ამნისტიის შესახებ კანონი ძალაში 12 იანვარს შევა
ამნისტიის შესახებ კანონი ძალაში 12 იანვარს შევა, საპყრობილეებს კი პირველ რიგში პოლიტპატიმრები დატოვებენ - ამის შესახებ სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიული დახმარების მინისტრმა სოზარ სუბარმა , ასევე იუსტიციის მინისტრმა თეა წულუკიანმა და ადამიანის უფლებათა დაცვის საპარლამენტო კომიტეტის თავმჯდომარემ ეკა ბესელიამ ერთობლივ პრესკონფერენციაზე განაცხადეს.
როგორც ბესელიამ აღნიშნა, თუ 11 იანვრის ჩათვლით კანონს ხელს პრეზიდენტი არ მოაწერს, მაშინ მისი აღსრულება 12 იანვარს, პარლამენტის თავმჯდომარის მიერ მოხდება.
„თუ 11 იანვარს ისევ არ გადაწყვეტს ქვეყნის პირველი პირი, რომ ხელი მოაწეროს კანონს, მაშინ მისი აღსრულება მოხდება უკვე 12 იანვარს, პარლამენტის თავმჯდომარის მიერ და იმავე დღეს გამოქვეყნდება საკანონმდებლო მაცნეში, რის შემდეგაც ოფიციალურად შევა ძალაში. ჩვენ, საკანონმდებლო ორგანო, გავაკეთებთ ყველაფერს, რომ კანონის დროულად აღსრულება განხორციელდეს. ამნისტიის კანონში ჩავდეთ ის პრინციპიც, რომ პოლიტპატიმრების გათავისუფლება  სასამართლოს გარეშე მოხდეს.  ანუ ისინი დაუყონებლივ დატოვებენ ციხეებს", - განაცხადა ბესელიამ.
პრესკონფერენციაზე აღსრულების პროცედურები  სოზარ სუბარმა განმარტა. მისი თქმით, პოლიტპატიმრების გათავისუფლება 13 იანვარს, დილითვე დაიწყება.
„პოლიტიკური ნიშნით დაპატიმრებულთა გათავისუფლება კანონის ძალაში შესვლის მეორე დღესვე მოხდება. 13 იანვარს, ყველა საპყრობილის კარი ერთდროულად გაიღება და 190-ვე ადამიანი დატოვებს ციხეებს. ეს პროცედურა სულ რაღაც ერთ საათს გასტანს", - აღნიშნა სუბარმა.
რაც შეეხება დანარჩენ პატიმრებს, მინისტრის განმარტებით, პარლამენტმა სასჯელაღსრულების სამინისტროს სასამართლოსთვის შესაბამისი საქმეების გადასაგზავნად ორკვირიანი ვადა მისცა.
„ჩვენ გვაქვს ორკვირიანი ვადა იმისთვის, რომ სასამართლოებს პატიმართა საქმეები გადავუგზავნოთ, თუმცა მზად ვართ ეს პირველივე დღიდან დავიწყოთ და თავის მხრივ, იმედი გვაქვს, რომ სასამართლოც ჩაეტევა იმ ორთვიან ვადაში, რაც მას პატიმრების გათავისუფლებისთვის აქვს განსაზღვრული. ორთვიანი ვადა არ ნიშნავს, რომ ორი თვის თავზე გათავისუფლდება ყველა მსჯავრდებული – ეს პროცესი დაიწყება პირველივე დღეს და ორი თვის ვადაში დასრულდება", - აღნიშნა სუბარმა.
რაც შეეხება პოლიტიკური ნიშნით დევნილის სტატუსის მქონე პირებს, როგორც იუსტიციის მინისტრმა თეა წულუკიანმა განაცხადა, ამ პროცესში უკვე მთავარი პროკურატურა ჩაერთვება.
„14 იანვრიდან პროკურატურა მიმართავს სასამართლოებს შუამდგომლობით, როგორც აღმკვეთი ღონისძიების გაუქმების, ისე სხვა ტიპის ზომების მიღების შესახენ. რაც შეეხება სხვა პატიმრებს, პროკურატურა ფეხს აუწყობს მთავრობის რიტმს და ორკვირიან ვადაში მოხდება ყველა იმ შუამდგომლობის ფორმირება, რაც საჭიროა დანარჩენი პატიმრების გათავისუფლების დასაწყებად. ეს იქნება სწრაფი პროცესი – როგორც მოგახსენეთ,  პირველ რიგში ციხეებს დატოვებენ პოლიტპატიმრები, შემდეგ კი უკვე,  დანარჩენი კატეგორიის მსჯავრდებულები", - აღნიშნა თეა წულუკიანმა.

Amnesty Law to Go into Effect on January 12
The new amnesty law will go into effect on January 12, and political prisoners will be the first to leave prisons. Minister of Corrections and Legal Assistance Sozar Subari, Minister of Justice Thea Tsulukiani and Chairwoman of Parliament’s Human Rights Committee Eka Beselia made statements about the new law at a joint press conference.
Beselia said that unless the president signs the document by January 11, the chairman of Parliament will put it into effect on January 12.
“Unless the president signs the document on January 11,  the law will be executed on January 12 by the parliamentary chairman and will be published in the Legislative Herald on the same day, after it goes into effect. We, the legislative body, will do our utmost to execute the law in a timely manner. We envisaged in the Amnesty Law that political prisoners be released without court involvement, so they will immediately leave the prisons,” Beselia said.
Sozar Subari clarified implementation procedures at the press conference, saying that political prisoners will start leaving penitentiary establishments on January 13.
“People convicted on political grounds will be released the day after the law goes into effect. On January 13, the doors of all the prisons will simultaneously open and all 190 political prisoners will leave their custodies. This procedure will last about an hour,” said Subari.
As for other prisoners, the minister clarified that the parliament gave a two-week period to the Ministry of Penitentiary to forward relevant cases to the courts.
“We have a two-week period to forward prisoners’ cases to the courts but we are going to start the process from the very first day. We hope a term of two months, fixed for the release of amnestied prisoners, will be enough for the court to discuss all cases. A two-month term does not mean that prisoners will only be released after two months—the process will start on the very first day and last two months,” said Subari.
As for political refugees, Minister of Justice Thea Tsulukiani said the chief prosecutor’s office will take up their cases.
“From January 14, the prosecutor’s office will solicit courts to annul preventive measures and impose other sanctions on political refugees. As for other prisoners, the prosecutor’s office will follow the government’s lead and carry out everything necessary for the release of other prisoners within two weeks. The process will be carried out quickly, and, as we have already said, political prisoners will be the first to leave penitentiary establishments. Other prisoners will follow,” said Thea Tsulukiani.