ადამიანის უფლებათა ცენტრის განცხადება ირაკლი ოქრუაშვილის უკანონო პატიმრობაში ყოფნის თაობაზე
ადამიანის უფლებათა ცენტრი მოითხოვს, თავდაცვის ყოფილ მინისტრს, ამჟამად პატიმრობაში მყოფ ირაკლი ოქრუაშვილს მიენიჭოს პოლიტპატიმრის სტატუსი და განთავისუფლდეს პატიმრობიდან.
მიმდინარე წლის 20 ნოემბერს პოლიტიკურ ემიგრაციაში მყოფი ირაკლი ოქრუაშვილი საქართველოში დაბრუნდა და სასამართლო პროცესზე გამოცხადდა მას შემდეგ, რაც პარლამენტთან არსებულმა სამუშაო ჯგუფმა იგი პოლიტიკურ დევნილთა სიაში შეიყვანა. მანამდე სამუშაო ჯგუფმა პარლამენტის წინაშე იშუამდგომლა, რომ რამდენიმე პოლიტიკური დევნილის მიმართ შეწყვეტილიყო სისხლის სამართლებრივი დევნა. ამ ჩამონათვალში ნახსენები იყო ირაკლი ოქრუაშვილის გვარიც.
მართალია, 20 ნოემბრისათვის პარლამენტს პოლიტდევნილების საკითხზე საბოლოო გადაწყვეტილება მიღებული არ ჰქონდა, მაგრამ ირაკლი ოქრუაშვილი ამ დღეს ჩანიშნულ სასამართლო პროცესზე გამოცხადდა იმ იმედით, რომ სამომავლოდ საკანონმდებლო ორგანო მიიღებდა ლოგიკურ გადაწყვეტილებას და სხვა პოლიტიკურ პატიმრებთან ერთად მასაც გაათავისუფლებდა. საპროცესო კანონმდებლობის თანახმად, 20 ნოემბრიდან ირაკლი ოქრუაშვილი მოათავსეს საპატიმროში, ვინაიდან მას მანამდე დაუსწრებლად ჰქონდა მისჯილი თავისუფლების აღკვეთა. პარლამენტმა კი შემდეგ დღეებში იგი ამოიღო პოლიტდევნილთა სიიდან იმ მოტივით, რომ აღარ იმყოფებოდა პოლიტიკურ ემიგრაციაში. ამავე დროს, ირაკლი ოქრუაშვილი ვეღარ მოხვდა საქართველოს პარლამენტის 2012 წლის 5 დეკემბრის დადგენილებაში იმ პოლიტიმართა შორის, რომლებსაც პოლიტდევნილებთან ერთად, ამნისტია უნდა შეეხოთ და გათავისუფლდნენ პატიმრობიდან.
პარლამენტის განცხადებით, სამუშაო ჯგუფი კვლავ აგრძელებს მუშაობას და კვლავ შეისწავლის იმ პირთა საქმეებს, რომლებიც სხვადასხვა მიზეზით ვერ მოხვდნენ პოლიტპატიმართა და პოლიტდევნილთა სიაში. მათ შორის იგეგმება ირაკლი ოქრუაშვილის საქმის შესწავლაც. თუმცა, აღსანიშნავია, რომ პარლამენტთან არსებულ სამუშაო ჯგუფს 5 იანვარს ვადა ეწურება. შესაბამისად, გაურკვეველია, რა ფორმით გააგრძელებს იგი მუშაობას და გავრცელდება თუ არა ციხეებში დარჩენილ პოლიტპატიმრებზე სამომავლოდ აღნიშნული ამნისტია.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი საზოგადოებას შეახსენებს, რომ თავის დროზე ირაკლი ოქრუაშვილის წინააღმდეგ სისხლის სამართლის საქმე აღძრული იყო პოლიტიკური მოტივით. ოქრუაშვილი დააკავეს 2007 წლის ნოემბერში ცნობილ ფართომასშტაბიან საპროტესტო აქციაზე სიტყვით გამოსვლის შემდეგ. მანამდე მის მიმართ ხელისუფლებას და სამართალდამცველ სტრუქტურებს პრეტენზია არ ჰქონია. დაკავებისთანავე გამოძიებამ მუქარითა და ფსიქოლოგიური ზეწოლით ირაკლი ოქრუაშვილისგან მიიღო ე. წ. აღიარებითი ჩვენება, რის შემდეგაც ოქრუაშვილი კი არ დააპატიმრეს, არამედ გაათავისუფლეს და ცოტა ხანში, ხელისუფლებამ მას საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის გადაკვეთის შესაძლებლობაც მისცა.
მართალია, ემიგრაციაში მყოფ ირაკლი ოქრუაშვილს დაუსწრებლად მიესაჯა პატიმრობა, მაგრამ საგულისხმოა, რომ ქართული მართლმსაჯულების ამ გადაწყვეტილების პარალელურად, ზემოთ აღნიშნული გარემოებების გათვალისწინებით, საფრანგეთის სასამართლომ ირაკლი ოქრუაშვილი პოლიტიკურ დევნილად აღიარა და მისცა პოლიტიკური თავშესაფარი.
