არასამთავრობოები ეროვნულ ბიბლიოთეკასთან მომხდარ ინციდენტს გმობენ
საქართველოში მოქმედი არასამთავრობო ორგანიზაციები: „სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება“, „საერთაშორისო გამჭვირვალობა – საქართველო“, საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია“ და „ფონდი ღია საზოგადოება საქართველო“  ეროვნულ ბიბლიოთეკასთან გამართული საპროტესტო აქციის დროს გამოვლენილ ძალადობის ფაქტებს გმობენ.მათ ამის შესახებ საგანგებო განცხადებაც გაავრცელეს. განცხადების ტექსტს უცვლელად გთავაზობთ:
„მიგვაჩნია, რომ საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრომ ვერ უზრუნველყო პრევენციული ზომების ეფექტურად  გატარება, რათა  საპროტესტო აქციის დროს არ დაშავებულიყვნენ ღონისძიებაზე მიწვეული სტუმრები. სიტუაციის განმუხტვა შემთხვევის ადგილზე შინაგან საქმეთა მინისტრის მისვლის შემდეგ მოხდა. სამინისტროს პირველი პირის აღნიშნულ საკითხში პირადად ჩარევა ცალსახად პოზიტიური ფაქტია, თუმცა მიგვაჩნია, რომ სამინისტრომ ვერ დაგეგმა შესაბამისი ღონისძიებები, რათა უზრუნველეყო მონაწილეთა უსაფრთხოება. ყოველივე ამის გამო საჭირო გახდა პრეზიდენტის გამოსვლის გადადება.
უნდა აღინიშნოს, რომ შეკრებისა და გამოხატვის თავისუფლება დემოკრატიული საზოგადოების უმნიშვნელოვანესი ღირებულებაა. თუმცა, ამ უფლების რეალიზება კანონის ჩარჩოებში უნდა თავსდებოდეს. ჩვენ გვესმის იმ ადამიანების, ვისაც წლების განმავლობაში უსამართლობის განცდა დაუგროვდა, თუმცა მსგავსი განცდა ვერ იქნება კანონსაწინააღმდეგო ქმედების გამართლების საფუძველი.
მოვუწოდებთ შინაგან საქმეთა სამინისტროს, მოახდინოს ობიექტური და ეფექტური გამოძიება ფიზიკური ანგარიშსწორების ფაქტებზე და უმოკლეს ვადებში დააყენოს არეულობის ორგანიზატორთა და მონაწილეთა სამართლებრივი პასუხისმგებლობა.
მოვუწოდებთ საქართველოს პრეზიდენტის ადმინისტრაციას, პრეზიდენტის გამოსვლაზე დასწრების უფლება მისცეს იმ ადამიანთა მცირე რაოდენობას, რომელთაც ამის სურვილი აქვს. სიტუაციის გამწვავების თავიდან აცილების მიზნით, მოვუწოდებთ საქართველოს პარლამენტს, დაუყოვნებლივ გადაიტანოს პრეზიდენტის გამოსვლა და დებატები პარლამენტის შენობაში.

Special Statement of NGOs
The International Society for Fair Elections and Democracy, Transparency International – Georgia, Georgian Young Lawyers’ Association and the Open Society – Georgia Foundation condemn the acts of violence during protest rally outside the National Library.
We believe that the Ministry of Internal Affairs of Georgia has failed to take preventive measures in an effective manner to avoid injuring of guests of the event. The situation could only be de-escalated after the Interior Minister arrived at the scene. It is clearly a positive fact that the minister personally got involved in the developments; however, we believe that the Interior Ministry has failed to plan adequate measures for ensuring safety of participants, resulting in the necessity to postpone the presidential address.
Notably, freedom of assembly and expression is one of the most important values of a democratic society but it must be realized within the legal constraints. We understand that some people have been suffering from the sense of injustice for over the years; nevertheless, this may not justify such illegal acts.
We call on the Interior Ministry to conduct an objective and effective investigation into assaults and hold as soon as possible organizers and participants of the riot legally responsible.
We call on the President’s Administration to allow attendance at the event of a small group of persons who wish to attend the presidential address. To prevent further escalation of the situation, we call on the Parliament of Georgia to immediately host the presidential address and subsequent debates inside the parliament.