ფარული მიყურადება-ჩაწერის ნებართვების თემაზე სასამართლო და პროკურატურა სხვადასხვა ინფორმაციას ავრცელებენ
21.12.2012
20 დეკემბერს თბილისის საქალაქო სასამართლომ წინა დღებში გასაჯაროებული სატელეფონო საუბრების ფარული მიყურადება-ჩაწერის ნებართვასთან დაკავშირებით განცხადება გაავრცელა.
„მასმედიის საშუალებებით - პრესითა და ტელევიზიით გავრცელდა ინფორმაცია, რომ ფინანსთა სამინიტროს საგამოძიებო სამსახურმა საჯარო გახადა ის საიდუმლო დოკუმენტაცია, რომლის საფუძველზეც საგამოძიებო სამსახურს სატელეფონო საუბრების ფარული მიყურადება-ჩაწერის უფლება მიენიჭა. დასახელდნენ თბილისის საქალაქო სასამართლოს კონკრეტული მოსამართლენიც, რომელთა მიერ გაცემული ბრძანებების საფუძველზე, საგამოძიებო სამსახურს თითქოსდა ნება დაერთო, შესაძლო დანაშაულის ჩადენაში მხილებულ სხვადასხვა მოქალაქეებთან ერთად, ასევე ეწარმოებინა ნიკა გვარამიას და ივანე მერაბიშვილის სატელეფონო საუბრების ფარული მიყურადება-ჩაწერა. აღნიშნულთან დაკავშირებით თბილისის საქალაქო სასამართლო განმარტავს, რომ მასმედიის საშუალებებით გავრცელებული კონკრეტული სასამართლო გადაწყვეტილებებით მოსამართლეებმა ვ. ფუხაშვილმა და ტ. ტაბატაძემ დააკმაყოფილეს მთავარი პროკურატურის შუამდგომლობები სხვა - კონკრეტული პირების მიმართ სატელეფონო საუბრების ფარულ მიყურადება-ჩაწერაზე ნებართვის გაცემის შესახებ. არც პროკურატურის შუამდგომლობებში და არც დასახელებული მოსამართლეების მიერ გაცემულ ბრძანებებში არ ყოფილან მოხსენიებულნი ბატონები ნ. გვარამია და ი. მერაბიშვილი“, - ნათქვამია თბილისის საქალაქო სასამართლოს განცხადებაში.
აქვე, სასამართლო განმარტავს, რომ ხსენებული საიდუმლო დოკუმენტაციის - ბრძანებების მოქმედების ვადა დღეის მდგომარეობით არ არის ამოწურული, ანუ ორივე ბრძანება ამჟამადაც ძალაშია და მათი ვადამდელი გასაჯაროება, ისევე, როგორც ბრძანების გამცემ მოსამართლეთა ვინაობის დასახელება არ ემსახურება სისხლის სამართლის პროცესის ამოცანებს.
„ეს ასევე არღვევს „ოპერატიულ-სამძებრო საქმიანობის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-5 მუხლის მოთხოვნებს, რომლის თანახმად ოპერატიულ-სამძებრო საქმიანობა მკაცრად გასაიდუმლოებულია და ასეთი საქმიანობის ამსახველი მონაცემების, დოკუმენტებისა და წყაროების გაცნობის უფლება აქვთ მხოლოდ ამ კანონით მკაცრად განსაზღვრულ პირებს, შესაბამისად, მათი ვადამდელი გასაჯაროება ხელყოფს ამავე კანონით დაცულ ინტერესებს“, - აღნიშნულია განცხადებაში.
„ნიკა გვარამიას სატელეფონო საუბრის ფარული მოსმენა კანონიერად მოხდა“, - განაცხადა მთავარი პროკურორის მოადგილემ დავით მჭედლიშვილმა 20 დეკემბერს გამართულ ბრიფინგზე განაცხადა. მჭედლიშვილი საქალაქო სასამართლოს განცხადებას გამოეხმაურა და განმარტა, რომ სასამართლოსგან ნებართვა არსებობდა არა პიროვნების მოსმენაზე, არამედ სატელეფონო ნომერზე. მისი თქმით, სატელეფონო ნომერს, რომელიც ერთ-ერთ კომპანიაზე იყო გაფორმებული, იყენებდა ნიკა გვარამია, რომელიც „თელასთან“ დაკავშირებულ ელიტურ კორუფციაშია ჩართული“.
