ხმების ქურდები (ნაწილი I)
სისხლის სამართლის კოდექსით არჩევნებთან დაკავშირებული დოკუმენტების გაყალბება დანაშაულია და 2 წლამდე თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს. ჟურნალისტური გამოძიება მოგითხრობთ, როგორ და ვინ გააყალბა 2012 წლის 1 ოქტომბრის საპარლამენტო მაჟორიტარული არჩევნები სიღნაღში.
2012 წლის 2 ოქტომბერს, საპარლამენტო არჩევნებიდან ერთი დღის შემდეგ, ცენტრალური საარჩევნო კომისიის ვებგვერდზე განთავსებული მონაცემებით, სიღნაღის საარჩევნო ოლქში, საპარლამენტო მაჟორიტარულ არჩევნებში გამარჯვებულად „ნაციონალური მოძრაობის“ კანდიდატი ლევან ბეჟაშვილი იყო გამოცხადებული. ბეჟაშვილს ხმების 48,7% ჰქონდა (10 124 ხმა). ცესკო–ს მონაცემებით, „ქართული ოცნების“ მაჟორიტარობის კანდიდატს გელა გელაშვილს 47,19% (9 811 ხმა) ჰქონდა. ბეჟაშვილი გელაშვილს 313 ხმით უსწრებდა.
ყალბი ოქმი
ლიანა ხატიაშვილი „სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოების“ წარმომადგენელია. 2012 წლის 2 ოქტომბერს, ღამით, როცა საოლქო კომისია საარჩევნო უბნებიდან კენჭისყრის შედეგების შემაჯამებელ ოქმებს იღებდა, პირველმა მან აღმოაჩინა, რომ ვაქირის N5 საარჩევნო უბნის მაჟორიტარული არჩევნების კენჭისყრის შედეგების შემაჯამებელ ოქმში არსებული მონაცემები არ ემთხვეოდა „სამართლიანი არჩევნების“ ადგილობრივი დამკვირვებლის მიერ მისთვის მიწოდებულ შემაჯამებელ მონაცემებს.
„კენჭისყრის დღეს, ვაქირის N5 საარჩევნო უბანზე ჩვენ გვყვავდა დამკვირვებელი მარინე ილაშვილი, რომელმაც არჩევნების დასრულების და ხმების დათვლის შემდეგ, გვიან ღამით, მომაწოდა შემაჯამებელი ოქმის ასლი, დამოწმებული ბეჭდით. ეს შემაჯამებელი ოქმი მე მქონდა ხელზე. როდესაც საოლქო კომისიაში, კომისიის თავმჯდომარემ მამუკა კორაშვილმა გამოაცხადა ვაქირის მე–5 უბნის შედეგები, აღმოჩნდა, რომ ჩემს ხელთ არსებული ოქმის მონაცემები არ ემთხვეოდა მის მიერ გამოცხადებულს. კორაშვილის განცხადებით, ლევან ბეჟაშვილს უფრო მეტი ხმა ჰქონდა მიღებული, ვიდრე გელა გელაშვილს. იმ ოქმში კი, რომელიც მე მქონდა უბნიდან მიღებული, პირიქით იყო, „ქართული ოცნების“ კანდიდატი უგებდა „ნაციონალური მოძრაობის“ კანდიდატს. როცა განვაცხადე ამის შესახებ, მითხრეს, რომ მე მქონდა ასლი და საოლქო კომისიას ჰქონდა დედანი. ამის შემდეგ ოქმი „ქართული ოცნების“ წარმომადგენლებმა გამომართვეს და დავა დაიწყეს“, – აღნიშნავს ლიანა ხატიაშვილი.
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Ql1DnwB9DA8
3 ოქტომბერს, ცესკო–ს ვებგვერდზე ატვირთული N5 ვაქირის საარჩევნო უბნის მაჟორიტარული ოქმის მიხედვით, ლევან ბეჟაშვილს 436 ხმა აქვს მიღებული, გელა გელაშვილს კი 146. ოქმი 2 ოქტომბრით, 01:25 საათით არის დათაღირებული.
საქართველოს საარჩევნო კოდექსის 71–ე მუხლის მე4 პუნქტის თანახმად, საუბნო საარჩევნო კომისიის ყველა წევრი ვალდებულია ხელი მოაწეროს კენჭისყრის შედეგების შემაჯამებელ ოქმს, რითაც დასტურდება მათი ყოფნა საარჩევნო უბანში, თუმცა აღნიშნულ ოქმს კომისიის 5 წევრის, ლიანა ყანჩაშვილის, თამაზ ხელაშვილის, ლია სპანდერაშვილის, ხვიჩა კვირიკაშვილის და ელისაბედ ყორღანაშვილის ხელმოწერა არ აქვს.
