სალარო აპარატების გამოყენების წესების დარღვევისთვის დადეგენილი ჯარიმის ოდენობა 500-დან 200 ლარამდე შემცირდა. საგადასახადო კოდექსში შესაბამისი ცვლილება პირველი იანვრიდან  შევიდა ძალაში.
როგორც დღეს გამართულ პრესკონფერენციაზე შემოსავლების სამსახურის საზოგადოებასთან ურთიერთობის დეპარტამენტის უფროსმა, ხატია მოისწრაფიშვილმა განაცხადა, სალარო აპარატების გამოყენების წესების დარღვევის პირველად გამოვლენისას,  შესაძლებელია,  სანქციის სახით გაფრთხილების გამოყენება.
მისივე თქმით, საგადასახადო კოდექსში სხვა ცვლილებებიც  განხორციელდა. კერძოდ, დეკლარაციის დაგვიანების წარდგენისთვის დაწესებული სანქციის მინიმალური ოდენობა 200 ლარის ნაცვლად 50 ლარით განისაზღვრა.
სასაქონლო ზედნადების გარეშე საქმიანობის პირველად გამოვლენისას პირი 1000 ლარის ნაცვლად 500 ლარით დაჯარიმდება. საურავის ოდენობა 0,07 %-დან 0,06 %-მდე შემცირდა. საქონლის წარდგენის დეკლარირების ვადა ან სატრანსპორტო საშუალების გამოცხადების ვადის დარღვევისთვის მაქსიმალური ზღვარი 1 500 ლარის ნაცვლად, ჯარიმა 1 000 ლარის ოდენობით  განისაზღვრა, ხოლო ყოველ დაგვიანებულ დღეზე 100 ლარის ნაცვლად - 50 ლარით.
კეთილსინდისიერი გადამხდელის ჯარიმისგან გათავისუფლების უფლება, დავის განმხილველ ორგანოსთან ერთად, სასამართლოსაც მიენიჭა.
საგადასახადო დავალიანების იძულებით გადახდევინება საგადასახადო დავის დასრულების შემდეგ მოხდება. საგადასახადო შეთანხმების გაფორმების შესახებ გადაწყვეტილებას, საქართველოს პრემიერ-მინისტრის ნაცვლად,  საქართველოს მთავრობა მიიღებს. ასევე, საგადასახადო დავალიანების გადახდევინების გადავადების ერთწლიანი ვადა გაიზარდა და 3 წელი გახდა. მიწაზე ქონების გადასახადის წლიური საბაზისო ოდენობა კი, მთავრობის დადგენილების ნაცვლად,  კანონით განისაზღვრა.
საგადასახადო დავალიანების გადახდევინების გადავადების უზრუნველსაყოფად გადასახადის გადამხდელის ქონების გირავნობა და იპოთეკით დატვირთვა გახდა შესაძლებელი. 2012 წლის ბოლოს ანაზღაურებულად ჩაითვალა და გადასახადის წყაროსთან დაიბეგრა 2006 და 2007 წლის საგადასახადო პერიოდებში გამოქვითული და აუნაზღაურებელი პროცენტები. ხოლო, რაც შეეხება 2008 – 2009 წლებში გამოქვითულ პროცენტებს, გადანაწილდა და ანაზღაურებულად ჩაითვალა 2013-2015 წლებში და თამბაქოს ნედლეულის იმპორტის გადასახადისგან ანთავისუფლების ვადა 2014 წლის 1 იანვრამდე, ხოლო თამბაქოს ნაწარმის. იმპორტს 2013 წლის 1 ივნისამდე გაუგრძელდა ვადა.
