არაკეთილსინდისიერ მომხმარებელთა ფოტოები „გუდვილში“ - ირღვევა თუ არა მათი უფლებები
„ჩემი ინფორმაციით, თბილისის რამდენიმე სუპერმარკეტში იმ მოქალაქეთა ფოტოებია გამოკრული, რომლებმაც სხვადასხვა დროს სუპერმარკეტიდან პროდუქტები მოიპარეს. მე მგონია, რომ ეს არაკორექტულია... მაინტერესებს თქვენი, როგორც უფლებადამცველი ორგანიზაციის აზრი ამასთან დაკავშირებით“, - ამ შინაარსის წერილი ერთ-ერთი მოქალაქისგან რამდენიმე დღის წინ მივიღეთ ადამიანის უფლებათა ცენტრის ელ-ფოსტაზე.
Humanrights.ge-მ ამ საკითხზე მუშაობა ფაქტის გადამოწმებით დაიწყო. აღმოჩნდა, რომ ჰიპერმარკეტ „გუდვილის“ დიღმისა და ვაკის ფილიალში თვალსაჩინო ადგილას, სტენდზე მართლაც არის გამოკრული მოქალაქეთა ფოტოები წარწერით: „არაკეთილსინდისიერი მომხმარებლები.
როგორც ჰიპერმარკეტის ადმინისტრაციაში განგვიმარტეს, ამ ფოტოებზე ვიდეოკამერის მიერ დაფიქსირებული ის მოქალაქეები არიან აღბეჭდილნი, რომლებმაც ჰიპერმარკეტიდან სხვადასხვა სახის პროდუქტი მოიპარეს. ფოტოებზე მკაფიოდ ჩანს მოქალაქეების სახეები და მათი იდენტიფიცირება უპრობლემოდაა შესაძლებელი.
რატომ გადაწყვიტა ჰიპერმარკეტის ადმინისტრაციამ ამ ფოტოების საჯაროდ გამოფენა? „გუდვილის“ გენერალური დირექტორი ირინა ქოსაშვილი გვპასუხობს,  რომ ფოტოები პრევენციის მიზნით გამოქვეყნდა:  „ეს პიროვნებები ქურდობის ფაქტზე იყვნენ  დაკავებულნი და მათი საქმე პოლიციას გადაეცა. შესაძლოა, მათ სასჯელიც მოიხადეს, მაგრამ ამის შესახებ ჩვენ ინფორმაციას არ ვფლობთ. იმისათვის, რომ მსგავსი შემთხვევა არ განმეორდეს, პრევენციის მიზნით, მივმართეთ ასეთ გზას და მათი ფოტოები გამოვფინეთ. ამ ადამიანების ფოტოების სტენდზე განთავსების მიზანი, პრევენციის გარდა, ჩვენი  დაცვის თანამშრომლების ინფორმირებაცაა, რომ მათ მომავალში მარტივად შეძლონ ამ მოქალაქეების ამოცნობა“,  - აცხადებს გერენალური დირექტორი.
მისივე თქმით,  ამ სტენდის არსებობის გამო მათთვის პრეტენზიით არავის მიუმართავს, ფოტოების გასაჯაროება მათი უფლებაა და შესაბამისად, მათ ჩამოხსნას მომავალშიც არ აპირებენ.
„გუდვილის“ იურისტი დავით გლუნჩაძეც მიიჩნევს, რომ ფოტოების გასაჯაროებით ადამიანის უფლებები არ ილახება და ამ ფორმით, კომპანია მხოლოდ თავის სუბიექტურ მოსაზრებას აფიქსირებს: „ეს ადამიანები  „გუდვილისთვის“ წარმოადგენენ არაკეთილისინდისიერ მომხმარებლებს. ჩვენ ხომ არ ვუწოდებთ მათ „ქურდებს“ ან „დამნაშავეებს“? ამ ფოტოებით და წარწერით, უბრალოდ, გამოვხატავთ ჩვენს მათდამი დამოკიდებულებას“.
სტენდის შესახებ  გასნხვავებული მოსაზრებები აქვთ  „გუდვილის’’  მომხმარებლებს.
ნინო 26 წლის: „ვფიქრობ, რომ რაღაც კუთხით არაეთიკურია, რადგან მიუხედავად ამ ადამიანების დანაშაულისა, მგონია, რომ ამით ირღვევა მათი უფლებები“.
გურამი 44 წლის: „არ უნდა იყოს გამოქვეყნებული. ალბათ, ეს ადამიანები უკვე მოიხდიდნენ სასჯელს ქურდობის გამო და მათი ფოტოების სამუდამოდ აქ გამოფენა არ არის სწორი“.
ნინელი 57 წლის: „დიახაც, უნდა  იყოს გამოქვეყნებული! მეტის ღირსები არიან. არ მოეპარათ და არ გამოაჭენებდნენ ასე სახალხოდ“.
თემასთან დაკავშირებით იურისტებსაც განსხვავებული მოსაზრებები აქვთ. ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტის, ეკა ქობესაშვილის განმარტებით,  მოქალაქეების ფოტოების გასაჯაროება კანონდარღვევას არ წარმოადგენს, რადგან  ეს ადამიანები დაფაზე არ არიან მოხსენიებულნი, როგორც „ქურდები“ ან „დამნაშავეები“.
