პრესკონფერენცია ადამიანის უფლებათა ცენტრში „საქართველოს ფოსტიდან“ გათავისუფლებული თანამშრომლების მხარდასაჭერად
19 დეკემბერს, 12:00 საათზე ადამიანის უფლებათა ცენტრის ოფისში გაიმართება პრესკონფერენცია შპს „საქართველოს ფოსტიდან“ შრომითი კანონმდებლობის დარღვევით გათავისუფლებული თანამშრომლების თაობაზე.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი მოითხოვს, „საქართველოს ფოსტის“ გენერალურმა დირექტორმა, ლევან ჩიკვაიძემ სამსახურში აღადგინოს კანონდარღვევით გათავისუფლებული თანამშრომლები.
პრესკონფერენციას დაესწრება კავშირგაბმულობის პროფკავშირის თავმჯდომარე, სულიკო კაშია, რომელიც „საქართველოს ფოსტის“ გენერალური დირექტორის გადაწყვეტილების თაობაზე პროფკავშირის პოზიციას წარმოადგენს.
შპს „საქართველოს ფოსტის“ ყოფილმა თანამშრომლებმა ადამიანის უფლებათა ცენტრს რამდენიმე დღის წინ მიმართეს. მათი განცხადებით, საპარლამენტო არჩევნების შემდეგ შპს-ში მივიდა ახალი მმართველი გუნდი გენერალური დირექტორის, ლევან ჩიკვაიძის ხელმძღვანელობით, რომელმაც ტელევიზიით  განაცხადა, რომ  არ გაანთავისუფლებდა თანამშრომლებს და სამსახურში მიიღებდა მხოლოდ პროფესიონალ კადრებს. ამის მიუხედავად, ცოტა ხანში ლევან ჩიკვაიძემ უსაფუძვლოდ გააუქმა თანამშრომლებთან დადებული შრომითი ხელშეკრულებები (ზოგიერთი უვადო, ზოგი ერთწლიანი, ზოგიც - სხვადასხვა ვადით) და დაუდო მათ ერთთვიანი ხელშეკრულებები ისე, რომ ახალი კონტრაქტი ძველისგან მხოლოდ მოქმედების ვადით განსხვავდებოდა. აღნიშნულ ხლშეკრულებებზე ხელმოწერაზე თანამშრომელთა დიდმა ნაწილმა უარი განაცხადა, რის გამოც ლევან ჩიკვაიძე შეხვდა დაახლოებით 400-მდე თანამშრომელს და კვლავ დაპირდა, რომ სამსახურიდან არც ერთს არ გაუშვებდა. ფოსტის თანამშრომლებმა გენერალურ დირექტორს დაუჯერეს და ხელი მოაწერეს ერთთვიან შრომით ხელშეკრულებებს.
მიუხედავად დაპირებისა, ერთი თვის შემდეგ ფოსტის რამდენიმე თანამშრომელს ლევან ჩიკვაიძემ აღარ გაუგრძელა ხელშეკრულებები და როგორც თავად განაცხადა, გადაიყვანა ისინი სარეზერვო სიაში, მათ ნაცვლად კი დანიშნა ახალი  თანამშრომლები, რომლებსაც ფოსტაში მუშაობის გამოცდილება არა აქვთ.
გათავისუფლებულმა თანამშრომლებმა ვითარების გარკვევის მიზნით მიმართეს ტელევიზიებს და მოისურვეს, ტელეჟურნალისტებიც დასწრებოდნენ გენერალურ დირექტორთან მათ შეხვედრას. ამის შემდეგ ფოსტაში ვითარება კიდევ უფრო დაიძაბა - ლევან ჩიკვაიძე გაბრაზდა და პირდაპირ განუცხადა „რეზერვში გადაყვანილ“ თანამშრომლებს, რომ სამსახურში არც ერთს აღარ დატოვებდა.
თანამშრომლებს გამოუცხადეს საყვედურები, თითქოსდა მუშაობისას არ ეცვათ ფორმები. ეს მაშინ, როდესაც ფორმები შპს-ს სერთოდ საწყობშიც არ ჰქონდა. 9 დეკემბერს ყველანი დაიბარეს სამსახურში, სადაც მათ შეხვდა თბილისის ფოსტის სამმართველოს უფროსის მოადგილე და გამოუცხადა, რომ განთავისუფლებულები არიან სამსახურიდან, რადგან „დაკარგეს გენერალური დირექტორის, ლევან ჩიკვაიძის ნდობა“.

Press-Conference at Human Rights Center in Support of People Sacked from Georgian Post
On December 19, at 12:00 pm Human Rights Center will hold press-conference in its office about illegal dismissal of employees of the Georgian Post Ltd.
Human Rights Center demands the director general of the Georgian Post Levan Chikvaidze to restore illegally fired employees to their working places.
Chairman of the Communications Trade Union Suliko Kashia will also attend the press-conference and will present the position of the Trade Union about the decision of the director general of the Georgian Post.
Former employees of the Georgian Post applied to Human Rights Center several days ago. They said that after the parliamentary elections new management team with Levan Chikvaidze as a director general came in office. Chikvaidze said in his TV-interview that he was not going to fire anybody from the Ltd and intended to recruit only professionals in the Post. Despite that, soon Levan Chikvaidze annulled labor contracts with the post personnel without any grounds (some contracts were permanent, some contracts were one-year and some were signed for different terms) and signed new, one-month contracts with the personnel though they differed from old ones only in terms. Big part of employees refused to sign new contracts; consequently Levan Chikvaidze met about 400 employees and promised nobody would be fired from job. Post employees trusted the director-general and signed one-month labor contracts.
Despite his promise, one month later, Levan Chikvaidze did not prolong contracts with some employees and as he clarified those people were inserted on the reserve list; he recruited new inexperienced people instead them.
The fired employees applied to the TV-Channels to find out situation and requested TV-journalists to cover their meeting with the director general. As a result situation got tenser in the post – Levan Chikvaidze got angry and directly told employees from the reserve list that they would be fired.
The employees were rebuked for not wearing uniforms whilst the Ltd did not have any uniforms for the personnel even in its warehouse. On December 9, everybody was called to the post where they met deputy head of the Tbilisi Post Department who informed them about dismissal “because director general Levan Chikvaidze did not trust them.”