საარჩევნო კოდექსის 71–ე მუხლის მე–3 პუნქტის „ო“ ქვეპუნქტის მიხედვით, ოქმის იმ მონაცემებზე, რომლებსაც კომისიის წევრი არ ეთანხმება, ჩანაწერს აკეთებს გრაფაში – „განსხვავებული აზრი“ და ხელს აწერს მას. აღნიშნულ ოქმში, „განსხვავებული აზრის“ გრაფაც ცარიელია.
ამ ფაქტებით, სიღნაღის N13 საოლქო საარჩევნო კომისია თავისი ინიციატივით არ დაინტერესდა.
მეორე ოქმს, რომელიც „სამართლიანი არჩევნების“ და სხვა ორგანიზაციების დამკვირვებლებს აღმოაჩნდათ, კომისიის ყველა წევრის ხელმოწერა აქვს და ბეჭდითაც დამოწმებულია. ოქმის მიხედვით, „ნაციონალური მოძრაობის“ მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატს ლევან ბეჟაშვილს 207 ხმა აქვს მიღებული, ხოლო „ქართული ოცნებიდან“ გელა გელაშვილს 377 ხმა. არჩევნების შედეგების ამ ოქმით შეჯამების შემთხვევაში, საერთო ჯამში ლევან ბეჟაშვილი 9 895 ხმას იღებდა, ხოლო გელა გელაშვილი 10 042 ხმას.
2012 წლის 2 ოქტომბერს, კოალიცია „ქართული ოცნების“ წარმომადგენელმა ზვიად გოგალაძემ საჩივრით მიმართა სიღნაღის საოლქო – საარჩევნო კომისიას. „№5 ვაქირის საუბნო საარჩევნო კომისიის მიერ წარმოდგენილი „ყალბი“ შემაჯამებელი ოქმი, შედგენილია არარეალური მონაცემების დაფიქსირებისათვის. კერძოდ, ამ ოქმის მიხედვით მაჟორიტარ კანდიდატს გელა გელაშვილს დაკლებული აქვს 231 ხმა დეპუდატობის კანდიდატის ლევან ბეჟაშვილის სასარგებლოდ. აქტის დამოწმება შეუძლიათ არჩევნების დღეს ხმების დათვლისას №5 საარჩევნო უბანში მყოფ პირებს: საარჩევნო სუბიექტების წარმომადგენლებს, სადამკვირვებლო ორგანიზაციებიდან მყოფ დამკვირვებლებს. უფრო მეტიც თვით კომისიის წევრებს“. საჩივრის ავტორი ცესკოს ვებგვერდზე ატვირთული ოქმის არარად აღიარებას და არჩევნების შეჯამებას მათ მიერ წარდგენილი ოქმის ასლის მიხედვით ითხოვდა.
სიღნაღის საოლქო – საარჩევნო კომისიამ საჩივარი 3 ოქტომბერს განიხილა. საჩივრის განხილვის დროს საოლქო კომისიას ახსნა – განმარტება მისცა ვაქირის N5 საუბნო საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარემ ბიჭიკო ჯებირაშვილმა. მან განაცხადა, რომ კენჭისყრის შედეგად ვაქირში 377 ხმა მიიღო გელა გელაშვილმა და 207 ლევან ბეჟაშვილმა. მისივე თქმით, ოქმი, რომელიც საოლქო კომისიაში წარადგინეს, გაყალბებულია თვით საოლქო კომისიის მიერ.
„არჩევნები ჩვეულებრივად ჩავატარეთ. საღამოს ჩვეულებრივ გავხსენით ყუთები, დაითვალა ხმები. მთვლელები დავაყენეთ ცალკე, 2 მეტრის მოცილებით დავაყენე დამკვირვებლები, როგორც წესია. დაითვალა ხმები 1, მე– 2, მე–3 გადანაწილდა, მათ შორის ამოვიდა ხმათა რაოდენობა ასეთი. 207 იყო ნაციონალებისა, ორივე მაჟორიტარულიც და პროპორციული. 377 იყო ოცნებისა. არჩევნების დასრულების შემდეგ დავურიგე კომისიის ყველა წევრს ოქმი, ყველაფერი ეწერა რა როგორ იყო“, – განაცხადა ბიჭიკო ჯებირაშვილმა.
