პარლამენტი პრეზიდენტის საკანონმდებლო ინიციატივას განიხილავს
18 თებერვალს პარლამენტი საქართველოს პრეზიდენტის, მიხეილ სააკაშვილის საკანონმდებლო ინიციატივაზე იმსჯელებს. საუბარია სხვადასხვა ძალოვანი სტრუქტურიდან დათხოვნილი თანამშრომლებისთვის კომპენსაციების გაზრდის ინიციატივაზე.
„სახელმწიფო კომპენსაციისა და სახელმწიფო აკადემიური სტიპენდიის შესახებ" კანონში შესატან ცვლილებებთან დაკავშირებულ კანონპროექტს დღეს იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის სხდომაზე პირველი მოსმენით განიხილავენ.
აღსანიშნავია, რომ ამავე კანონში იმავე საკითხზე ცვლილებები ჯანდაცვის სამინისტროს ინიციატივითაც შედის, რომელიც პარლამენტს იანვარში გამართულ რიგგარეშე სესიაზე წარედგინა. საქმე ეხება სამხედრო, შინაგან საქმეთა ორგანოებიდან, სახელმწიფო დაცვის სპეციალური სამსახურიდან თადარიგში დათხოვნილ პირთა და ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახურის საჯარო თანამდებობებიდან განთავისუფლებულ პირთა კომპენსაციებსა და მათი გაანგარიშების მეთოდს.
ამასთან, პრეზიდენტის პროექტის თანახმად, ძალოვანი სტრუქტურიდან დათხოვილი თანამშრომლებისთვის კომპენსაციის გაანგარიშება შემდეგნაირად უნდა მოხდეს - კომპენსაციის 55 წლამდე დანიშვის შემთხვევაში - დათხოვნის მომენტისთვის მისი ხელფასის 1,5%-ის ნამრავლი ძალოვან ორგანოებში მუშაობის სტაჟზე; 55-დან 60 წლამდე შემთხვევაში - დათხოვნის მომენტისთვის ხელფასის 2%-ის ნამრავლი ორგანოებში მუშაობის სტაჟზე; 60-დან 65 წლამდე დანიშვნის შემთხვევაში - დათხოვნის მომენტისთვის მისი ხელფასის 2,5%-ის ნამრავლი ძალოვან სტუქტურებში მუშაობის სტაჟზე; 65 წლის ასაკიდან კომპენსაციის დანიშვნის შემთხვევაში - დათხოვნის მომენტისთვის მისი ხელფასის 3%-ის ნამრავლი ორგანოებში მუშაობის სტაჟზე.
პრეზიდენტის ინიციატივის გათვალისწინებით, კომპენსაციების ნაწილში კანონის დებულებები დაზვერვის სამსახურის სახელმწიფო სპეციალური წოდების მქონე პირებზეც გავრცელდება, რაც დღეს არ ხდება.
ამავე პროექტით, კანონს ემატება პუნქტი, რომელიც განსაზღვრავს ზემოაღნიშნული ძალოვანი სტრუქტურებიდან დათხოვნილ პირთათვის შეზღუდული შესაძლებლობის სტატუსის დადგენის გამო კომპენსაციის განსხვავებულ ოდენობას.
რაც შეეხება ამ მიმართულებით მთავრობის ხედვებსა და ჯანდაცვის სამინისტროს ინიციატივით პარლამენტში წარდგენილ ინიციატივას, პროექტის მიხედვით, ძალოვანი უწყებებიდან დათხოვილ პირთა კომპენსაციის გაანგარიშებისას, მისი ხელფასი მხედველობაში აღარ მიიღება. კომპენსაციის ოდენობის გაანგარიშება მთავრობის პროექტის დამტკიცების შემთხვევაში ასეთი წესით მოხდება: 65 წლის ან მეტი ასაკიდან დანიშვნის შემთხვევაში, პენსიის ოდენობას დამატებული უმცროსი სპეციალური წოდების მქონე პირებისთვის შესაბამის ორგანოებში მუშაობის სტაჟის ნამრავლი 2-ზე, საკონტრაქტო სამხედრო სამსახურის უმცროსი ოფიცრების შემადგენლობისთვის ან საშუალო სპეციალური წოდების მქონე პირებისათვის ორგანოებში ნამსახურების წლების ნამრავლი 5-ზე, კადრების სამხედრო სამსახურის უფროსი ოფიცრების შემადგენლობისათვის ან უფროსი სპეციალური წოდების მქონე პირებისათვის - 10-ზე, ხოლო უმაღლესი სპეციალური წოდების მქონე პირებისთვის - 15-ზე. კომპენსაციის 65 წლამდე დანიშვნის შემთხვევაში კი, კომპენსაციის ოდენობა შეადგენს ზემოთ აღნიშნული წესით გაანგარიშებული კომპენსაციის 80%-ს.
