. It is a composite index, a combination of surveys and assessments of corruption, collected by a variety of reputable institutions.
This year’s CPI scores were calculated with a new methodology, which means that the 2012 results are in no way comparable with those from 2011 or earlier years. However, the new methodology will make it possible to compare CPI results from different years from 2012 onwards.