პრესკონფერენცია ადამიანის უფლებათა ცენტრში - კონსტიტუციურ სარჩელთან დაკავშირებით
ხვალ, 25 დეკემბერს, 12:00 საათზე ადამიანის უფლებათა ცენტრის ოფისში გაიმართება პრესკონფერენცია ადამიანის უფლებათა ცენტრის მიერ საკონსტიტუციო სასამართლოში შეტანილ კონსტიტუციურ სარჩელთან დაკავშირებით.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი აწარმოებს საქართველოში 1 ოქტომბერს ჩატარებული საპარლამენტო არჩევნების პროცესის გრძელვადიან მონიტორინგს. ამ პროექტის ფარგლებში, ადამიანის უფლებათა ცენტრმა საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოში შეიტანა კონსტიტუციური სარჩელი, რომელშიც მოსარჩელეებს წარმოადგენენ უჩა ნანუაშვილი და მიხეილ შარაშიძე.
კონსტიტუციურ სარჩელში გასაჩივრებულია საქართველოს ორგანული კანონის -„საქართველოს საარჩევნო კოდექსის“ 110-ე მუხლის პირველი და მეორე ნაწილებით(1) გათვალისწინებული საქართველოს პარლამენტის არჩევნებისათვის ერთმანდატიანი მაჟორიტარული საარჩევნო ოლქების ფორმირების წესის კონსტიტუციურობა, საქართველოს კონსტიტუციის მე-14 მუხლთან(2)  და 28-ე მუხლის პირველ პუნქტთან (3) მიმართებით.
კონსტიტუციური სარჩელის თანახმად, საქართველოს კონსტიტუციის მე-14 მუხლით გათვალისწინებულ თანასწორობის პრინციპთან შეუსაბამოდ არის მიჩნეული ის გარემოება, რომ საქართველოში არსებულ ერთმანდატიან საარჩევნო ოლქებში რეგისტრირებული ამომრჩევლების რაოდენობებს შორის საკმაოდ დიდი განსხვავებებია.
კერძოდ, მაგალითად, #29 ყაზბეგის ერთმანდატიან მაჟორიტარულ საარჩევნო ოლქში, შესაბამის მაჟორიტარ დეპუტატს ირჩევს 5,810 ამომრჩეველი, იმ დროს, როცა საბურთალოს #3 ოლქში, ერთი მაჟორიტარი დეპუტატი აირჩევა 128,545 ამომრჩევლის მიერ. ამრიგად, ყაზბეგის ოლქში რეგისტრირებული ამომრჩევლის ხმა, შეიძლება ითქვას, თითქმის 22-ჯერ უფრო წონადია, ვიდრე საბურთალოს ოლქში რეგისტრირებული ამომრჩევლის ხმა. ყოველივე აღნიშნული კი, კონსტიტუციური სარჩელის ავტორთა აზრით, არღვევს საქართველოს კონსტიტუციით გარანტირებული თანასწორობის, მათ შორის ამომრჩეველთა ხმების თანასწორობის - თანაბარ წონადობის პრინციპს, რაც წარმოადგენს ამომრჩევლების დისკრიმინაციას საცხოვრებელი ადგილის მიხედვით.
საკონტაქტო პირი: 595 22 55 30 - მიხეილ შარაშიძე
-------------------------------------------------------------
1. (I ნაწილი: „საქართველოს პარლამენტის არჩევნებისათვის იქმნება 73 ერთმანდატიანი მაჟორიტარული საარჩევნო ოლქი, მათ შორის, თბილისში − 10 მაჟორიტარული საარჩევნო ოლქი“. II ნაწილი: „საპარლამენტო არჩევნებისთვის თითოეული მუნიციპალიტეტი (თვითმმართველი ქალაქი, რაიონი), თბილისის გარდა, არის ერთმანდატიანი მაჟორიტარული საარჩევნო ოლქი“)
2. კონსტიტუციის მე-14 მუხლი: „ყველა ადამიანი დაბადებით თავისუფალია და კანონის წინაშე თანასწორია განურჩევლად რასისა, კანის ფერისა, ენისა, სქესისა, რელიგიისა, პოლიტიკური და სხვა შეხედულებებისა, ეროვნული, ეთნიკური და სოციალური კუთვნილებისა, წარმოშობისა, ქონებრივი და წოდებრივი მდგომარეობისა, საცხოვრებელი ადგილისა“;
3.  კონსტიტუციის 28-ე მუხლის პირველი პუნქტი: „1. საქართველოს ყოველ მოქალაქეს 18 წლის ასაკიდან აქვს რეფერენდუმში, სახელმწიფო და თვითმმართველობის ორგანოების არჩევნებში მონაწილეობის უფლება. უზრუნველყოფილია ამომრჩეველთა ნების თავისუფალი გამოვლინება“.

Tomorrow, on December 25, at 12:00 pm, Human Rights Center will hold a press-conference about its constitutional lawsuit lodged to the Constitutional Court of Georgia.
Human Rights Center carries out long-term monitoring of the Georgian Parliamentary Elections of October 1. In the frame of this project, HRC lodged a constitutional lawsuit to the Constitutional Court of Georgia where Ucha Nanuashvili and Mikheil Sharashidze were applicants.
The constitutional lawsuit appeals against constitutionality of formation rule of single-mandate majoritarian election districts for the parliamentary elections of Georgia regulated by Article 110 Part I and II(1)  of the Election Code of Georgia with regard to Article 14(2)  and Article 28(3) Part I  of the Constitution of Georgia.
In accordance to the constitutional lawsuit, there is significant difference between numbers of registered voters in single-mandate election districts and it contradicts the principle of equality guaranteed by Article 14 of the Constitution of Georgia.
Namely, 5 810 voters elect majoritarian MP in single mandate election Kazbegi district # 29 whilst 128 545 voters elect one majoritarian MP in Saburtalo DEC # 3. Thus, number of registered voters in Kazbegi DEC is 22 times more valuable than votes of voters registered in Saburtalo DEC. Authors of the constitutional lawsuit believe the aforementioned circumstances breach the equality principle guaranteed by the Constitution of Georgia including the principle of equality between voters’ votes that discriminates voters in accordance to their places of residence.
----------------------------------------------
1. (Part I: “For the elections of the Parliament of Georgia, 73 single-mandate majoritarian election districts shall be set up, including 10 majoritarian election districts in Tbilisi.” Part II: For the Parliamentary elections, each municipality (self-governing city, district), except for Tbilisi, shall be a single-mandate majoritarian election district.)
2.  Article 14 of the Constitution of Georgia: “Everyone is free by birth and is equal before law regardless of race, colour, language, sex, religion,
political and other opinions, national, ethnic and social belonging, origin, property and title, place of residence.”
3. Constitution of Georgia, Article 28, Part I: “Every citizen of Georgia who has attained the age of 18 shall have the right to participate in referendum or elections of state and self-government bodies. Free expression of the will of electors shall be guaranteed.”