სოზარ სუბარი: ციხის თანამშრომლებმა შეცდომა დაუშვეს
სასჯელაღსრულების მინისტრმა, სოზარ სუბარმა, მედიასთან საუბარში პატიმრის გარდაცვალებასთან დაკავშირებით, ციხის თანამშრომელთა შეცდომაზე ისაუბრა.
„დაუშვეს შეცდომა ადამიანებმა, ვისაც უნდა ედევნებითნა თვალი კამერისთვის. წინასწარ იყო გაფრთხიელბა, რომ პატიმარი მიდრეკილი იყო სუიციდისადმი. მათ არ მიაქციეს ყურადღება. სუიციდისთვის მზადება დაახლოებით, 5 წუთის განმავლობაში მიმდინარეობდა“, - განაცხადა მინისტრმა.
სუბარის განცხადებით, აღნიშნული დანაშაულის გამოვლენის მიზნით, ამჟამად მიმდინარეობს შიდა მოკვლევა.
„სასჯელაღსრულების სისტემაში 4500 ადამიანი მუშაობს, რომელთაც გადამზადება სჭირდება“, - აცხადებს სუბარი.
სასჯელაღსრულების სამინისტროს ინფორმაციით, 2012 წლის 24 დეკემბერს, 15:45 საათზე, სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის პატიმართა და მსჯავრდებულთა #6 დაწესებულებაში სავარაუდო სუიციდის შემთხვევა დაფიქსირდა.
მსჯავრდებული თ.კ. უსაფრთხოების განყოფილების ინსპექტორმა #1 ახალი სარეჟიმო კორპუსის #4 საკანში ჩამომხრჩვალი იპოვა.
სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის თავმჯდომარის, მაია ხასიას განმარტებით, 2012 წლის 23 დეკემბერს დაწესებულების ექიმმა 28 წლის მსჯავრდებულთან დაკავშირებით მოახდინა სუიციდის გამაფრთხილებელი ნიშნების იდენტიფიცირება: მოჭარბებული უხასიათობა და განწყობის დაქვეითება, ქცევის ცვლილება, რაზეც მოხდა რეაგირება და პატიმარი გადაყვანილი იქნა სხვა საკანში 24- საათიანი ვიდეომონიტორინგის ქვეშ. ასევე გამოიძახეს ფსიქიატრი შემდგომი კონსულტაციისთვის.
„მიუხედავად გაწეული სამედიცინო დახმარებისა, მსჯავრდებულის გადარჩენა ვერ მოხერხდა. თკ. სასჯელს იხდიდა საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 179-ე მუხლის(ყაჩაღობა) მეორე ნაწილით გათვალისწინებული დანაშაულის ჩადენის გამო. მსჯავრდებულის ოჯახის წევრებს დაწესებულების ადმინისტრაციის მიერ ეცნობათ აღნიშნული ფაქტის შესახებ. ამავდროულად, დაუყოვნებლივ მოხდა საგამოძიებო ორგანოების ინფორმირება და ფაქტზე მიმდინარეობს გამოძიება“, – აღნიშნულია სასჯელაღსრულების სამინისტროს მიერ გუშინ, 26 დეკემბერს გავრცელებულ განცხადებაში.

Minister of Penitentiary Sozar Subari spoke about mistakes of the prison personnel with regard to death of a prisoner.
“People, who were obliged to watch camera installed in the cell, made mistake. There was warning that the inmate intended suicide. They did not pay proper attention to him. The preparation for the suicide lasted only 5 minutes,” said the Minister.
Subari said internal institutions are studying the accident to disclose the crime.
“4500 people work in the penitentiary system and they need re-training,” Subari said.
According to the Penitentiary Ministry, at 15:45 pm on December 24, 2012, alleged suicide occurred in Prison # 6.
Security division inspector found prisoner T.K. hung in the fourth cell of the new regime building.
Chairwoman of the penitentiary department Maia Khasia clarified that on December 23, 2012 prison doctor identified impending suicide symptoms, due to excess depression and immoral behavior he was transferred to the cell under 24hour camera surveillance. He was provided with psychiatrist for further consultation.
“Despite provided medical assistance, the personnel failed to save the convicted from death. T.K. was convicted under Article 179 –e (robbery) of the Criminal Code of Georgia. The prison personnel notified the family members about the accident. Simultaneously, investigative bodies were immediately informed about the accident and investigation was launched,” the December 26 statement of the Ministry of Corrections and Legal Aid reads.