„შემოსავლების სამსახური საგადასახადო ადმინისტრირებას საგადასახადო კანონმდებლობაში გატარებული ცვლილებების საფუძველზე განაგრძობს. ცვლილებები ძირითადად ჯარიმებისა და სანქციების ლიბერალიზაციისკენ არის მიმართული და სამართლიანი და ეფექტური ადმინისტრირებისთვის განხორციელდა. მივმართავთ გადასახადის გადამხდელებს, ჩვენ შევასრულეთ ჩვენი პირობა, ჯარიმების და სანქციების ლიბერალიზაციის კუთხით, ამავე დროს კიდევ ერთხელ და ცალსახად ვაცხადებთ: განვაგრძობთ სამართლიან, ეფექტურ და აქტიურ საგადასახადო ადმინისტრირებას. არ არსებობს არც ერთი სფერო და მიმართულება, რომელიც არ ექვემდებარება საგადასახადო კანონმდებლობით დადგენილ ქმედებებს. ჩვენ გვაქვს მკაცრი მონიტორინგი ჩვენი სამსახურის ქმედებებზე და, შესაბამისად, განვიხილავთ თითოეულ საჩივარს და გამოვრიცხავთ გადასახადების გადამხდელის მიმართ რაიმე სახის მართლმსაწინააღმდეგო ღონისძიებებს”, - განაცხადა ხატია მოისწრაფიშვილმა.
მისივე თქმით, შემოსავლების სამსახურის გადაწყვეტილებით, გადამხდელები სალარო აპარატის მომსახურებისთვის წელიწადში ორჯერ გადაიხდიან 30 ლარს,  60 ლარის წინასწარ გადახდის ნაცვლად.
როგორც შემოსავლების სამსახურში აცხადებენ, კონტრაბანდასთან ბრძოლაც გაძლიერდა, საბაჟო საზღვარზე გამოვლენილი სამართალდარღვევების რაოდენობა კი, თითქმის გაორმაგდა. (სექტემბერი-ოქტომბერი 298 სამართალდარღვევა, ნოემბერი-დეკემბერი – 518 სამართალდარღვევა).

Fixed fine for the violation of rules of use of cash machines was reduced from 500 to 200 lari. Relevant amendments were introduced to the Tax Code from January 1, 2013.
Head of public relation department of the Revenue Service Khatia Moistsrapishvili said at the press-conference today that if a tax-payer violates the rule of the use of cash machine for the first time, she/he might be only warned about the violation.
She added some other amendments were also introduced to the Tax Code. Namely, if declaration is delivered later, minimal amount of fine will be 50 lari instead previously fixed 200 lari.
If a tax-payer is detected in not using invoice for the first time, he/she will be fined with 500 lari instead previous 1000 lari. The amount of fine was reduced from 0.07% to 0, 06%. Maximum sanction for the violation of terms for declaring the goods or transportation means will be 1 000 lari instead 1 500 lari; as for daily fine after the breached deadline, it will be 50 lari instead 100 lari.
Court will also have authority to discharge an honest tax-payer from the fine alongside relevant institution.
Tax-payer will be compelled to pay debts after the tax dispute finishes. Government of Georgia will make decision on signing tax agreements instead Prime-Minister of Georgia. Besides that, one-year term for postponing debt-payment was increased up to 3 years. Basic amount of year-tax on land property will be regulated by the law instead government’s resolution.
Property of tax-payer can be mortgaged to guarantee the postponed tax-payment. At the end of 2012 deducted and unreimbursed percents in the tax periods of 2006 and 2007 were considered reimbursed and were fined with tax-source. As for deducted percents from 2008-2009, they were divided and reimbursed for 2013-2015 and term for discharging tax-payers from the payment of raw tobacco import was extended before January 1, 2014 and term for the import of tobacco products was extended before June 1, 2013.
“Revenue Service continues tax administration based on the amendments introduced to the Tax Law. Those amendments mostly focus on liberalization of fines and sanctions and were implemented for fair and effective administration. We would like to remind tax-payers that we have kept our promise and liberalized fines and sanctions; at the same time we would like to clearly declare that: we continue fair, effective and active tax administration. There is no field and direction, which will not be impacted by the tax law. We carry out strict monitoring of our activities and will discuss each complaint and eradicate any illegal actions committed against tax-payers,” said Khatia Moistsrapishvili.
She added that based on the decision of the Revenue Service, tax-payers will pay 30 lari twice a year for the service of tax-machines whilst they had to pay 60 lari together in advance.
The representatives of the Revenue Service said they intensified fight against smuggling; number of exposed law-violations at custom-offices has almost doubled (September –October – 298 law violations; November – December – 518 law violations).