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=I5NhjQMKLqo
საოლქო კომისიის თავმჯდომარემ მამუკა კორაშვილმა ისე, რომ არ მოუსმინა საოლქო კომისიის დანარჩენი წევრების მოსაზრებებს, რომლებიც სხდომაზევე ბიულეტენების ხელახლა გადათვლას ითხოვდნენ, კენჭისყრაზე დააყენა საკითხი, ვაქირის მე–5 უბნის მაჟორიტარული არჩევნების შედეგების ბათილად ცნობაზე. საოლქო კომისიის 6 წევრის გადაწყვეტილებით შედეგები ბათილად იქნა ცნობილი.
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=15ZK4PNTa3I#!
ვაქირის N5 საარჩევნო უბანზე მაჟორიტარული არჩევნების შედეგების ბათილად ცნობის შესახებ სიღნაღის საოლქო – საარჩევნო კომისიის გადაწყვეტილება „ქართულმა ოცნებამ“ რაიონულ სასამართლოში გაასაჩივრა. მოსარჩელე მხარე სიღნაღის საოლქო საარჩევნო კომისიის გადაწყვეტილების ბათილად ცნობას და მაჟორიტარული არჩევნების შედეგების შეჯამებას იმ ოქმის საფუძველზე ითხოვდა, რომელიც საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრებს და დამკვირვებლებს დაურიგდათ. მოსამართლე ირაკლი ბოგდარენკომ „ქართული ოცნების“ სარჩელი არ დააკმაყოფილა. სააპელაციო სარჩელი არც თბილისის სააპელაციო სასამართლომ დააკმაყოფილა. ცესკო–ს დადგენილებით, 14 ოქტომბერს, ვაქირის მე–5 საარჩევნო უბანზე მაჟორიტარული სისტემით არჩევნების განმეორებითი კენჭისყრა გაიმართა. კენჭისყრის შედეგად საარჩევნო უბანზე 527 ხმით (85,09%) „ქართული ოცნების“ მაჟორიტარობის კანდიდატმა გელა გელაშვილმა გაიმარჯვა. 86 ხმა (14%) მიიღო „ნაციონალური მოძრაობის“ კანდიდატმა ლევან ბეჟაშვილმა. საბოლოო ჯამში, საოლქო – საარჩევნო კომისიის მონაცემებით, რაიონში 10 192 ხმა (49,01%) გელა გელაშვილმა, 9 774 ხმა (47%) კი ლევან ბეჟაშვილმა მიიღო.
გამარჯვებულად აღიარებამდე გელა გელაშვილი და მისი საარჩევნო შტაბის უფროსი ზვიად ჯანყარაშვილი აცხადებდნენ, რომ ოქმის გაყალბების ფაქტს რეაგირების გარეშე არ დატოვებდნენ და ყველაფერს გააკეთებდნენ, რომ გამყალბებლები სამაგალითოდ დასჯილიყვნენ. არჩევნების შემდეგ გელა გელაშვილმა პარლამენტის წევრის მანდატი მიიღო, ზვიად ჯანყარაშვილი კი შს სამინისტროს გენერალური ინსპექციის უფროსად დაინიშნა. არცერთ მათგანს არ მიუმართავს პროკურატურისთვის არჩევნებთან დაკავშირებული დოკუმენტების გაყალბების ფაქტის გამოძიების მოთხოვნით.
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=cdlPL-nTiVk
ვინ გააყალბა საარჩევნო დოკუმენტაცია?
საარჩევნო კოდექსის 70–ე მუხლის მე–9 პუნქტის თანახმად, შემაჯამებელი ოქმები იბეჭდება დამცავი ნიშნების მქონე ქაღალდზე, რომლის დაკვეთისა და შესყიდვის უფლება მხოლოდ ცესკოს აქვს. კანონით, მაჟორიტარული სისტემით ჩატარებული არჩევნებისთვის, საოლქო – საარჩევნო კომისიას, იქიდან კი საუბნო საარჩევნო კომისიას მხოლოდ ერთი ოქმი გადაეცემა. ოქმის ორიგინალი ვარდისფერია.
