ქუთაისში სტუდენტები სწავლის ხარისხის გაუმჯობესებას ითხოვენ
ქუთაისის აკაკი წერეთლის სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტის სტუდენტები სწავლის ხარისხის გაუმჯობესების მოთხოვნით გამოდიან. მათ თავიანთი მოთხოვნები უნივერსიტეტის რექტორს გიორგი ღავთაძეს გააცნეს. სტუდენტების თქმით, უნივერსიტეტში სწავლის საფასური სწავლების დონის არ შეესაბამება.
„ჩვენი მშობლები საკმაოდ სოლიდურ თანხას იხდიან, რომ ჩვენ შესაბამისი განათლება მივიღოთ. უნივერსიტეტში კი, ამის შესაძლებლობა, სამწუხაროდ, ნაკლებად არის. საჭიროა, მეტი ყურადღება მიექცეს რექტორატის მხრიდან არსებული პრობლემები აღმოიფხვრას", - აცხადებს ერთ-ერთი სტუდენტი.
სტუდენტებმა, რექტორთან შეხვედრისას, 2012 წელს უნივერსიტეტიდან გათავისუფლებული ლექტორ-მასწავლებლების საკითხიც დააყენეს და დასვეს კითხვა: გათავისუფლდნენ თუ არა ისინი პოლიტიკური ნიშნით?
გიორგი ღავთაძე ლექტორთა პოლიტიკური ნიშნით გათავისუფლებას უარყოფს. რაც შეეხება სწავლის ხარისხს, მისი განმარტებით, ეს საკითხი ეტაპობრივად გამოსწორდება:
„მინდა დაგარწმუნოთ, რომ თუ სტუდენტი სწავლისთვისაა განწყობილი, იგი ამას აუცილებლად მოახერხებს. მაგრამ სამწუხაროდ, მათი უმრავლესობა უნივერსიტეტში არა სწავლისთვის, არამედ დიპლომისთვის მოდის", - აცხადებს ღავთაძე.

Students of Kutaisi Akaki Tsereteli State University request improvement of education quality. They have already sent their requests to the rector of the University Giorgi Gavtadze. Students said education quality does not meet the education fee they pay at the University.
“Our parents pay huge sums for our education and hope we receive relevant education. However, we do not have chance to receive proper education at the University. The administration shall pay more attention to these problems,” a student said.
At the meeting with the Rector, students also spoke about the lecturers, who were sacked from the University in 2012 and they inquired whether they were fired on political grounds.
Giorgi Gavtadze denied information about politically motivated dismissal of the lecturers; as for the education quality, he said this problem will be eventually resolved.
“I want to assure you that if a student is motivated to learn, he will definitely get proper education here. However, unfortunately majority of them goes to the university to get diploma and not education,” said Gavtadze.