სასამართლო ნარკოდანაშაულთან მიმართებაში ამნისტიის კანონის გავრცელებაზე განმარტებას აკეთებს
თბილისის საქალაქო სასამართლო ნარკოტიკულ დანაშაულთან მიმართებაში „ამნისტიის შესახებ“ საქართველოს კანონის გავრცელების საკითხზე განმარტებას აკეთებს. სპიკერ-მოსამართლის ეკა არეშიძის განცხადებას „ინტერპრესნიუსი“უცვლელად გთავაზობთ.
„2012 წლის 28 დეკემბრის „ამნისტიის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-8 მუხლის თანახმად: სისხლისსამართლებრივი პასუხისმგებლობისა და სასჯელისგან თავისუფლდება პირი, რომელმაც ჩაიდინა საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 260-ე მუხლით (ნარკოტიკული საშუალების, მისი ანალოგის ან პრეკურსორის უკანონო დამზადება, წარმოება, შეძენა, შენახვა, გადაზიდვა, გადაგზავნა ან გასაღება), 261-ე მუხლის მე-3 ან/და მე-4 ნაწილით (ფსიქოტროპული ნივთიერების, მისი ანალოგის ან ძლიერმოქმედი ნივთიერების უკანონო დამზადება, წარმოება, შეძენა, შენახვა, გადაზიდვა, გადაგზავნა ან გასაღება) გათვალისწინებული დანაშაული, თუ მის მიერ ჩადენილი ქმედება არ კვალიფიცირდება გასაღების ნიშნით, ამასთანავე, პირი არ უნდა იყოს ადრე ნასამართლევი განზრახი დანაშაულისათვის, გარდა ნარკოტიკული დანაშაულისა, რომელიც ასევე არ კვალიფიცირდებოდა გასაღების ნიშნით.
მიუხედავად ნასამართლობისა სისხლისსამართლებრივი პასუხისმგებლობისა და სასჯელისაგან თავისუფლდება ასევე პირი, რომელმაც ჩაიდინა საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 273-ე მუხლით გათვალისწინებული დანაშაული (პირადი მოხმარებისათვის ნარკოტიკული საშუალების, მისი ანალოგის ან პრეკურსორის მცირე ოდენობით უკანონო დამზადება, შეძენა, შენახვა ანდა ექიმის დანიშნულების გარეშე უკანონოდ მოხმარება).
რაც შეეხება „ამნისტიის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-13 მუხლს, აღნიშნული მუხლი ეხება იმ შემთხვევას, როდესაც პირი დანაშაულთა ერთობლიობით არის ბრალდებული ან მსჯავრდებული, როგორც საქართველოს სსკ-ის 260-ე მუხლით გათვალისწინებული დანაშაულისათვის, ასევე საქართველოს სსკ-ის 262-ე მუხლით, რაც წარმოადგენს საქართველოში ნარკოტიკული საშუალების, მისი ანალოგის ან პრეკურსორის უკანონოდ შემოტანას, საქართველოდან უკანონოდ გატანას ან ტრანზიტით საერთაშორისო გადაზიდვას. აღნიშნული კატეგორიის მსჯავრდებულები და ბრალდებულები, მიუხედავად ნასამართლობისა ან გასაღების ნიშნისა სრულად თავისუფლდებიან საქართველოს სსკ-ის 260-ე მუხლით გათვალისწინებული სისხლისსამართლებრივი პასუხისმგებლობისა და სასჯელისაგან, ხოლო 262-ე მუხლზე ვრცელდება მხოლოდ დანიშნული სასჯელის ¼-ით შემცირება.
ანალოგიური დათქმაა „ამნისტიის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-14 მუხლში, საქართველოს სსკ-ის 261-ე და მუხლის და 263-ე მუხლის ერთობლიობის დროს, რომელიც შეეხება ფსიქოტროპულ და ძლიერმოქმედ ნივთიერებებს, ამ შემთხვევაშიც პირი სრულად თავისუფლდება 261-ე და მუხლით გათვალისწინებული სისხლისსამართლებრივი პასუხისმგებლობისა და სასჯელისაგან, ხოლო 263-ე მუხლზე ვრცელდება მხოლოდ დანიშნული სასჯელის ¼-ით შემცირება.