საქართველოს საარჩევნო კოდექსის 71–ე მუხლის 1 პუნქტის თანახმად, ამ მუხლის მე–3 პუნქტში აღნიშნული ყველა მონაცემის დადგენისთანავე, საუბნო – საარჩევნო კომისიის მდივანი არსებული მონაცემების მიხედვით, საუბნო საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარესთან შეთანხმებით, ავსებს კენჭისყრის შედეგების თითოეული სახის შემაჯამებელ ოქმს.
ამავე მუხლის მე–7 პუნქტის მიხედვით, კენჭისყრის შედეგების შემაჯამებელი ოქმი საარჩევნო ბიულეტენებისა და ამომრჩეველთა სიების დალუქულ პაკეტთან ერთად დაუყოვნებლივ გადაეცემა ზემდგომ საოლქო საარჩევნო კომისიას.
ამავე მუხლის მე–13 პუნქტი კი ადგენს, რომ საუბნო საარჩევნო კომისიის ბეჭედი ოლუქება ცალკე პაკეტში, პაკეტს ხელს აწერენ საუბნო საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარე, საუბნო საარჩევნო კომისიის მდივანი და საუბნო საარჩევნო კომისიის სხვა წევრები.
ვაქირის N5 საუბნო – საარჩევნო კომისიის წევრების თამაზ ხელაშვილის (პარტიიდან მრეწველობა გადაარჩენს საქართველოს), ლია სპანდერაშვილის (კონსერვატიული პარტიიდან) განმარტებით, ხმების დათვლის შემდეგ კომისიის ბეჭედი პაკეტში არ დაულუქავთ და საოლქო – საარჩევნო კომისიაში ისე გაიგზავნა სხვა მასალებთან ერთად.
იქიდან გამომდინარე, რომ ის ოქმი (ორიგინალი), რომლითაც მაჟორიტარულ არჩევნებში „ნაციონალური მოძრაობის“ კანდიდატი ლევან ბეჟაშვილი ლიდერობდა, საუბნო – საარჩევნო კომისიის ბეჭდით (N13005) არის დამოწმებული, ადასტურებს იმას, რომ ბეჭედი საარჩევნო უბნიდან გასვლის შემდეგ გამოიყენეს.
ჩვენ მოვიპოვეთ ვაქირის N5 საარჩევნო უბნის კენჭისყრის დღის ჩანაწერთა წიგნის ასლიც. წიგნის მე–6 და მე–7 გვერდებზე, მიღებულ ხმათა რაოდენობის გრაფაში უხეში სახით შესწორებებია შეტანილი. აშკარად ჩანს, რომ გელა გელაშვილის გასწვრივ გრაფაში რიცხვზე 377, გადაწერილია 146, ხოლო ლევან ბეჟაშვილის გრაფაში რიცხვი 207 გადაკეთებულია 436–ად.
ვაქირის N5 საუბნო – საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარის ბიჭიკო ჯებირაშვილის განმარტებით, სოფლიდან სიღნაღის საოლქო საარჩევნო კომისიაში ამომრჩეველთა სიები, ბათილი, ნამდვილი და გამოუყენებელი ბიულეტენები, ბეჭდები, სარეგისტრაციო, ჩანაწერთა წიგნები და სხვა მასალები მან, გვიან ღამით წაიღო. ჯებირაშვილი ამბობს, რომ თან მოადგილე ლილი მაზანაშვილი და მდივანი ანდრო ტურიაშვილი ახლდნენ. მისივე თქმით, საუბნო – საარჩევნო კომისიის ბეჭედი საოლქო – საარჩევნო კომისიაში ფაილში ჩადებული, მაჟორიტარული არჩევნების შედეგების შემაჯამებელი ოქმის ორიგინალი კი შეუვსებელი სახით წარადგინეს.
