ნაფიც მსაჯულთა შესახებ საკანონმდებლო ცვლილება მიღებულია
პარლამენტმა 18 იანვარს  დაჩქარებული წესით მიიღო საკანონმდებლო ინიციატივა ნაფიც მსაჯულთა სასამართლოს შესახებ. ამ ინიციატივის მიხედვით,  ბრალდებულ თანამდებობის პირებს, მათ შორის, არჩევნების შემდეგ დაკავებულ  ყოფილ მაღალჩინოსნებს, საშუალება აძლევათ, რომ მათი საქმეები ნაფიც მსაჯულთა სასამართლომ განიხილოს.
ნაფიც მსაჯულთა ინსტიტუტი საქართველოში 2011 წლის ბოლოს დაინერგა და ამ დრომდე ასეთი  სულ სამი სასამართლო პროცესი შედგა. ნაფიც მსაჯულთა სასამართლოს განსჯადობა აქამდე მხოლოდ იმ საქმეებით შემოიფარგლებოდა, რომლებიც დამამძიმებელ გარემოებებში მკვლელობას, ასევე უეცარი, ძლიერი სულიერი აღელვების მდგომარეობაში განზრახ მკვლელობას და გაუპატიურების ბრალდებებს ეხებოდა.
ამ საქმეებს, მიღებული ცვლილებებით, დაემატება იმ თანამდებობის პირთა სისხლის სამართლის საქმეებიც, რომლებსაც უკავიათ ან ეკავათ მაღალი თანამდებობები; ასევე იმ პირთა საქმეებიც, რომლებიც ბრალდებულნი არიან თანამდებობის პირებთან ერთობლივად დანაშაულის ჩადენაში.
ის კანონპროეტი, რომელსაც პარლამენტმა უყარა კენჭი, ქართული ოცნების და ნაციონალური მოძრაობის წარმომადგენლების შეთანხმების შედეგად შემუშავდა.
ცვლილებების მიხედვით, თანამდებობის პირთა საქმეებზე ნაფიც მსაჯულთა სასამართლო შეიძლება შედგეს ბათუმში, თბილისსა და ქუთაისში. ასევე კანონპროექტში აისახა დებულება, რომ ამ პროცესების აუდიო-ვიდეო გადაღება უზრუნველყოს სასამართლომ და გააშუქონ მასმედიის საშუალებებმა, რომლებსაც ასევე ექნებათ შესაძლებლობა პირდაპირ ეთერში გადასცენ სასამართლო სხდომები. თუმცა, მედიის მიერ ნაფიც მსაჯულთა გადაღება იკრძალება.
2007 წლიდან საქართველოს სასამართლოებში მედიას აუდიო-ვიდეო ჩაწერა ეკრძალება, თუმცა გამონაკლისის დაშვება შესაძლებელია მოსამართლის გადაწყვეტილებით. მედიისთვის დაწესებული შეზღუდვების მოხსნას ითვალისწინებს სასამართლო რეფორმის შესახებ ახალი მთავრობის მიერ შემოთავაზებული საკანონმდებლო ცვლილებები, რომელიც გასული წლის ბოლოს პარლამენტმა პირველი მოსმენით დაამტკიცა და რომლის ფორმულირებებსაც იმეორებს პარლამენტის მიერ ნაფიც მსაჯულთა შესახებ მიღებული საკანონმდებლო ცვლილება.
დამტკიცებული კანონპროექტის თანახმად, მედიასთან დაკავშირებული ნორმა  1 მარტიდან ამოქმედდება. ამ ნორმის მოგვიანებით ამოქმედებას  იუსტიციის მინისტრის მოადგილე, ალექსანდრე ბარამიძე იმით ხსნის რომ მედიისთვის შეზღუდვების მოხსნას სასამართლო რეფორმასთან დაკავშირებულ კანონში,პარალელური ცვლილებების სჭირდება. ამ შეზღუდვების მოხსნასთან დაკავშირებით, ნაციონალურ მოძრაობას გარკვეული შენიშვნები აქვს, თუმცა იუსტიციის სამინისტროში იმედოვნებენ, რომ მარტისთვის, ამ საკითხზე შეთანხმება მოხდება.
თუმცა, როგორც დეპუტატებს პარლამენტის თავმჯდომარემ დავით უსუფაშვილმა განუცხადა, არსებობს „პოლიტიკური შეთანხმება“ სასამართლო ხელისუფლებასთან, რომ მოსამართლეებმა გამოიჩინონ კეთილი ნება და 1 მარტამდე თავიანთი გადაწყვეტილებებით მისცენ მედიას მოსალოდნელი გახმაურებული სასამართლო პროცესების აუდიო-ვიდეო ჩაწერის შესაძლებლობა. უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარესთან, კოტე კუბლაშვილთან ამ სიტყვიერი შეთანხმების მიხედვით, „მხოლოდ დახურული სხდომა იქნება დახურული მედიისთვისაც“.