გაცნობებთ, რომ 2013 წლის 6 თებერვლის მდგომარეობით თბილისის საქალაქო სასამართლოში სულ შემოსულია 22.585 ამნისტიის საქმე, მათ შორის სასჯელაღსრულების დაწესებულებებიდან შემოვიდა 8.307 ამნისტიის საქმე, პრობაციის ბიუროდან 13.296 საქმე და პროკურატურიდან ძებნილების მიმართ ამნისტიის 982 საქმე.
ამ ეტაპზე სასამართლომ განიხილა და შესაბამის სასჯელაღსრულების დაწესებულებასა და პრობაციის ბიუროში გადაგზავნილია 5516 ამნისტიის საქმე.
2012 წლის 28 დეკემბრის „ამნისტიის შესახებ საქართველოს კანონი“ სხვადასხვა ფორმით, პრაქტიკულად ყველა ბრალდებულს და მსჯავრდებულს ეხება, ვინც ბრალად შერაცხული დანაშაული 2012 წლის 2 ოქტომბრამდე ჩაიდინა, გარდა უვადო თავისუფლების აღკვეთით მსჯავრდებულებისა“, - ნათქვამია განცხადებაში.

Court Made Clarifications about the Impact of the Amnesty Law on Drug-Crimes
Tbilisi City Court made clarification about the impact of the Amnesty Law on drug crimes. Speaker judge Eka Areshidze made the following statement.
“In accordance to the Article 8 of the Law of Georgia on Amnesty passed on December 28, 2012, a person, who was convicted under Article 260 of the Criminal Code of Georgia (illicit preparation, production, purchase, storage, transportation, sending or realization of narcotic substances, or its analogue or precursors), shall be discharged from criminal liability and punishment; a person convicted for a crime punishable by Article 261 Part III or/and IV (illicit preparation, production, purchase, storage, transportation, sending or realization of psychotropic substances, its analogue or strong substances) will be discharged from the punishment if his/her action is not qualified as drug-dealing; besides that the person shall not be previously convicted for premeditated crime except drug-crime that is not qualified as drug-dealing either.
Despite criminal record, a person, who has committed crime punishable under Article 273 of the CCG (illicit preparation, purchase, storage of narcotic substance for personal use or illicit use of drugs without doctor’s prescription) will also be discharged from criminal liability and punishment.
As for the Article 13 of the Law on Amnesty, this article deals with the cases when a person is convicted or accused through aggregation of punishments under Article 260, Article 262 of the CCG that is illicit import of narcotic substances, its analogue or precursor to Georgia, or illicit export or international transit of the same substances from Georgia. The people convicted under Article 260 will be completely amnestied from criminal liability despite their criminal record but people convicted under Article 262 will have their terms reduced at 1/4 under amnesty.
Article 14 of the Amnesty Law provides the same procedures in case of aggregation of punishments under Articles 261 and 263 on psychotropic and strong substances; in similar situation the person will be completely discharged from the punishment under Article 261 but will have its sentenced reduced at ¼ in case of Article 263.
By February 2013, 22 585 amnesty applications were filed to the Tbilisi City Court; among them 8 307 amnesty cases were sent form the penitentiary establishments, 13 296 cases from probation bureau and 982 amnesty cases on the sought people from Prosecutor’s Office.
At this stage, the Court has discussed 5 516 amnesty cases and forwarded them relevant penitentiary establishment and probation bureau.
The Law of Georgia on Amnesty passed on December 28, 2012 affected almost every accused and convicted person, who had allegedly committed crime before October 2, 2012 except the people convicted for life imprisonments,” the statement reads.