შსს-ს მიერ აუქციონზე გატანილ ავტომობილებში 20-მდე პირმა საკუთარი ავტომობილი იცნო
შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ აუქციონზე გატანილ ავტომობილებში 20-მდე პირმა საკუთარი ავტომობილი იცნო. როგორც „ინტერპრესნიუსს“ ადვოკატმა ირმა ჭკადუამ განუცხადა, აღნიშნული პირები აცხადებენ, რომ მათ ავტომობილები უკანონოდ წაართვეს და მის დაბრუნებას მოითხოვენ. მისივე ინფორმაციით, საქმეზე მთავარ პროკურატურას გამოძიება უკვე დაწყებული აქვს.
„წინა ხელისუფლება, როდესაც აკავებდა გარკვეულ პიროვნებებს, განაჩენის გარეშე აიძულებდა მათ როგორც უძრავი, ისე მოძრავი ქონებები გადაეფორმებინათ ძალოვანი სტრუქტურების სახელზე ან ხშირ შემთხვევაში კერძო პირების სახელზე, რომლებიც შემდგომ შინაგან საქმეთა სამინისტროზე აფორმებდნენ. ბუნებრივია, ეს იყო უკანონო ქმედება, თუმცა, წინა ხელისუფლების პირობებში აღნიშნულთან დაკავშირებით რაიმე მიზნის მიღწევა შეუძლებელი იყო. დაახლოებით ერთი თვის წინ შინაგან საქმეთა სამინისტრომ გაავრცელა განცხადება და აჩვენა ავტომობილები, რომლების გატანასაც აპირებენ აუქციონზე. აღნიშნულ ავტომობილებში ძალიან ბევრმა ადამიანმა ამოიცნო საკუთარი ავტომობილები, რომლებიც იძულებით და შანტაჟის გზით იქნა გადაფორმებული მათ მიერ, ხოლო განაჩენში ის მანქანები მოხსენიებული არ არის. ჩვენ მივმართეთ მთავარ პროკურატურას, შინაგან საქმეთა სამინისტროს და კატეგორიულად მოვითხოვთ, შეაჩერონ ამ ავტომობილების აუქციონზე გატანა, დაუბრუნდეს ისინი კანონიერ მესაკუთრეებს და არ დაუშვას წინა ხელისუფლების მიერ ჩადენილი უკანონო ქმედების ახალი ხელისუფლების მიერ დაკანონება“, - განაცხადა ჭკადუამ.
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ მის ბალანსზე არსებული ძვირადღირებული
ავტომანქანების აუქციონის წესით გაყიდვასთან დაკავშირებით განცხადება გასული წლის 24 დეკემბერს გააკეთა.
სარეალიზაციოდ გამზადდა 50-მდე ავტომანქანა. საუბარია ისეთ ძვირადღირებულ მოდელებზე, როგორიცაა Range Rover, Range Rover Sport, Range Rover truck, Mercedes S, ML, INYX6, X5 da M5, რომლებიც უწყებაში ახალი მინისტრის დანიშვნამდე იყო შეძენილი.
თითოეული მანქანის ღირებულება ხშირ შემთხვევაში 100 000 დოლარს აჭარბებს, ხოლო მათი ტექნიკური მომსახურება, როგორც სამინისტროში აცხადებენ, ჯამში წელიწადში მილიონ ლარზე მეტი ჯდებოდა.

About 20 people recognized their cars among the vehicles put up to auction by the Ministry of Internal Affairs
About 20 people recognized their cars among the vehicles put up for auction by the Ministry of Internal Affairs, lawyer Irma Chkadua told InterpressNews.
According to her, the above-mentioned people say their cars were illegally seized and they demand their return. The Prosecutor’s Office has already launched an investigation into the case.
“Previous government used to compel detainees to sign over their property, including cars, to the law-enforcement agencies or some private individuals, which were later signed over to the Ministry of Internal Affairs. Of course, it was illicit action but it was impossible to reach justice during the previous government. About a month ago, MIA spread statement and showed the vehicles they intended to put up to the auction. Many people recognized their cars among them, which were seized from them under force or blackmail. We appeal to the prosecutor’s office and MIA and categorically request them to stop auction on those vehicles and to return them to their legal owners; they shall not continue the illicit actions of the previous authority,” Irma Chkadua said.
MIA released statement on the sale of expensive vehicles on the auction on December 24, 2012.
About 50 vehicles were put up to the auction. They are Range Rover, Range Rover Sport, Range Rover truck, Mercedes S, ML, INYX6, X5 and M5 which were purchased by the ministry before the new minister came into office.
Price of some of those cars is more than 100 000 USD and as the Ministry representatives claim their technical service cost more than 1 million lari per year.