ამასთან, კანონპროექტით 1 ივნისი განისაზღვრა ბოლო ვადად იმ სასამართლოებისთვის, რომლებიც აუდიო-ვიდეო გადაღების აპარატურით არ არიან აღჭურვილი, რათა მათ შესაბამისი ტექნიკური საშუალებები შეიძინონ და დაამონტაჟონ სასამართლო დარბაზებში, რისთვისაც ფინანსებს  მთავრობის სარეზერვო ფონდი გამოყოფს. თუმცა იმ სასამართლოებს, რომლებსაც ამგვარი აპარატურა გააჩნიათ, აუდიო-ვიდეო გადაღების უზრუნველყოფის და შემდეგ დაინტერესებული პირებისთვის, მათ შორის მედიისთვის, ამ მასალების მოთხოვნისთანავე მიწოდების ვალდებულება კანონის ამოქმედებისთანავე დაეკისრებათ.
საკანონმდებლო ცვლილებების განხილვის დროს დეპუტატმა ნაციონალური მოძრაობიდან ლევან ბეჟაშვილმა კიდევ ერთხელ წამოწია საკითხი, რომელიც უკავშირდება ბრალდებულის უფლებას, უარი თქვას ნაფიც მსაჯულთა სასამართლოზე.
ამჟამად სწორედ ასეთი ნორმა მოქმედებს და დამტკიცებული კანონპროექტი მას არ ცვლის, თუმცა მთავრობა გეგმავს დამატებით საკანონმდებლო ცვლილებებს, რომლითაც შესაძლოა ბრალდებულს არჩევანის თავისუფლება შეეზღუდოს და ნაფიც მსაჯულთა სასამართლოს გამოყენებაზე უარის თქმაზე გადამწყვეტი სიტყვა პროკურორს მიენიჭოს. ამ საკანონმდებლო ინიციატივის განხილვა პარლამენტს ჯერ არ დაუწყია.
18 იანვრის პარლამენტის სხდომაზე ბეჟაშვილმა იკითხა რჩებოდა თუ არა ძალაში „შეთანხმება“ იმის თაობაზე, რომ ბრალდებულს დარჩეს ნაფიც მსაჯულთა სასამართლოს არჩევის თავისუფლება.
პარლამენტის თავმჯდომარემ მას უპასუხა: „ეს საკითხი არ ყოფილა ამ კანონპროექტის განხილვის საგანი. შესაბამისად, ეს თემა არ ყოფილა შეთანხმების საგანი და არც შეიძლება ყოფილიყო... რა იქნება ხვალ, ზეგ, სამი წლის მერე, ამის შესახებ შესაბამისად შეგვიძლია მომავალში ვიმსჯელოთ“.

Proposal to Apply Jury Trials to Ex-Officials' Cases Confirmed
Parliament passed with its second and final third reading on January 18 Justice Ministry-proposed amendments to the criminal procedures code envisaging applying jury trials to the cases in which former officials face criminal charges started from February 1.
Jury trial was introduced in Georgia in late 2011, but currently it only applies to cases of aggravated murder and cases of murder committed in the heat of passion, as well as in cases of rape. It only applies to the cases heard by Tbilisi and Kutaisi city courts. So far jury trials were held only in three cases.
According to the legislative amendments, jury trials will be applied to the cases of those persons, who hold or held official posts; as well as to those defendants who have never been officials, but are charged into those same cases in which officials were involved.
UNM lawmakers also supported the amendment after some of their proposals were reflected in the bill, among them to make jury trials applicable together with Tbilisi and Kutaisi in Batumi as well as and to ease media restrictions on such trials; the courts should provide video and audio recording of such trials and media will be able to film proceedings, including to provide live broadcast from such trials; filming of jurors, however, will be banned.
This media-related regulation, according to the amendment, has to go into force from March 1 instead of February 1 when the rest of the provisions of the same amendments are scheduled to be enforced. Reason behind this one month delay is that in order to enforce this media-related clause amendments should also be made in other laws. Such amendments are already initiated by the Justice Ministry as part of judicial council reform package, which was already passed with the first reading by the Parliament, but discussions are temporarily suspended now because of number of controversies. The government, however, expects approval of this package by March.
Media restrictions in courtrooms were imposed by the previous government in 2007 banning filming and making audio recordings of the court proceedings, but exceptions can be made upon presiding judge’s decision. Davit Usupashvili, the Parliamentary Chairman, said on January 18 that a verbal agreement had been achieved with the judicially that judges would allow filming of court proceedings into high-profile cases of former officials even before March 1.
During the discussion of the amendment at the parliamentary session on January 18 UNM lawmakers again raised the issue of defendant’s right to have freedom in choosing whether to have jury or trial by judges. The government reportedly has been mulling a separate legislative amendment that would give prosecution instead of defendant to have final say in choosing whether to have jury trial or not. No such proposal, however, has been initiated in the Parliament yet.
Parliamentary Chairman Davit Usupashvili said that this issue was not part of the amendment which was discussed by the Parliament on January 18 and lawmakers would discuss it when and if such proposal is initiated.