„იმიტომ არ შევავსეთ, რომ ზევიდან იყო დარეკილი. ვანო პეტრიაშვილმა პირადად ჩემთან დარეკა და თქვა, რომ შემაჯამებელი ოქმები დახიეო. მე ეს ოქმები არ დავხიე, ჩემს მოადგილეს ვუთხარი, რომელიც მდივნის ფუნქციას ასრულებდა. იმანაც კატეგორიული უარი განაცხადა დახევაზე. დიდი ფიქრის შემდეგ გადავწყვიტეთ, რომ ეს ოქმი წაგვეღო ცარიელი. ვაქირიდან სიღნაღში რომ ავედით, ჩემი მოადგილე,  ქალბატონი ლილი პირადად ვანოს დაელაპარაკა. ვანომ შეიყვანა შიგნით, მე იმ პერიოდში ქსეროქსი შევიტანე დარბაზში, ჩავაბარე, ბეჭდებიც ჩავაბარე და მერე იმ ოთახში შევედი, სადაც ლილი იყო შესული. მდივანი ანდრო ტურიაშვილიც შემომყვა. რომ შევედით, ეს ოქმი ხელში ჰქონდათ და თვითონ როგორც უნდოდათ, ისე დაწერეს. ცარიელი ოქმი მიიღეს. ლილიმ შეიტანა, მისცა ან პეტრიაშვილს ან კუპრეიშვილს. სამნი იყვნენ, ერთი გოგო იყო, ალბათ მდივანი. ჩანაწერთა წიგნიც ამოიღეს, შესწორებებიც თვითონ გააკეთეს, ცვლილებები შეიტანეს. მე ვუთხარი, ამის გამო ჩვენ ყველას დაგვიჭერენ მეთქი. თქვენ ნურაფრის ნუ გეშინიათ, მშვიდად დაიძინეთო, მითხრა ვანომ. მე ვუთხარი, მშვიდად როგორ დავიძინო, ეს რა ხდება, ასეთი რამე არ შეიძლება, დაგვიჭერენ მეთქი. არავინ არ დაგიჭერთ, ნუ გეშინიათო, გვითხრა.
ბეჭედი არ დალუქეთ, შემაჯამებელი ოქმის ორიგინალი არ შეავსეთ და ისე წაიღეთ საოლქო – საარჩევნო კომისიაში, არ იფიქრეთ, რომ დანაშაულის ჩადენას ხელს უწყობდით? ამასთან, გაყალბებულ ოქმზე თქვენი ხელმოწერაც არის.
– ბეჭედი თვითონ გახსნეს, ფაილში გველაგა ბეჭდები, შევიტანეთ შიგნით. თვითონ გამოიტანეს ბეჭდები და თვითონ გააკეთეს ყველაფერი. ხელი მოვაწერე იძულების სახით. კარებთან გოგო დააყენეს, ჩვენ გარეთ არ გამოგვიშვეს. ვეუბნებოდი, დამიჭერენ, ამხელა კაცი ციხეში უნდა გამიშვა მეთქი? შენ ნურაფრის ნუ გეშინია, მე ვარ ყველაფერზე პასუხისმგებელიო, მითხრა ვანომ.
ჩანაწერთა წიგნში შესწორებები ვინ შეიტანა?
– ეს ციფრები რაც არის, ჩვენ არაფერი არ გადაგვისწორებია, არც მე, არც ანდროს და არც ლილის. სუფთად ნამუშევარი ავიტანეთ ჩვენ და ჩავაბარეთ ოლქში. ის მონაცემები ზუსტი რაც იყო, იქაც ის მონაცემი მეწერა, მაგათ გაასწორეს ყველაფერი თვითონ“, – აცხადებს ბიჭიკო ჯებირაშვილი.
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=GIgzQHUoijY
ვაქირის N5 საუბნო – საარჩევნო კომისიის მდივანი ლილი მაზანაშვილი ადასტურებს, რომ საარჩევნო დოკუმენტაციაში მონაცემები საოლქო – საარჩევნო კომისიაში გააყალბეს.
„1 ოქტომბერს, საღამოს, კენჭისყრის დასრულების შემდეგ ხმები რომ დაითვალა, დაირეკა ზევიდან საუბნო საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარესთან ბიჭიკო ჯებირაშვილთან. თავჯდომარემ გამიყვანა გარეთ და მითხრა, ასეთი დავალებაა, დაიხიოს შემაჯამებელი ოქმებიო. მე ვუთხარი, არავითარ შემთხვევაში მეთქი. მანამდე, დაქსეროქსებული მქონდა შემაჯამებელი ოქმი, რომ შავი სამუშაოსთვის მქონოდა და ორიგინალში უკვე დაზუსტებული და დაბალანსებული მონაცემები გადამეტანა. ეს ქსეროასლები შევავსე, ბეჭდით დავამოწმეთ და ისინი დავურიგეთ დამკვირვებლებსაც და პარტიების წარმომადგენლებსაც. შემაჯამებელი ოქმის ორიგინალი არ დავხიეთ, დავლუქე და ამოვიტანე საოლქო – საარჩევნო კომისიაში. იქ მოხდა ის, რომ შემაჯამებელი ოქმი იქ შევავსე. ჩემი ხელით შეივსო, იურისტების ვანო პეტრიაშვილის და გიორგი კუპრეიშვილის მითითებით. ხელი მოვაწერეთ მდივანმა, თავჯდომარემ და მოადგილემ. დანარჩენი კომისიის წევრები ადგილზე არ ყოფილან და არც ხელი მოუწერიათ“, – აღნიშნავს ლილი მაზანაშვილი.
