სპორტის სამინისტროს ყოფილი თანამშრომელი ამბობს, რომ სამსახურიდან სქესის გამო გაათავისუფლეს
„თანამდებობის დატოვება იმ არგუმენტით მომთხოვეს, რომ სსიპ-ის ხელმძღვანელად ქალი არ შეიძლება იყოს“, - ამბობს სსიპ ბავშვთა და ახალგაზრდობის ეროვნული ცენტრის ყოფილი დირექტორი თათია ელიაძე.
მინისტრს აღნიშნულის განმარტება სთხოვა, რაზეც პასუხად მიიღო, რომ ასეთი წესი იყო. მას სსიპ-ის ხელმძღვანელის მოადგილეობა შესთავაზეს, რაზეც უარი განაცხადა. ამის შემდეგ კი ეს საკითხი მთავრობის სხდომაზე გაიტანეს და მისი თანამდებობა გააუქმეს: „ამ საუბრებს ესწრებოდა რამდენიმე ადამიანი, მათ შორის მინისტრის მოადგილეები და ისინიც იზიარებდნენ, რომ სსიპ-ის ხელმძღვანელი კაცი უნდა იყოს“, - განაცხადა თათია ელიაძემ „ლიბერალთან“ საუბრისას.
მისი ინფორმაციით, სამი სსიპ-ისა და სამინისტროს  ხელმძღვანელ პოზიციაზე მყოფი ყველა პირი უარგუმენტოდ გაათავისუფლეს.  თათია ელიაძის განცხადებით, მისი სსიპ-დან 21 ადამიანია გათავისუფლებული. თუმცა სამინისტრო რეალურ ციფრებს არ ამხელს. „გამჭვირვალობამ გვთხოვა ანგარიში და გვითხრეს, რომ ძველი მონაცემები გადაგვეგზავნა. ახლა ამბობენ რომ 47 ადამიანია გათავისუფლებული, მაგრამ მაგდენი მხოლოდ ორი სსიპ-დან გაათავისუფლეს“, - განაცხადა ელიაძემ.
სამსახურიდან პოლიტიკური ნიშნით გათავისუფლების ფაქტს სპორტისა და ახალგაზრდულ საქმეთა მინისტრის მოადგილე და ბავშვთა და ახალგაზრდობის ეროვნული ცენტრის ამჟამინდელი ხელმძღვანელი რატი ბრეგაძე უარყოფს. მისი თქმით, მან არცკი იცის, ვინ რომელი პარტიის მხარდამჭერია: „საჯარო მოსამსახურემ თავისი მოვალეობა ნეიტრალურად უნდა შეასრულოს - სამსახურში სახელმწიფოს ინტერესებს უნდა ატარებდეს და არა რომელიმე პარტიის. სამსახურის გარეთ კი რომელი პარტიის ყრილობაზეც უნდა, იქ მივიდეს“.
მისი თქმით, სამინისტროს თანამშრომელთა 2/3 კვლავ სამსახურში რჩება. დეკემბრის მონაცემებით, სამინისტროდან 49 თანამშრომელი წავიდა, მათგან 32 საკუთარი სურვილით. „ნაწილს ხელშეკრულების ვადა ამოეწურა, ნაწილი კი საკუთარი სურვილით წავიდა“, - განუცხადა „ლიბერალს“ მინისტრის მოადგილემ.
მისი თქმით, სამინისტროში ადმინისტრაციული დეპარტამენტის ხელმძღვანელი და ამ დეპარტამენტის ყველა თანამშრომელი დარჩა, ისევე როგორც იურიდიულ დეპარტამენტში. საკუთარი განცხადების საფუძველზე წავიდნენ სპორტისა და ახალგაზრდული დეპარტამენტების ხელმძღვანელები.
რაც შეეხება უშუალოდ ბავშვთა და ახალგაზრდობის ეროვნული ცენტრის ხელმძღვანელის თათია ელიაძის გათავისუფლების მოტივებს, რატი ბრეგაძე ამას აბსურდულს უწოდებს და მიიჩნევს, რომ მინისტრი ლევან ყიფიანი, თავისი პიროვნებიდან გამომდინარე, ასეთ რამეს არავის ეტყოდა.
თათია ელიაძის გათავისფლების მიზეზად რატი ბრეგაძე სამინისტროს დებულებაში შესულ ცვლილებას ასახლებს, რომლის თანახმადაც, ამ სსიპ-ის ხელმძღვანელი მინისტრის ერთ-ერთი მოადგილე უნდა იყოს: „მით ფუნქციების გადანაწილება მოხდა. გვინდა, რომ სისტემა ერთიან ჩარჩოში მოექცეს  და ერთობლივად მივიღეთ ეს გადაწყვეტილება“, - ამბობს მინისტრის მოადგილე.
რატი ბრეგაძე ადასტურებს, რომ სპორტის სამინისტროში შემავალი ხუთივე სსიპ-ის დირექტორი და ხელმძღვანელი პირები სამსახურიდან გაათავისუფლეს.
