პრეზიდენტი ქუთაისიდან ქვების სროლით გაისტუმრეს
19 დეკემბერს ქუთაისში ვიზიტად მყოფი საქართველოს პრეზიდენტი ქვების სროლითა  და უცენზურო სიტყვების კორიანტელით გაისტუმრეს. ქუთაისის მერიის შენობა, სადაც მიხეილ სააკაშვილი ადგილობრივი თვითმმართველობის წარმომადგენლებს შეხვდა, მოქალაქეებმა ალყაში მოაქციეს.
„გადადგეს სააკაშვილი! მისი დრო დამთავრდა! მას სასიკეთო ჩვენი ქვეყნისთვის არაფერი გაუკეთებია. არასდროს საქართველოში ამდენი უმუშევარი და უფლებაშელახული ადამიანი არ ყოფილა, რამდენიც მისი ხელისუფლების პერიოდში. დაიღალა ხალხი და დროა, დასრულდეს ეს ყველაფერი. დასრულდეს მშვიდობით“, - აცხადებდნენ ადგილობრივები.
ხმაურისა და სხვადასხვა შინაარსის შეძახილების ფონზე მიხეილ სააკაშვილი ქუთაისის მერიის დარბაზიდან ქვეყანაში მიმდინარე მოვლენებს აფასებდა.
„ჯერ კიდევ არჩევნებამდე ვაცხადებდი, რომ „ქართული ოცნების“ სახით ქვეყნის ხელისუფლებაში მოსვლას მნგრეველთა ბრიგადა აპირებდა. მაშინ ბევრს ეს სასაცილოდ არ ყოფნიდა. ფაქტია, რომ ასე მოხდა. ეს ხალხი ნგრევაზეა ორიენტირებული, მაგრამ ხელისუფლებაში ყოფნას იმაზე ადრე დაასრულებენ, ვიდრე ჰგონიათ. ხალხის ხელისუფლებას ვერავინ ჩაანაცვლებს“, - განაცხადა მიხეილ სააკაშვილმა.
მერიის შენობიდან მან „ნაციონალური მოძრაობის“ ქუთაისის ცენტრალურ ოფისში გადაინაცვლა, საიდანაც გამოსულს უკმაყოფილო მოქალაქეთა გაორმაგებული რაოდენობა დახვდა. „ნაციონალების“ ოფისთან შეკრებილები პრეზიდენტთან შეხვედრას ითხოვდნენ. „ნაციონალებსა“ და ადგილობრივებს შორის ვითარება მას შემდეგ დაიძაბა, რაც სააკაშვილმა მათთან შეხვედრაზე უარი თქვა.
აქციის მონაწილეებმა იერიში საპარლამენტო უმცირესობის წევრ აკაკი მინაშვილზე მიიტანეს. სიტყვიერი შელაპარაკება შეხლა-შემოხლასა და ფიზიკურ შეურაცხყოფაში გადაიზარდა.
მოგვიანებით პარლამენტის თავმჯდომარემ, დავით უსუფაშვილმა მომხდარი დაგმო და სამართალდამცველებს რეაგირებისკენ მოუწოდა: „მე მივმართავ ქუთაისის პოლიციის სამმართველოს წარმომადგენლებს, სამართალდამცავებს, შინაგან საქმეთა მინისტრს, გაარკვიონ რა მოხდა ქუთაისში დღის 4-5 საათის პერიოდში და გარკვეული ანგარიში მოახსენონ საქართველოს პარლამენტს. რა თქმა უნდა, ნებისმიერ ადამიანს აქვს უფლება გამოხატოს საკუთარი აზრი, პოზიცია, მაგრამ როცა საქმე ეხება შენობის ან პარლამენტარის ბლოკირებას, ეს უკვე მეტისმეტია. საინტერესოა, სად არის ამ დროს პოლიცია? რატომ არ რეაგირებს იგი მომხდარზე? მე, როგორც პარლამენტის თავმჯდომარე, მოვითხოვ მომაწოდოთ, მოაწოდოთ პარლამენტს ინფორმაცია მომხდარის შესახებ“. მან ასევე, მოითხოვა ინფორმაცია, დგას თუ არა მომხდარის უკან რომელიმე პოლიტიკოსი.
„ის, რაც ჩვენს ქვეყანაში ხდება, ღია დადასტურებაა, რომ მიმდინარეობს პოლიტიკური რევანში“, - განაცხადა უმცირესობის წევრმა გოკა გაბაშვილმა და ამ განცხადების ფონზე, საპარლამენტო უმცირესობამ საკანონმდებლო ორგანო ერთხმად დატოვა და მუშაობის „დახურულ რეჟიმზე“ გადავიდა.

President Sent off Kutaisi with Stones
On December 19, after his visit in Kutaisi, President of Georgia was sent off the city with stones and cursing. Citizens sieged the building of the Kutaisi City Hall, where Mikheil Saakashvili met representatives of local self-government.
“Saakashvili must resign! His time is over! He has not done anything good for the country. So many unemployed and degraded people have never been in Georgia before. People have fed up with it and it is time to put an end to everything. Everything shall finish peacefully,” the locals claimed.
In parallel to noisy and loud statements made in the street, Mikheil Saakashvili was evaluating current events in the country inside the Kutaisi City Hall.
“Before elections I declared that a brigade of destroyers was coming to the authority in the country in the name of Georgian Dream. Many people laughed at my statements then. But it is fact now. These people are oriented at deconstruction but they will finish their governance earlier than they expected. Nobody will replace people’s authority,” said Mikheil Saakashvili.
Then he moved to Kutaisi central office of the National Movement and doubled amount of discontent citizens were waiting for him outside the office. Gathered people demanded meeting with the president. Situation escalated between National Movement and local people after Saakashvili refused to meet them.
The demonstrators attacked MP Akaki Minashvili from the minority; verbal controversy turned into a clash.
Later chairman of the parliament Davit Usupashvili condemned the incident and called upon the law enforcement officers to adequately respond to the fact. “I appeal to the Kutaisi Police Department, law enforcement officers and Minister of Interior to find out what happened in Kutaisi between 4:00 and 5:00 pm and report their findings to the parliament of Georgia. Of course, any person has right to freely express his/her position but when a building or a parliament is blocked, it is too much. I wonder where police was at that moment. Why did not they respond to the incident? I, as a chairman of the parliament, demand to timely provide me, provide the parliament with the information about the incident.” He also requested information whether any politician stood behind this incident.
“The ongoing situation in our country openly demonstrates that it is political revenge,” said MP Goka Gabashvili from the minority and with this statement parliamentary minority jointly quitted the legislative body and moved to a close regime of work.