ვანო პეტრიაშვილი, რომელიც 2012 წლის 1 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნებისთვის, სიღნაღის საოლქო – საარჩევნო კომისიაში და ოლქში შემავალ უბნებში ცენტრალური საარჩევნო კომისიის წარმომადგენელი იყო, საარჩევნო დოკუმენტაციის გაყალბების ფაქტზე კომენტარს არ აკეთებს.
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=S0V9do5mU_U
საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის მუხლი 164/3 – არჩევნების გაყალბება: არჩევნებთან დაკავშირებული დოკუმენტების: საარჩევნო სიების, ოქმების, ბიულეტენების, სარეგისტრაციო ჟურნალების და საკონტროლო ფურცლების განზრახ გაყალბება, – ისჯება თავისუფლების აღკვეთით ვადით ორ წლამდე.
სტატიის მეორე ნაწილში, რომელსაც რამდენიმე დღეში შემოგთავაზებთ, გაიგებთ როგორ და რატომ მოხვდნენ ვანო პეტრიაშვილი და გიორგი კუპრეიშვილი ცესკოში, იქიდან კი სიღნაღის საარჩევნო ოლქში; რომელ სახელმწიფო სამსახურებში მუშაობდნენ და მუშაობენ; არჩევნებზე მუშაობის გამო რა თანხა მიიღეს ხელფასის სახით და რამდენი აიღეს პრემია სახელმწიფო ბიუჯეტიდან.

Natalia Sarkisashvili,Information Center of Kakheti
Under the Criminal Code of Georgia, fabrication of election documents is a crime punished by imprisonment for up to 2 years. The journalistic investigation below will tell you how and who faked the majoritarian polls in Signagi district during the parliamentary elections of October 1, 2012.
On October 2, 2012, one day after the Election Day, data published on the website of the Central Election Commission [CEC] states that the majoritarian candidate of the United National Movement [UNM] Levan Bezhashvili had won majoritarian elections in Signagi DEC. Bezhashvili had gained 48,7% (10 124 votes) of votes. According to the CEC, Georgian Dream’s majoritarian candidate Gela Gelashvili had gained 47, 19% (9 811 votes) of votes. Bezhashvili had gained 313 more votes than Gelashvili even had.
Faked Protocol
Liana Khatiashvili is the representative of the International Society of Fair Elections and Democracy [ISFED]. On the night of October 2, 2012 when the District Election Commission was receiving final protocols from polling stations, Khatiashvili was the first to detect that the data reflected in the final protocol of the majoritarian polls in Vakiri village polling station # 5 did not coincide with the final results from the same polling station prepared by local observer of the ISFED.
“On the polling day, we had our observer Marine Ilashvili in the Vakiri polling station # 5 who provided me with the copy of final protocol, approved with a seal, late at night after elections had finished and votes were calculated. I had this final protocol with me. When the chairman of the DEC Mamuka Korashvili announced results from the Vakiri polling station # 5, I found out that figures in the protocol which I had did not coincide with the figures he had announced. Korashvili said, Levan Bezhashvili had gained more votes than Gelashvili. Whilst my copy proved the opposite – Georgian Dream’s candidate had defeated the UNM’s candidate. When I said as much, they said I had a copy and the DEC had the original protocol. After that, Georgian Dream’s representatives took the protocol from me and they started litigation,” said Liana Khatiashvili.
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Ql1DnwB9DA8
On October 3, according to the protocol of majoritarian polls in Vakiri village # 5 published on the CEC website, Levan Bezhashvili had gained 436 votes and Gela Gelashvili -146. The protocol was dated by 01:25 am of October 2.
In accordance to the Article 71 Part IV of the Election Code of Georgia every PEC member is authorized to sign a final protocol that proves their presence in the polling station whilst this particular protocol did not have signatures of five commission members – Liana Kanchashvili, Tamaz Khelashvili, Lia Spanderashvili, Khvicha Kvirikashvili and Elisabed Korganashvili.