გათავისუფლების მიზეზად გარკვეულ საკითხებზე შეუთანხმებლობასა და მათ საქმიანობაში არსებული კითხვის ნიშნები დაასახელა. „ამ სსიპიდან ხელმძღვანელი თანამდებობის პირები გათავისუფლდნენ. ერთ-ერთი მარტივი მოტივი იყო ის, რომ ამხელა საჯარო სამართლის იურიდიულ პირს, რომელსაც საკმაოდ დიდი თანხა აქვს და არ ჰყავს ერთი იურისტი მაინც, უკვე კითხვები ჩნდება, რამდენად გამართულად მუშაობს ეს ორგანიზაცია. რაც უფრო ღრმად ჩავიხედეთ ცენტრის საქმიანობაში, კიდევ უფრო მეტი კითხვის ნიშნები გაჩნდა“, - განაცხადა მინისტრის მოადგილემ. რატი ბრეგაძე აცხადებს, რომ ეჭვს სსიპ-ის უშუალო საქმიანობა ბადებდა, რადგან იმ თანხებში, რაც მათ სახელმწიფოსგან ჰქონდათ სუფსიდირებული, ბევრად მეტი რამის გაკეთება შეიძლებოდა, ვიდრე გააკეთეს.
მისი ინფორმაციით, სსიპ ბავშვთა და ახალგაზრდობის ეროვნული ცენტრის 32 თანამშრომლიდან 15 ანალიტიკურ დეპარტამენტში იყო დასაქმებული, რამაც ასევე კითხვის ნიშნები გააჩინა: „ძველ თანამშრომლებსაც რომ ვკითხეთ, მათ უცხოპლანეტელებად მოიაზრებდნენ, რადგან ის ხალხი თავისთვის იყო ჩაკეტილი და კაცმა არ იცის, რას აკეთებდა“.
მისი თქმით, ბავშვათა და ახალგაზრდობის ეროვული ცენტრიდან ხელმძღვანელების მეტი არავინ გათავისუფლდა. პირადად მან ხელმძღვანელ თანამდებობაზე მყოფი ექვსი ადამიანი გაათავისუფლა. 22 თანამშრომელს პირველი იანვრიდან ხელშეკრულების ვადა ამოეწურათ, ხოლო ოთხ მათგანი ამ დრომდე რჩება იქ. ბრეგაძის ინფორმაციით, სამსხურიდან წასულმა ყველა პიროვნებამ ერთი თვის კომპენსაცია მიიღო.

Former Employee of the Sport Ministry Said She Was Sacked for Gender
“They requested me to quit job claiming a woman cannot be a director of a public law legal entity,” said former director of the Children and Youth National Center Tatia Eliadze.
She asked the Minister of Sport and Youth Affairs Levan Kipiani to clarify the motive of her dismissal and he said it was ordinary rule. Eliadze was offered to become deputy director of the Center but she refused. “Several people attended this conversation including deputy ministers and they also agreed that man shall be director of the entity,” Tatia Eliadze told Liberali.
According to her, every person, who occupied high positions in three public law legal entities and in the ministry were fired without arguments. Tatia Eliadze said 21 people were fired from my company but the Ministry does not publish official figures. “Transparency International – Georgia requested us to send report on the dismissal of people but we were ordered to send old data to them. Now they claim 47 people were fired but 47 people were sacked only from two public law legal entity,” said Eliadze.
New head of Children and Youth National Center and deputy minister of Sport and Youth Affairs Rati Bregadze denied information about politically motivated dismissal of people from their institution. He said he does not even know political affiliations of their employees: “Public servant shall implement his/her duties neutrally – he should not carry out interests of any political party in the state agency. But after work they can attend sessions of any political party.”
Bregadze said 2/3 of ministry personnel still remain on their positions. According to the data from December, 2012, 49 people left the Ministry, 32 of them resigned based on personal applications. “Part of them had labor contracts expired; another part individually quitted the job,” deputy minister told Liberali.
He added that head of administrative department and every employee of this department remained on their positions; the same happened in the legal department. Senior officials of the Sport and Youth Department left jobs on their individual applications.
As for the motives of Tatia Eliadze’s dismissal, Rati Bregadze said her allegations are absurd and claims that Minister Levan Kipiani would have never dismissed anybody because of gender.
Rati Bregadze said the motive of Tatia Eliadze’s dismissal was changes in the ministry’s statute which claims that head of this public law legal entity shall be a deputy minister. “Thus, functions were delegated. We want the system to be framed and made the decision together,” said the deputy minister.
Rati Bregadze confirmed that they had fired directors of all five legal entities acting in conjunction with the Ministry.
He said reason of their dismissal was disagreement on some issues and some doubts about their past activities. “Senior officials of those public law legal entities were fired. One of the motives of their dismissal was lack of lawyers in the legal entity with quite a large budget; on that ground we are suspicious about the activities of the Center. The more we study the activities of the Center, the more questions we have,” said Bregadze and added that activities of the Center also caused some doubts because they could have done much more with the money they had received from the state as subsidies.
According to Bregadze, 15 out of 32 employees of the Children and Youth National Center were employed at the analytic department that also caused some doubts. “When we asked old personnel about them, they said those people were kind of aliens in the Ministry, because they were isolated from everybody and nobody knew what they were doing.”
The deputy minister said nobody was fired from the center but the senior officials. He personally fired six people from the Center. 22 employees had their contracts expired; four of them still continue working. Bregadze said every fired person received one-month compensation after dismissal.