ყველაზე ჩუმი სახლის ყოფითი პრობლემები ჟესტურ ენაზე
საცხოვრებელი კორპუსი - ძველი და საბჭოური, ისევე როგორც მაშინდელი დამოკიდებულება - უნარშეზღუდულ ადამიანებს ჰქონოდათ იზოლირებული, გამიჯნული სივრცე. მართალია, კორპუსში ასეთი რანდენიმე ოჯახიღა შემორჩა, მაგრამ ამ სახლხს ქუთაისში ყველაზე ჩუმ სახლს უწოდებენ, რადგან თავის დროზე საბჭოთა ხელისუფლებამ  სმენადაქვეითებულ ადამიანებს სწორედ აქ განუსაზღვრა საცხოვრებელი სივრცე.
აქ მოხვედრისას არის რაღაც, რაც გაბნევს. გაბნევს პირველი შეხვედრა ადამიანთან, რომელსაც შენი არ ესმის და შენ - მისი. ზარს ხმა არა აქვს, მაგრამ ღილაკზე ხელის დაჭერისას კარი მყისიერად იღება. როგორც მოგვიანებით მიხსნიან, ზარზე ხელის დაჭერისას ნათურა ინთება და სწორედ ასე იგებს უსმენო ადამიანი სტუმრის მოსვლას. მასპინძელი ასაკოვანი ქალია. გაუხარდა უცხო სტუმრის დანახვა. გამოსავალიც თავად მოძებნა, ოთახში მარტო დამტოვა და მეზობელი მოიყვანა. ასე, მესამე პირის დახმარებით, შედგა კომუნიკაცია ჩემსა და მარუსა შონიას შორის. ის ამ კორპუსში ქირით ცხოვრობს, აფხაზეთიდან დევნილია და სმენა 5 წლის ასაკში ავადმყოფობის შედეგად დაკარგა. ახლა მარტოა - პენსიის ამარა და მცირე გასამრჯელოთი, რომელსაც დამლაგებლის სამუშაოთი იღებს. „მეც ისე ვცხოვრობ, როგორც სხვა დანარჩენი ჩემნაირი დევნილი, ჩემი ცხოვრება ტკბილი არ არის“, - გვითხრა მან.
საბჭოთა კავშირის დანგრევასთან ერთად დაინგრა სმენადაქვეითებულ ადამიანთა საბჭოური ცხოვრების წესი, რომელიც ერთ კონკრეტულ საწარმოზე იყო მიბმული. ასეთ საწარმოებში სმენადაქვეთებული ადამიანები, ძირითადად, ხელოსნებად და რიგით მუშებად მუშაობდნენ. საწარმოების გაუქმებას და დაშლას მოჰყვა პრობლემების მთელი ნაკადი, რომელიც ბნელმა 90-იანებმა მოიტანა. ამ კორპუსში პრობლემებთან დაკავშირებით გამოხატული უკმაყოფილება უჩვეულოდ ჩუმი იყო.
საყოფაცხოვრებო პრობლემები ახლაც ტიპურია, მაგრამ მთავარი პრობლემა მაინც სმენადაქვეითებულ მოქალაქეთა საზოგადოებაში ინტეგრაციის საკითხია. გარესამყაროსთან ურთიერთობას თარჯიმნის საშუალებით ახერხებენ. ექიმის დახმარება დაჭირდებათ თუ წამალი აფთიაქში, თარჯიმანი ეხმარებათ, რომელიც კორპუსს ჰყავს. გარდა ამისა, მათ აქვთ კლუბი, სადაც იკრიბებიან და იქაც იმავე თარჯიმნის საშუალებით, სატელევიზიო არხებისთვის თვალის დევნებას ახერხებენ.
ამ რუხი კორპუსის ფონზე, შედარებით უფრო ფერადია გარემო სმენადაქვეითებულთა პანსიონატში - ბავშვური, ფერადი ნახატებით, საცხოვრებელი ოთახის კედლებზე სპაიდერმენებისა და ბარბების პლაკატებით. პანსიონატი, რომელიც ოფიციალურად საჯარო სკოლის სტასუსს ატარებს, საქართველოში მეორე, ხოლო დასავლეთ საქართველოში ერთადერთია. ეს არის სპეციალიზებული სკოლა სმენადაქვეითებულ მოზარდთათვის.