ამდენად, დღესდღეობით ირაკლი ოქრუაშვილი, ფაქტობრივად, არის უკანონო პატიმარი, რადგან მისი პატიმრობა ემყარება მუქარითა და ფსიქოლოგიური ზეწოლით მიღებული „მტკიცებულებებით“ შეკერილ სისხლის სამართლის საქმეს.
ადამიანის უფლებათა ცენტრს მიაჩნია, რომ ირაკლი ოქრუაშვილის დაპატიმრების შემდეგ პარლამენტს მისთვის უნდა მიენიჭებინა პოლიტპატიმრის სტატუსი. პოლიტპატიმართა სიიდან ირაკლი ოქრუაშვილის ამოღება არასამართლიანია, მით უფრო, როცა საქართველოში ჩამოსვლამდე და დაპატიმრებამდე, მას პარლამენტთან არსებული სამუშაო ჯგუფისა და საფრანგეთის სასამართლოს მიერ მინიჭებული ჰქონდა პოლიტდევნილის სტატუსი.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის წარმომადგენელთან საუბრისას ირაკლი ოქრუაშვილმა აღნიშნა, რომ გაოგნებულია პარლამენტის გადაწყვეტილებით. იგი პატიმრობიდან გათავისუფლებას მოითხოვს.
საქართველოს პარლამენტს და პარლამენტთან არსებულ სამუშაო ჯგუფს - დროულად განიხილოს ირაკლი ოქრუაშვილის საქმე და დღის წესრიგში დააყენოს მისი, როგორც პოლიტპატიმრის, გათავისუფლების საკითხი.
საქართველოს პროკურატურას - შეწყვიტოს ირაკლი ოქრუაშვილის სისხლის სამართლებრივი დევნა, რომელიც ემყარება პოლიტიკურად მოტივირებულ გადაწყვეტილებას და უკანონოდ მოპოვებულ მტკიცებულებებს.

Statement of Human Rights Center on Arbitrary Imprisonment of Irakli Okruashvili
Human Rights Center demands to grant political prisoner’s status to former defense minister Irakli Okruashvili and release from imprisonment.
On November 20, 2012 Irakli Okruashvili returned to Georgia from political immigration and appeared at the court after the group working on the issue of political prisoners inserted him on the list of political refugees. Before that, the working group petitioned to the parliament to drop criminal persecution against several political refugees and Irakli Okruashvili was on that list.
Although the parliament had not passed final decision on political refugees by November 20, Irakli Okruashvili appeared at the trial hoping the legislative body would pass logic decision and release him from imprisonment together with other political prisoners. In accordance to the procedural law, Irakli Okruashvili was placed in the penitentiary establishment on November 20 because he was sentenced to imprisonment in absence. Later, the parliament removed him from the list of politically displaced people justifying its decision by Irakli Okruashvili’s return from political immigration. At the same time, in the resolution passed by the Parliament of Georgia on December 5, 2012 Irakli Okruashvili was not mentioned among those political prisoners, who were amnestied together with politically displaced people and were released from imprisonment.
The parliament clarified that the working group still continues working on the issue and will study cases of the people who were not inserted on the list of political prisoners and political refugees. Among them is case of Irakli Okruashvili. However, it is noteworthy that the term of the working group acting in conjunction with the parliament, expires on January 5. So, it is unclear how it will continue working and whether this amnesty will impact those political prisoners, who stayed in prison.
Human Rights Center kindly reminds the society that criminal case was launched against Irakli Okruashvili on political grounds. He was arrested in November of 2007 after he had made a speech at a large-scale protest demonstration in Tbilisi. Before that, the government and law enforcement bodies had nothing against him. Soon after his detention, the investigation team obtained his confession statement through intimidation and psychological oppression. As a result Okruashvili was not arrested; soon the government allowed him even to cross the state border.
Although national court sentenced Irakli Okruashvili to imprisonment when he was in immigration, in parallel to this judgment of the Georgian judiciary and based on aforementioned circumstances, French Court found Irakli Okruashvili a political refugee and gave a political shelter to him in France.
Thus, nowadays Irakli Okruashvili is a political prisoner because his imprisonment relies on the criminal case fabricated based on the “evidence” obtained through intimidation and psychological oppression.
Human Rights Center believes that after Okruashvili’s imprisonment, the Parliament of Georgia had to grant him status of a political prisoner. His removal from the list is unfair decision particularly when he already enjoyed status of a political refugee granted by the working group and the French Court before arriving in Georgia and his imprisonment.
In his conversation with the representative of Human Rights Center Irakli Okruashvili noted that he was bewildered with the parliament’s decision and demands release from imprisonment.
Human Rights Center calls upon:
The working group acting with the Parliament of Georgia – to timely discuss case of Irakli Okruashvili and demand his, as a political prisoner ‘s release from imprisonment;
The prosecutor’s office of Georgia – to stop criminal prosecution against Irakli Okruashvili that relies on politically motivated decision and illegally obtained evidence.