სენაკის სახელმწიფო დრამატულ თეატრს რესტავრაცია ესაჭიროება
სენაკის აკაკი ხორავას სახელობის სახელმწიფო დრამატულ თეატრს 2008 წელს კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლის სტატუსი მიენიჭა. თუმცა, ამ სტატუსს მისი რეაბილიტაცია არ მოჰყოლია. მართალია, შენობა გარედან შეღებეს, მაგრამ შიგნით არაფერი გაკეთებულა.
სენაკის თეატრი წლებია, ავარიულია. სახურავიდან წყალი ჩადის, კედლები დაბზარულია, მოშლილია საკომუნიკაციო სისტემა. თეატრს არა აქვს წყალი. საკანალიზაციო მილები გამოსულია მწყობრიდან. არ მუშაობს სახანძრო სიგნალიზაცია. სარემონტოა კულისები, საგრიმიოროები, მუზეუმი, საწყობი, გარდერობი. თეატრი 50-იან წლებში შეძენილი აპარატურით ფუნქციონირებს. ფარდების ასაწევ-დასაწევი თოკები დაძველებულია.
„20 თოკიდან მხოლოდ ორი-სამის გამოყენება შეიძლება. ასეთი თოკებით დღეს არავინ მუშაობს. ფარდებიც გახუნებულია და თითქმის ჩამოძონძილი. სპექტაკლის დროს 15-20 განათების ნათურაა საჭირო, ჩვენთან კი  2-3 ცალიღა მუშაობს. სოფლის კლუბშიც არ იქნება ასეთი მდგომარეობა, როგორიც აქაა“, - გვითხრა თეატრის სადადგმო ნაწილის გამგემ, მალხაზ კორთხონჯიამ.
მსახიობი ეკა კოღუა მუშაობის პროცესებს აღწერს: „სცენაზე წვიმს. რეპეტიციაზე ზოგჯერ ქოლგებით ვართ, რომ არ დაგვაწვიმოს. სველი წერტილები არ მუშაობს, არ არის გათბობა - არც ოთახებში, არც სცენაზე და არც პარტერში. რასაც ხედავთ, ვინ იცის, როდინდელი გაკეთებულია“.
თეატრის პირველ სართულზე დიდი ქართველი მსახიობის, აკაკი ხორავას მუზეუმია, სადაც საშინელი სინესტეა. ნესტის გამო არქივი ზიანდება, უნიკალური  ფოტომასალა თითქმის განადგურებულია. „ნესტიან ოთახში ვსხედვართ და ჯანმრთელობის პრობლემები გვაქვს ასეთი საშინელი ნესტის გამო. ვართ ასე გაუსაძლის პირობებში და არ გვყავს პატრონი. ჩვენი ჯანმრთელობა კი არა, უნიკალური ნივთები ნადგურდება. ვიხვეწებით, მოგვხედოს რაიონის ხელმძღვანელობამ, კულტურის სამინისტრომ, ძეგლთა დაცვის სამინისტროსაც შევატყობინეთ, მაგრამ არანაირი შედეგი არ არის დღემდე და ვართ ასე. აკაკი ხორავას მუზეუმი ასეთ მდგომარეობაში უნდა იყოს?! სურათები ხომ შეჭამა ობმა და ჩვენც შეჭმულები ვართ ნესტისგან“ , - აღშფოთებული საუბრობს სალიტერატურო ნაწილის გამგე მარინე ლიფონავა.
კოლეგების აღშფოთებას თეატრის მმართველი თენგიზ თოფურიძეც იზიარებს: „განათების და გახმოვანების სისტემა მწყობრიდანაა გამოსული. სასცენო ტექნიკური სამუშაოებია ჩასატარებელი. კულისებიც მოსაწყობია. ექვსი წლის წინ პრეზიდენტის ფონდიდან გამოიყო თანხები და თეატრი ზუგდიდის რომელიღაც კომპანიამ გადახურა უხარისხოდ. წყალი მაინც ჩამოდის. 2008 წელს, აგვისტოს მოვლენების დროს თეატრი დაიბომბა და უფრო დაზიანდა. ამ წელს სახურავი, კედლები და საერთოდ ყველაფერი მწყობრიდან გამოვიდა“.
სენაკის მუნიციპალიტეტის გამგებლის მოვალეობის შემსრულებელი ზურაბ ტყებუჩავა თავს იმით იმართლებს, რომ ადგილობრივ თვითმმართველობას კულტურული ძეგლის აღდგენაში მონაწილეობის მიღების უფლება არა აქვს: „ჩვენ არა გვაქვს უფლება კულტურის სამინისტროს საქმეში ჩავერიოთ და ჩვენი სახსრებით გავაკეთოთ რემონტი“.
თეატრში შექმნილ ვითარებასთან დაკავშირებით, თეატრის მმართველი, თენგიზ თოფურიძე  აპირებს, შეხვდეს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის მინისტრს გურამ ოდიშარიას, რომელიც საპარლამენტო არჩევნებში „ქართული ოცნებიდან“ სენაკში იყრიდა კენჭს. რა შედეგი მოყვება ახალი მთავრობის კულტურის მინისტრისა და თეატრის მმართველის შეხვედრას, ამას მომავალი გვიჩვენებს.

In 2008, Senaki district  Akaki Khorava State Drama Theatre received status of monument of cultural heritage though it was not followed by rehabilitation. Although the building façade was painted nothing was repaired inside.
Senaki Drama Theatre has had problems for several years – water leaks through the roof, walls are cracked, communication system is out of order, the building is not supplied with drinking water, canalization pipes do not work, fire-signalization does not work; sidescenes, dressing up rooms, museum, warehouse and wardrobe need reconstruction. The theater is functioning with the apparatus, which was purchased in 1950s. Ropes of the curtain are old.
“Only two or three out of twenty ropes can be used. Nobody works with similar ropes nowadays. The curtains are faded and almost ragged. During performance, the hall shall be lit with 15-20 bulbs while only 2-3 work. You will not find similar situation even in village clubs,” said performance manager Malkhaz Kortkhonjia.
Actress Eka Kogua described their working process: “It rains on the stage. Sometimes we play with umbrellas during rehearsals. Toilets do not work; there is no heating in the rooms, stage and hall. The building was renovated long ago.”
There is a museum of great Georgian actor Akaki Khorava on the ground floor of the theater. There is terrible dampness there and it damages archive of unique photo-materials. “We work in damp room and have health problems because of it. Nobody pays attention to us. Not to say anything about our health, unique things are being destroyed. We urge the district authority, culture ministry and monument protection to help us; we informed them about our problems but in vain. Can Akaki Khorava’s museum be in similar condition?! Mould has destroyed photos and we suffer from damp,” head of literature department Marina Liponava said in astonishment.
Theater manager Tengiz Topuridze also shares astonishment of his colleagues. “Illumination and sound systems do not work. The stage shall be technically repaired. We shall rearrange sidescenes too. Six years ago, President’s foundation allocated funds and a Zugdidi based company poorly roofed building. The water is still leaking. During the armed conflict of 2008, the theater was bombed and got more demolished. This year everything went out of order – roof, walls and everything.”
Interim Senaki district governor Zurab Tkebuchava justified himself by the fact that local self governmental body does not have right to participate in the restoration of the cultural monument. “We do not have right to interfere in the competence of the Culture Ministry and renovate the theatre.”
Theater manager Tengiz Topuridze intends to meet the Minister of Culture and Monument Protection Guram Odisharia, who was majoritarian candidate of the Georgian Dream in Senaki.  The result of this meeting will become known in future.