ოკუპირებული ტერიტორიების შესახებ კანონში ცვლილება შედის
საქართველოს მთავრობამ ოკუპირებული ტერიტორიების შესახებ კანონთან დაკავშირებით დღევანდელ სხდომაზე ახალი კანონპროექტი დაამტკიცა. როგორც სხდომის შემდეგ ჟურნალისტებს რეინტეგრაციის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა, პაატა ზაქარეიშვილმა განუცხადა , მომზადებული კანონპროექტით კანონის მოქმედ რედაქციაში ზოგიერთი პოზიციის გადახედვაა გათვალისწინებული.
„მთავრობამ დაამტკიცა კანონპროექტი, რომელიც განსახილვლელად პარლამენტს გადაეგზავნება და ოკუპირებულ ტერიტორიებზე შესვლას ეხება. კერძოდ, თუ ადამიანზე, რომელიც დაარღვევს ოკუპირებულ ტერიტორიაზე შესვლის წესს, თავიდანვე ვრცელდება სისხლის სამართლებრივი დევნა, ჩვენს მიერ მომზადებული კანონპროექტით კი, შემოგვაქვს ნორმა, რომლითაც თავდაპირველად პირის დასჯა ადმინისტრაციული წესით მოხდება. დანაშაულისთვის გათვალისწინებული იქნება ჯარიმა და სისხლის სამართლებრივი პასუხიმგებლობა მოხდება მხოლოდ მას შემდეგ, თუკი ოკუპირებულ ტერიტორიაზე შესვლის წესისი დარღვევა მეორედ განმეორდება“, - აღნიშნა ზაქარეიშვილმა.
მისივე შეფასებით, პირის პირველივე დანაშაულის შემთხვევაში სისხლის სამართლებრივ პასუხისმგებლობაში მიცემა არ მიაჩნია სწორად, რადგან ქართულ ციხეებში ამის გამო სხავადსხვა ქვეყნის არაერთი მოქალაქე ხვდებოდა.

Amendments to Be Introduced to the Law on Occupied Territories
Government of Georgia approved new bill with regard to the Law of Georgia on Occupied Territories at today’s session. Afterwards, the State Minister for Reintegration Issues Paata Zakareishvili told journalists that some positions shall be revised in the acting edition of the law.
“The government has approved the bill, which will be forwarded to the parliament for discussion; it is about traveling to the occupied territories. Namely, if a person, breaching the traveling rule in the occupied territory, was punished under criminal law, our bill introduces a new norm which will impose administrative sanction on the violator for the first time. A fine will be used as a sanction against the offender and he/she will be charged under criminal law only after he/she repeatedly enters the occupied territories illegally,” said Zakareishvili.
The minister believes it is not correct to impose criminal liability on the person if he/she breaches the traveling rules for the first time because citizens of different countries were placed in Georgian prisons on that ground.