„2012 წლის 8 ნოემბერს დაწყებული გამოძიების ფარგლებში გამოვლინდა, რომ ერთ-ერთი სატელეფონო ნომრიდან გიორგი ნემსიწვერიძეს უკავშირდებოდა ვინმე გიორგი. გადამოწმების შედეგად დადგინდა, რომ აღნიშნული სატელეფონო ნომერი გამოიყენებოდა ნიკა გვარამიას მიერ. სწორედ აქედან გამომდინარე, სასამართლომ აღნიშნული ნომრის ფარული ჩანაწერის ნებართვა გასცა. შესაბამისად, ნიკა გვარამიას სატელეფონო საუბრის ფარული ჩაწერა ხდებოდა კანონით განსაზღვრულ ვადაში“, - განაცხადა დავით მჭედლიშვილმა.
ამასთან, მისი განმარტებით, გამოძიება დაიწყო მანამ, სანამ ნიკა გვარამია „რუსთავი 2“-ის გენერალური დირექტორის თანამდებობაზე დაინიშნებოდა. „გამოძიება დაწყებულია 2012 წლის 8 ნოემბერს, ხოლო ნიკა გვარამია „რუსთავი 2“-ის გენერალური დირექტორის თანამდებობაზე დაინიშნა 14 ნოემბერს“, - აღნიშნა დავით მჭედლიშვილმა და განმარტა, რომ გვარამიას დაკავება გამოძიების ინტერესებიდან გამომდინარე მოხდა, დამატებითი მტკიცებულების მოპოვების მიზნით.
მჭედლიშვილმა ელიტურ კორუფციაში მონაწილე სხვა პირების დანაშაულზეც ისაუბრა და განაცხადა, რომ სწორედ ამ კორუფციული სქემის საფუძველზე მოხდა ალექსანდრე ხეთაგურის, კახა დამენიას, დევი კანდელაკის, გიორგი ნემსიწვერიძისა და იზაბელა გუტიძის დაკავება. კერძოდ, მათი დაკავება უკავშირდება "თელასში" მიმდინარე კორუფციულ სქემას, რომელზეც გამოძიება გრძელდება.

On December 20, Tbilisi City Court spread statement about permission on secret listening-audio-recording of phone-conversations which were published in previous days.
“Mass media – printed media and television reported that investigation service of the Ministry of Finance had released secret documentation that became basis of granting right to the investigation service to secretly listen and audio-record phone conversations. The media sources named concrete judges of the Tbilisi City Court who issued relevant orders and permitted the service to secretly listen and audio-record phone conversation of the citizens suspected in alleged crimes, among them Nika Gvaramia and Ivane Merabishvili. Tbilisi City Court clarified that Judges V. Pukhashvili and T. Tabatadze satisfied solicitations of the Chief Prosecutor’s Office on issuing permissions on secret listening-audio recording of phone conversations by concrete people based on concrete court verdicts. However, N. Gvaramia and I. Merabishvili were not mentioned in the solicitations of the Prosecutor’s Office and decrees issued by the judges,” the statement of the Tbilisi City Court reads.
The Court farther clarified that term of the aforementioned secret documentation has not expired yet; both decrees are still valid and making their context public early in  term as well as publicly name the judges who issued the decrees contradicts the goals of criminal procedures.
“It also breaches requirements of the Article 5 of the Law of Georgia on Operative-Investigative Activities that makes the operative-investigative activities strictly clandestine. Only the people prescribed by this law are able to be provided the data, documents and sources on this kind of activity after having undergone certain procedures,” the statement reads.
“Nika Gvaramia’s phone-conversation was listened to in accordance to the law,” said deputy chief prosecutor of Georgia Davit Mchedlishvili said at the briefing on December 20 when responding to the statement of the City Court. He clarified that the Court had issued permissions on listening to concrete phone numbers and no names were mentioned in it. He said Nika Gvaramia used the phone-number, which was registered on a company; Nika Gvaramia was involved in elite corruption at the Telasi Company [Tbilisi Electricity Distribution Company].”
“In the frame of the investigation launched on November 8, 2012 it was revealed that certain Giorgi was calling Giorgi Nemsitsveradze from a certain phone number. When we checked the phone number, it turned out that Nika Gvaramia was using it. So, the Court issued permission to listen to this phone number and Nika Gvaramia’s phone conversations were secretly recorded in accordance to the law,” said Davit Mchedlishvili.
He also clarified that investigation started before Nika Gvaramia was appointed to the position of director general of Rustavi 2. “The investigation was launched on November 8, 2012 whilst Nika Gvaramia was appointed to the position on November 14,” said Davit Mchedlishvili and added that Gvaramia was arrested due to investigative interests to obtain additional evidence.
Mchedlishvili spoke about the crimes committed by other people participating in the elite corruption and said that Aleksandre Khetaguri, Kakha Damenia, Devi Kandelaki, Giorgi Nemsitsveradze and Izabela Gutidze were arrested based on this corruptive scheme. Namely, they were detained in relation with the corruptive scheme working in the Telasi and the investigation still studies this case.