„გარესამყაროსთან კომუნიკაციის არქონა ის ძირითადი მიზეზია, რაც მათი აზროვნების განვითარებას უშლის ხელს“, - ამბობს სკოლის დირექტორი, ირინე აბდალაძე. არის კიდევ „მშობლის კომპლექსი“, როცა მშობელს უჭირს შვილის უნარის დაქვეითებასთან შეგუება და ცდილობს, ბავშვი არა სპეციალიზებულ სასწავლებელში, არამედ ჩვეულებრივ საჯარო სკოლაში მიაბაროს, სადაც, ბუნებრივია, ვერ იღებს იმ საჭირო ინფორმაციას, რაც ასე აუცილებელია ისედაც პრობლემური გარემოს შესამსუბუქებლად.
„მეტყველი მშობლების სმენადაქვეითებულ შვილებზე მეტად, ყრუ-მუნჯთა ოჯახის შვილები უფრო განვითარებულები არიან. მათთვის ასეთი ყოფა ჩვეული გარემოა და თავს არ აღიქვამენ, როგორც უმწეოები. მათთვის სირთულე არ არის ჟესტური ენის დაუფლება. მართალია, აბსოლუტურად ჯანმრთელი ოჯახისთვის მსგავს მდგომარეობასთან შეგუება სტრესია, მაგრამ მათ უნდა გაითავისონ, რომ მათივე შვილის განვითარებისათვის, უცილებელია სწორ გზაზე დადგომა“, - ამბობს ირინე აბდალაძე.
დავით დავითულიანი სმენადაქვეითებულთა ოჯახში გაიზარდა. მის მშობლებს სმენა ასევე ავადმყოფობის შედეგად ჰქონდათ დაკარგული. დავითი ამბობს, რომ ჟესტური ენა ბუნებრივად, პატარაობიდანვე შეისწავლა. თუმცა, ასეთ პირობებში გაზრდას არ შეუშლია მისთვის ხელი, ადაპტირებულ და სრულფასოვან ადამიანად გაზრდილიყო. „ ფიზიკური ნაკლი არანაირ გავლენას არ ახდენს მშობლიურ მზრუნველობასა და დედა-შვილურ დამოკიდებულებაზე“, - ამბობს დავითი.
თანამედროვეობამ გარკვეული დამოკიდებულებებიც შეცვალა. დღეს სპეციალიზებულ სასწავლებლებში აქცენტი ამ ადამიანების შრომით საქმიანობაში ჩართვაზე  კეთდება. ამ კუთხით ამოქმედდა არა მხოლოდ სახელმწიფოს, კერძოდ - განათლების სამინისტროს მიერ ინიცირებული პროექტი - „თანაბარი შესაძლებლობების განვითარება“, არამედ საერთაშორისო დონორი ორგანიზაციების პეოგრამებიც. სწორედ USAID სა და SAVE THE CHILDREN-ის დახმარებით მოხდა პანსიონატის პედაგოგთა გადამზადება და ახალი, დასავლური მეთოდების დამკვიდრება.
თუმცა, აქაც იჩენს თავს პრობლემა. მუნჯური ენა დაფუძნებულია ჟესტზე და დაქტილური ანბანზე (როცა ანბანური ასო ხელით გამოისახება). ქართული ჟესტური ენა კი ძალიან პრიმიტიული და მწირია, რადგამ მრავალი წელი ეს ჟესტური ენა საბჭოურ სტანდარტებს ემყარებოდა. ჟესტური ლექსიკის სიმწირის გამო, ჭირს გაკვეთილების თარგმნაც. სასწავლო საგნებს პედაგოგები თარჯიმნის საშუალებით ატარებენ. სიტყვა, რომელიც ჟესტით ვერ გამოითქმის, დაქტილური ანბანით გამოისახება.
ქუჩებში სპეციალური პანდუსები გაჩნდა, სპეციალურად უნარშეზღუდულთათვის, ეს უკვე ნიშნავს, რომ დამოკიდებულებები რაღაცით იცვლება, მაგრამ - ჯერ ისე არა, როგორც ეს დასავლეთშია. არადა, ადამიანებსაც ძალიან აინტერესებთ ყველაფერი, რაც მათ ირგვლივ ხდება. ამის დასტურია ამბავი, რომელსაც ირინე აბდალაძე იხსენებს: „ჩვენი ბავშვების მონაწილეობით დადგმულმა სპექტაკლმა - „ევოლუცია“ სასკოლო თეატრალურ ფესტივალზე პირველი ადგილი დაიკავა. ამ სპექტაკლის საჩვენებლად თბილისში, მარჯანიშვილის თეატრის სცენა დაგვითმეს. საშინელი ამინდი იყო - წვიმიანი, ღვარცოფიანი... შემეშინდა, რომ არავინ მოვიდოდა, მაგრამ თეატრი სმენადაქვეითებული ადამიანებით გადაჭედილი იყო. მაშინ მივხვდი, რომ  ეს  ადანიანები საოცრად მონატრებულნი არიან მსგავს ღონისძიებებსა და საზოგადოებრივ პროცესში ჩართულობას“.
