დავით უსუფაშვილი: „პრეზიდენტმა პედოფილი თვითონ შეიწყალა“
გასული წლის ბოლოს გამართულ შემაჯამებელ პრესკონფერენციაზე, საქართველოს პარლამენტის თავმდჯომარე, დავით უსუფაშვილი პრეზიდენტის გამოსვლას გამოეხმაურა, სადაც მიხეილ სააკაშვილმა ახალი პარლამენტი და მთავრობა პედოფილებისა და ჯაშუშების განთავისუფლების მცდელობაში დაადანაშაულა. პრეზიდენტმა ვეტო დაადო პარლამენტის კანონს ამნისტიის შესახებ და განაცხადა, რომ იგი ხელს არ მოაწერს ისეთ კანონს, რომელიც ჯაშუშებს და პედოფილებს ათავისუფლებს.
დავით უსუფაშვილმა პრესკონფერენციაზე გამოსვლისას წარმოადგინა საბუთები, სადაც პრეზიდენტის ხელმოწერით, დეკემბერში შეწყალებულია მსგავსი მუხლებით გასამართლებული პირები.
„შემოვიდა უკადრებელი თემები საუბრით, რომ ჩვენ პედოფილებს ვუშვებთ და ა.შ. ეს არის მიზანმმიმართული PR-აქცია იმ მიზნით, რომ გადაიფაროს პოლიტმატიმრების გათავისუფლების პრობლემა. 13 დეკემბერს პრეზიდენტის შეწყალების აქტში არსებობს მოქალაქე გ.ჩ., რომელიც პრეზიდენტმა შეიწყალა და ის იყო სწორედ 141 მუხლით დაპატიმრებული, რომელიც გულისხმობს გარყვნილ ქმედებას არასრულწლოვანთან“, -განაცხადა უსუფაშვილმა.
პარლამენტის თავმჯდომარემ ირონიულად აღნიშნა ის ფაქტი, რომ თუ თავად პრეზიდენტი შეიწყალებს კონკრეტულ დანაშაულში მსჯავრდებულს, პარლამენტს ამის უფლება არ გააჩნია.
უსუფაშვილმა ასევე აღნიშნა, რომ ზოგიერთ განთავისუფლებულ მსჯავრდებულს 2023 წლამდე ჰქონდათ მისჯილი პატიმრობა.

At the press-conference summarizing the activities of the last year, chairman of the Parliament of Georgia Davit Usupashvili responded to the president’s speech where the latter blamed the new government and parliament in the attempt to release pedophiles and spies. The president vetoed the parliament’s law on amnesty and said he would not sign the law which releases spies and pedophiles from prisons.
At the press-conference Davit Usupashvili presented documents which proved that President had pardoned people judged for the aforementioned crimes.
“Unpleasant rumors spread as if we release pedophiles, etc. It is purposeful PR campaign aiming at subduing the problem of political prisoners’ release. There is G. Ch. in the data base of people pardoned by president on December 13 and this person was convicted for Article 141, which punishes perversion with juveniles,” said Usupashvili.
Parliament’s chairman ironically noted that whilst president is authorized to pardon a person convicted for particular crime, the parliament does not have similar authority.