პროექტის თანახმად, ამავე პრინციპით გადაანგარიშდება კომპენსაციები სამოქალაქო ავიაციის მოსამსახურეთათვის. გარდა ამისა, კომპენსაციის გადაანგარიშება განხორციელდება შეზღუდული შესაძლებლობის სტატუსის მქონე ძალოვანი სტრუქტურებისა და სამოქალაქო ავიაციის მოსამსახურეთათვის. ასევე ძალოვან სტრუქტურაში მომუშავე მოსამსახურეთა გარდაცვალების გამო, კომპენსაციის მიმღები ოჯახებისთვის.
„სახელმწიფო კომპენსაციისა და სახელმწიფო აკადემიური სტიპენდიის შესახებ“ კანონის დღეს მოქმედი რედაქციით, აღნიშნულ პირებზე კომპენსაციის გაანგარიშებისას მხედველობაში მიიღება პირის ასაკი, დათხოვნის მომენტისთვის მისი თანანმდებობრივი სარგო და მუშაობის სტაჟი.

Parliament to consider the president’s legislative initiative
On February 18, Parliament will discuss the legislative initiative of the Georgian president Mikheil Saakashvili. It is about the increase of compensations for fired employees of different law enforcement agencies.
Today, the legal committee will hold first hearing of the draft amendments to the law on “State compensation and state academic scholarship”. It is important to say that, amendments on the same issue were initiated by the Ministry of Healthcare, Labour and Social Welfare too, which was presented to the parliament in January of 2013. The amendments are about compensations and calculation methods for the dismissed officers of the military and interior ministries, state special protection service and Investigation Service at the Ministry of Finance.
Furthermore, according to the President’s bill, compensation will be calculated in the following system – if compensation is granted to a person who is under 55, 1,5% of his/her salary by the time of dismissal will be multiplied with the length of his/her service in the law enforcement agencies; if person is between 55 to 60, 2% of his salary will be multiplied with the length of his service in the law enforcement agency; if he is between 60 and 65- 2.5% of his salary shall be multiplied with the length of his service; over 65, 3% of his salary shall be multiplied with the length of service in the law enforcement agencies.
Considering president’s initiative, law provisions in the compensation section work for the people having special status of state intelligence service that does not happen nowadays.
According to the bill, a paragraph is added to the law which estimates the quantity of different compensations for dismissed officers of law enforcement agencies who received a status of disabled people.
As for the government’s vision in this direction and the initiative that was submitted to the parliament by the Ministry of Healthcare, when calculating the compensation for dismissed officers, their salary should not be taken into consideration. Compensations shall be calculated in the following way: if a dismissed person is over 65, he will receive ordinary pension plus length of his service multiplied into two; junior officers or people with medium special status in the contracted military service will receive compensations equal to five fold of their length of service; senior military officers or people with senior special status will receive 10 fold of their length of service and people with super special status will have their compensations equal to 15 fold of their service length. If compensation is granted to a person under 65, he will receive a compensation equal to 80% of the compensation calculated in accordance to the aforementioned rule.
According to the draft-amendments, compensations will be calculated for the servants of public aviation. Besides this, the compensation will be calculated for former officers of law-enforcement agencies and public aviation, who received status of disabled person as well as for the families, whose dead member was officer of the law enforcement agency.
In accordance to the acting edition of the Law on State Compensation and State Academic Scholarship, person’s age, service length and official salary by the time of dismissal are taken into consideration.