In accordance to the Article 71 Part III – “n” the details of the protocol, with which a member of the precinct election commission disagrees this note is made by the commission member in the column “dissenting opinion” and signs it. However, the column of “dissenting opinion” is empty in this protocol.
Signagi DEC # 13 did not become interested in these facts based on its own initiative.
Observers of ISFED and other monitoring organizations held another protocol which had signatures of all the commission members and was approved with a seal too. According to the protocol majoritarian candidate of the UNM Levan Bezhashvili had gained 207 votes and Georgian Dream’s Gela Gelashvili – 377 votes. If the election results were calculated according to this protocol, Levan Bezhashvili would have gained 9 895 votes and Gela Gelashvili – 10 042 votes.
On October 2, 2012 Georgian Dream’s representative Zviad Gogaladze filed a complaint to the Signagi DEC. “Final “faked” protocol provided by Vakiri PEC # 5 was drawn up to reflect unreal results. Namely, according to this protocol, 231 votes were cut off majoritarian candidate Gela Gelashvili in favor of the majoritarian candidate Levan Bezhashvili. People attending the vote-calculation process in the Vakiri PEC # 5, can prove this fact; those people are: representatives of the election subjects, observers from observation organizations; and moreover, members of the commission.” The author of the complaint requested the CEC to annul the protocol and calculate final results of the elections in the PEC # 5 according to the provided copy of the protocol.
Signagi DEC discussed the complaint on October 3. Chairman of the Vakiri PEC # 5 Bichiko Jebirashvili made clarifications during the complaint discussion. He said Gelashvili had gained 377 votes and Levan Bezhashvili – 207 in the polls. He said the protocol which they had handed to the DEC was faked by the DEC members.
“We conducted the election procedures in accordance to the law. We opened ballot boxes, counted votes. Counters were sitting on the specially allocated place and observers were standing 2 meters away from them as it is required by the law. The votes were counted and they were divided in the following way – UNM gained 207 votes – both proportional and majoritarian and Georgian Dream had gained 377 votes. At the end of the entire procedures I gave copies of the protocol to every commission member and everything was written in them,” said Bichiko Jebirashvili.
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=I5NhjQMKLqo
DEC chairman Mamuka Korashvili did not consider the opinions of other members of the DEC, who also requested to re-count ballot papers at the session; he put the issue of annulling the results of majoritarian polls in Vakiri PEC # 5 in motion. Six members of the DEC voted for the annulment of election results.
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=15ZK4PNTa3I
Georgian Dream appealed the decision of the Signagi DEC on the annulment of the majoritarian poll results at the Vakiri PEC # 5 at the district court. They requested to cancel the decision of the DEC and to recalculate the results of the majoritarian polls based on the protocol, which was handed to the PEC members and observers. Judge Irakli Bogdarenko did not satisfy Georgian Dream’s appeal. Tbilisi Appeal Court did not satisfy their appeal statement as well. Based on the CEC decree, on October 14, repeated polls were conducted in Vakiri PEC # 5 – as a result Georgian Dream’s majoritarian candidate Gela Gelashvili gained 527 votes (85.09%) and UNM’s candidate Levan Bezhashvili gained 86 votes (14%). Finally, according to the DEC, Gela Gelashvili had gained 10 192 votes (49,01%) and Levan Bezhashvili – 9 774 votes (47%) in the district.
Before his victory was declared, Gela Gelashvili and head of his election HQ Zviad Jankarashvili claimed that they would necessarily respond to the fabrication of protocol and would do their best to punish fabricators under the law. After the elections Gela Gelashvili received a mandate of MP, Zviad Jankarashvili occupied the position of the head of General Inspection of the MIA. None of them have appealed to the prosecutor’s office regarding the fabricated election documents.
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=cdlPL-nTiVk
Who faked election documents?
In accordance to the Article 70 Part 9 of the Election Code, final minutes are being printed on paper with defense marks that can be ordered and purchased only by the Central Election Commission. According to the law, DEC and then PEC receives only one final minute for the majoritarian ballot and the paper is pink.
In accordance to the Article 71 Part 1, after clarification of all the data mentioned in paragraph 3 of this article, the secretary of the precinct election commission in agreement with the chairman of the precinct election commission and in accordance with the available information, shall draw up each type of summary protocol on the results of election.
Article 71 Part 7 states that the summary protocol of voting results together with the sealed package of ballot papers and list of voters shall be immediately handed over to the higher District Election Commission.