სახელმწიფო დახმარება, რომელსაც სმენადაქვეითებული ადამიანი პენსიის სახით იღებს, 70 ლარია. უკვე არსებობს ახალი 2013 წლის ბიუჯეტი, რომლის თანახმადაც, ეს თანხა მცირედით, მაგრამ მაინც იზრდება.

Everyday Problems of the Most Silent House Expressed in Gestures
Old -fashioned and soviet residential building similar to soviet attitude towards disabled people – they should have lived in isolation. Although only several families live in the building now, everybody calls it silent house in Kutaisi because soviet government gave accommodations to deaf people in this building.
Something bedevils you in this building – first meeting with the person who cannot hear you and you cannot hear him. The door-ring does not have sound but when you push button the door opens. Later they explained button lights up a bulb inside and deaf people learn a guest has arrived. Our host is an old woman. She was glad to see me. She found solution of the awkward situation; left me alone and brought a neighbor (interpreter). So, Marusa Shonia and I communicated with the support of the third person. Ms. Marusa Shonia is renting a flat in the building; she is an IDP from Abkhazia and has been deaf since the age of 5. Now she lives alone – lives on the pension and small salary of a cleaner. “I live like other IDPs; my life is not sweat at all,” she said.
Soviet life of deaf people, when they worked in concrete enterprises, ruined together with the Soviet Union. They mostly worked as masters and workers in those factories. When enterprises closed down, deaf people faced set of problems in the dark 1990s. They complained about those problems in unusual silence in this building.
Living problems of the residents of this building is also ordinary but their main problem is integration into society. They can communicate people with the support of an interpreter. If they need doctor’s assistance, or a medicine in the chemistry, interpreter helps them who lives in the same building. Besides that, they have a club where deaf people gather and with the supporter of interpreter they watch TV-Channels.
Environment inside the boarding house of deaf people is more colorful than their grey residential house – colorful, childish paintings, posters of spider-man and Barbie-dolls are hanging on the walls. The boarding house, which officially has status of public school, is the second in Georgia and the only one in western Georgia. It is specialized school for deaf adults.
“Lack of communication with the outside world hinders their mental development,” said school director Irina Abdaladze. There is one more problem – human complex of parents when they cannot adapt with the health problems of their children and try to send them to ordinary public school instead specialized one; of course children cannot get necessary education in public schools while studying at the special school could resolve their problems.
“Deaf children of health parents are less developed than children of deaf parents. They are adapted with this problem and do not perceive themselves as disabled people. Learning of gesture language is not problem for them. In the contrary to it, absolutely healthy family members hardly adapt with this problem; but they shall realize that correct education is urgently important for the development of their child,” Irine Abdaladze said.
Davit Davituliani was grown up in the family of deaf people. Their parents had lost ear as a result of illness. Davit said he learned gesture language naturally, at an early age. However, it did not hinder him to grow up into an adapted and plenipotentiary person. “Physical disability does not influence parent’s attitude towards children,” Davit said.
Modern society has changed its approach to the problem. Nowadays, specialized schools focus on assisting deaf people to get job. For that purpose, state, namely ministry of education initiated a project – Development of Equal Abilities was launched as well as programs of international donor organizations. With the financial support of USAID and Save the Children teachers of the boarding school were trained and new, western methods were introduced in the education system.
However, there is a problem. Gesture language is based on gestured and dactyl alphabet. Georgian gesticulation language is very primitive because for many years it relied on soviet standards. Because of this problem, it is difficult to translate lessons. Teachers conduct lessons with the support of interpreter. The word, which cannot be pronounced by gestures, is read by dactyl alphabet.
Special ramps for disabled people appeared in the streets. It demonstrates that general attitude to this problem is changing but it is still far from western approach. However, deaf people are also eager to know what is happening around them. To prove it, Irine Abdaladze recalled a story. “Performance “Evolution” staged by our children took first place in the school theater festival. They offered us to play the performance in Tbilisi Marjanishvili Theatre. It was terrible weather – heavy rain… I was afraid nobody would come but the hall was overcrowded by deaf people. I realized that those people are missing similar events and involvement in public life.”
Deaf person gets allowance of 70 lari from the state. According to the 2013 state budget the allowance will be a bit increased for disabled people.