რუსეთ-საქართველოს ომის დროს მომხდარ ფაქტებზე გამოძიება ჩატარდება
2008 წლის რუსეთ-საქართველოს ომის დროს მომხდარ ფაქტებზე ეფექტიანი გამოძიება ჩატარდება. ამის შესახებ იუსტიციის სამინისტროს მიერ გავრცელებულ განცხადებაშია ნათქვამი.
უწყების ცნობით, საქართველოს მიერ ნაკისრი საერთაშორისო ვალდებულებების შესაბამისად, საქართველოს იუსტიციის სამინისტრო აგრძელებს სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოსთან აქტიურ თანამშრომლობას.
თანამშრომლობის ფარგლებში, მთავარი პროკურატურის მიერ ეფექტიანი გამოძიება ჩატარდება 2008 წლის რუსეთ-საქართველოს ომის დროს მომხდარ ფაქტებზე.
„დღეის მდგომარეობით, სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს პროკურორის ოფისში ამ ფაქტებთან დაკავშირებული საქმის პირველადი შესწავლა მიმდინარეობს. პირველადი შესწავლის შედეგად უნდა გაირკვეს, დაიწყება თუ არა გამოძიება, რის შესახებ გადაწყვეტილებაც საერთაშორისო სასამართლოს პროკურორმა უნდა მიიღოს. საქართველოს მთავარმა პროკურატურამ სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს საქართველოში მიმდინარე გამოძიების შესახებ ბოლო ინფორმაცია შემოდგომის დასაწყისში მიაწოდა. აღნიშნული ინფორმაცია 2012 წლის 27 ნოემბერს სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს პროკურორის ოფისის მიერ გამოქვეყნებულ ანგარიშშიც აისახა. საქართველოს იუსტიციის სამინისტრო, მთავარ პროკურატურასთან ერთად, გააგრძელებს რუსეთ-საქართველოს 2008 წლის შეიარაღებული კონფლიქტის დროს მომხდარი ფაქტების სრულფასოვან გამოძიებას, რისთვისაც საგამოძიებო ჯგუფის გაფართოებასა და გაძლიერებას გეგმავს“, - ნათქვამია იუსტიციის სამინისტროს განცხადებაში.

Investigation into Facts from Russian-Georgian Armed Conflict to Be Conducted
Effective investigation will be launched into incidents occurred during Russian-Georgian armed conflict of 2008. The statement of the Ministry of Justice informs about it.
The Ministry reports that in accordance to the international obligations of Georgia, the Ministry of Justice continues active cooperation with the International Criminal Court.
In the frame of cooperation, the chief prosecutor’s office of Georgia will conduct effective investigation into the incidents occurred during 2008 Russian-Georgian Conflict.
“According to current situation, prosecutor’s office of the ICC is carrying out preliminary investigation of the facts. Afterwards, ICC prosecutor should decide to start investigation or not. Chief Prosecutor’s Office of Georgia already sent last information about ongoing investigation in Georgia to the ICC early in autumn. This information was reflected in the report published by the ICC Prosecutor’s Office on November 27, 2012. Ministry of Justice of Georgia in cooperation with the Georgian chief prosecutor’s office will continue thorough investigation into the incidents occurred during the Russian-Georgian armed conflict in August, 2008 and intends to widen and intensify the investigation team for that purpose,” the statement of the Ministry of Justice reads.