Article 71 Part 13 estimates that the stamp of the precinct election commission shall be sealed in a separate envelope. The envelope is signed by the chairman of the precinct election commission, the secretary of the precinct election commission and other members of the precinct election commission.
Based on the clarifications of the PEC members of the Vakiri village polling station # 5 Tamaz Khelashvili (from the political party Industry Will Save Georgia) and Lia Spanderashvili (Conservative Party) after votes were counted, the stamp was not sealed in a separate and it was sent to the DEC alongside other documents in this form.
Since the final protocol (original one), where UNM’s candidate Levan Bezhashvili was winning elections, was approved by the PEC stamp (N13005), this proves that the stamp was used outside the precinct.
We got hold of the copy of the record book of the Election Day from Vakiri PEC # 5. On the sixth and seventh pages numbers of votes were rudely corrected. It is clearly seen in Gela Gelashvili’s column 377 is changed into 146 and in Levan Bezhashvili’s column – 207 is changed into 436.
Chairman of the Vakiri PEC # 5 Bichiko Jebirashvili clarified that he had taken voters’ lists, annulled, valid and unused ballot papers, stamps, registration and record books and other materials from Vakiri village to Signagi DEC late at night. Jebirashvili said his deputy Lili Mazanashvili and secretary Andro Turiashvili accompanied him there. Kebirashvili added that they had delivered the PEC stamp stored in the file and the original final protocol was not filled in.
“We did not fill in the protocol because we had received instructions from senior officials. Vano Petriashvili personally called me and ordered to destroy the protocols. I did not tear them off and asked my deputy, who implemented secretary’s functions, to destroy them. She also categorically refused to do it. After a long consideration we decided to take the protocol empty. In Signagi, my deputy Mrs. Lili personally talked with Vano. He took her inside the office; meanwhile I took the Xerox machine into the hall and handed it and stamps to the DEC. Then I went into the same room and secretary Andro Turiashvili followed me into. When we entered there, they were holding the protocol and filling it in according to their own wish. They received an empty protocol. Lili had handed it to either Petriashvili or Kupreishvili. There were three people in the room – one of them was a girl, supposedly a secretary. They took the record book too and made corrections in it. I said everybody would be arrested for it. But Vano told me not to be afraid and sleep peacefully. I told him I could not sleep peacefully because it was illegal and we would be arrested for this crime. He repeated nobody would be arrested and asked not to be afraid.”
-You did not seal up the stamp, you did not fill in the original minute and took it to the DEC; did you not think that in doing so you were supporting the crime? Besides that, you signed the faked protocol.
-“They opened the sealed up stamp; stamps were in the envelope when we took it inside the office. They took the stamps and did everything themselves. I was compelled to sign it. The girl was standing at the door and did not allow us to go out. I told them I would be arrested [because of the crime] and I would have to sit in prison at my old age. Vano told me not to be afraid and he was responsible for everything.”
-Who made corrections into the record book?
-We did not correct anything. I, nor Andro nor Lili did not correct anything. We handed the DEC accurately filled in protocols. We had written correct figures in them but they changed everything,” Bichiko Jebirashvili said.
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=GIgzQHUoijY
Secretary of the Vakiri PEC # 5 Lili Mazanashvili confirmed that election documents were faked in the DEC.
“In the evening of October 1, after votes were calculated, senior officials called Bichiko Jebirashvili. He took me outside and said he had received an instruction to destroy the final protocols. I categorically refused him. Before that, I had made copy of the final protocol in order to record accurate and balanced data in the original. I filled in those copies; sealed them up and handed out to observers and representatives of political parties. We did not destroy the original protocol, I sealed it up and took it to the DEC. Finally, I filled in the final protocol there. Lawyers Vano Petriashvili and Giorgi Kupreishvili dictated me what to write. Secretary, chairman and deputy chairman signed the protocol. Other commission members were not there and they did not sign the document either,” said Lili Mazanashvili.
Vano Petriashvili, who represented CEC in Signagi DEC during October 1, 2012 parliamentary elections, did not comment on the allegation about fabrication of election documents.
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=S0V9do5mU_U
Article 164/3 of the Criminal Code of Georgia –fabrication of elections: premeditated fabrication of election documents: election lists, minutes, ballot papers, registration magazines and control papers is punished by imprisonment for up to two years.
Second part of the article will provide you with the information how and why Vano Petriashvili and Giorgi Kupreishvili became members of the CEC and then in Signagi DEC; which state institutions they have been working; how much money they received as a salary and bonus for their activities during elections from the state budget.