„ეს ფაქტები სათვალთვალო კამერიდანაა ამობეჭდილი. ასეთ შემთხვევაში, კომპანია არ არღვევს  კანონს, რადგან მოქალაქეებს არ ანიჭებს არანაირ სამართლებრივ სტატუსს, უბრალოდ, ამბობს, რომ ეს ადამიანები მისთვის არიან არაკეთილსინდისიერები. მომხმარებელი როცა გაფრთხილებულია, რომ მაღაზიაში  სათვალთვალო კამერაა, მან ისიც უნდა იცოდეს, რომ ნებისმიერ დარღვევას კამერა აღბეჭდავს და ადმინისტრაციამ ეს შესაძლოა, გამოიყენოს მის წინააღმდეგ. თუმცა, მიუღებელია, რომ ამ ადამიანების ფოტოები მუდმივად დარჩეს ამ სტენდზე, განსაკუთრებით - იმ შემთხვევაში, თუ მათ უკვე მოიხადეს სასჯელი დანაშაულის გამო“, - ამბობს ეკა ქობესაშვილი.
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის იურისტი ეკა ხუციშვილი კი  მიიჩნევს, რომ აღნიშნულ ფოტოებზე აღბეჭდილ ადამიანებს, ღირსებისა და პატივის შელახვის საფუძველზე  „გუდვილს“ სასამართლოში ჩივილი შეუძლიათ: „ამ ფოტოების  მეშვეობით მოქალაქეების იდენტიფიცირება მარტივად შეიძლება. ამ ადამიანებს შეუძლიათ, სასამართლოს მიმართონ. მათ „გუდვილთან“ ღირსებისა და პატივის შელახვის საფუძველზე შეუძლიათ დავა. მით უფრო - იმ შემთხვევაში, თუ პირის მიერ ჩადენილ დანაშაულზე უკვე მოხდა რეაგირება და პირმა სასჯელი მოიხადა. სტენდზე ფოტოების გამოქვეყნებით სამართადარღვევაზე რეაგირება არ არის კანონით დადგენილი. ამიტომ იგი ლახავს კერძო პირის ინტერესებს.  თუ სასამართლო არ მიიღებს „გუდვილის“ გამამტყუნებელ გადაწყვეტილებას, ამის შემდგომ პირს შეუძლია, იდაოს პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობის დარღვევის კუთხით“.
მსგავს საკითხზე საქართველოში სასამართლო პროცესის პრეცენდენტი რომ არსებობდეს და სასამართლოს გადაწყვეტილებაც ძალაში იყოს შესული, ეს საქმე ერთგვარად პრეცენდენტული იქნებოდა და იურისტთა დავაში გარკვეულ სიცხადეს შეიტანდა. თუმცა, ამ ეტაპზე ადამანის უფლებათა ცენტრს არა აქვს ინფორმაცია, ასეთი შემთხვევების თაობაზე სასამართლოში დავა გაიმართა თუ არა.

Photos of Dishonest Customers in Goodwill Supermarket – Does It Breach Their Rights?
“According to my information, photos of the people, who had stolen products from supermarkets at different times, are hanging in several supermarkets in Tbilisi. I think it is incorrect of them… I wonder what your opinion, as a human rights organization, is about this fact,” a citizen sent this letter to the email of Human Rights Center several days ago.
Humanrights.ge started to study this case by checking the facts. We really discovered a board with the photos of citizens and subtitle “Dishonest Customers” on it in Digomi and Vake branches of the hypermarket Goodwill.
Administration members of the hypermarket clarified that those people on the photos had stolen different products from the hypermarket; we can clearly see faces of the people on the photos and they can be easily identified.
Why did the administration decide to publicly exhibit those photos? Director General of the Goodwill Irina Kosashvili said the photos were exhibited for the prevention purposes: “Those people were caught at the moment of stealing and their cases were assigned to the police. They might have already been punished for the offence, but we do not know anything about it. In doing so, we want to prevent similar facts in future; furthermore, we also assist our security officers to easily recognize those people,” said the director general.
She added that nobody had complained about the board, it is their right to make those photos public and are not going to remove them in future.
Goodwill’s lawyer Davit Glunchadze believes hanging up of the photos does not breach human rights. “Those people are dishonest customers for the Goodwill. We do not call them thieves or criminals. With those photos and subtitle we just demonstrate our approach to their behavior.”
Goodwill’s customers have different opinions about this fact.
Nino, 26: “I think, at some point, it is not correct because despite the crime they committed, I think their rights are breached.”
Guram, 44: “They must not be hung up. These people might have already been punished for the thievery and it is not correct to exhibit their photos here permanently.”
Nineli, 57: “Of course, their photos shall be hung up! They deserve even more. If they had not stolen products, their photos would not be placed here.”
Lawyers also have different opinion about this fact. Eka Kobesashvili, lawyer of Human Rights Center, said that hanging up of citizens’ photos does not breach the law because they are not referred as thieves or criminals on the board.
“Those photos were developed from the recordings of secret video-camera. In this case, the Company did not breach the law because they have not granted any legal status to the citizens; simply they clarify that those people are dishonest customers. When a customer is informed that cameras are installed in the market, she/he should realize that any illegal action will be recorded by camera and administration might use it against them. However, those photos shall not permanently stay on the board particularly if they have already been punished for this crime,” Eka Kobesashvili said.
Eka Khutsishvili, lawyer of the Georgian Young Lawyers’ Association, believes the people from photos can sue Goodwill at the court for having degrading their honor and dignity. “It is very easy to identify citizens based on those photos. Those people can appeal to the court and sue the Goodwill for having degraded their honor and dignity. Moreover, if they were already punished for the crime. Law does not envisage punishment for the violation by hanging up photos on the board. So, the company breaches the rights of private person. Unless the court passes guilty verdict on the Goodwill, the citizen can argue for the breached inviolability of his/her personal life.”
If there were precedent of court process on similar case in Georgia and if the court judgment was also executed, this case would have been precedential and would have clear up the argument between lawyers. However, at this stage Human Rights Center does not have information whether court has ever discussed similar cases before.