რაში ხარჯავენ საკრებულოს წევრები ბიუჯეტიდან გამოყოფილ თანხებს
კანონის მიხედვით, საკრებულოს წევრების შრომა ანაზღაურებადი არაა. ანაზღაურებადია მხოლოდ  საკრებულოს თავმჯდომარის,  თავმჯდომარის მოადგილის, კომისიის თავმჯდომარის და საკრებულოს ფრაქციის თავმჯდომარის საქმიანობა. მიუხედავად ამისა, საკრებულოს გადაწყვეტილებით,  იმ წევრებს, რომლებსაც კანონის მიხედვით ხელფასი არ ეძლევათ, ყოველ თვიურად 500-500 ლარი ერიცხებათ.
საკრებულოს აპარატში გვითხრეს, რომ ამ თანხას დეპუტატები თავიანთი უფლებამოსილების განსახორციელებლად,  საკრებულოს სხდომებში მონაწილეობის მისაღებად, თავმჯდომარის და მისი მოადგილის დავალებების შესასრულებლად და ამომრჩევლებთან შეხვედრების მოსაწყობად  იღებენ. როგორც აპარატის უფროსმა ნინო ძიძიგურმა გვითხრა, ეს წესი არ ვრცელდება საკრებულოს თავმჯდომარეზე, მის მოადგილეზე.
ჩვენ განცხადებით მივმართეთ საკრებულოს თავმჯდომარეს და მოვითხოვეთ წარმოედგინა თითოეული დეპუტატის ხარჯების ანგარიშები, იმის დასადგენად, თუ რაში ხარჯავენ საკრებულოს წევრები თავიანთი უფლებამოსილების განხორციელებისთვის გამოყოფილ თანხას.
საკრებულოს თავმჯდომარისგან მიღებული პასუხით, ირკვევა, რომ მსგავსი სახის ანგარიში ლანჩხუთის საკრებულოს  არ აქვს. თავმჯდომარემ თანხების ხარჯვასთან დაკავშირებით სიტყვიერი განმარტება მოგვცა:
„უფლებამოსილების განხორციელებასთან დაკავშირებული ხარჯების ანაზღაურების ოდენობა საკრებულოს წევრებს ეძლევათ საკრებულოს სხდომებში მონაწილეობის მიღებისთვის, ამომრჩევლებთან შეხვედრისათვის, ასევე საკრებულოს და საკრებულოს თავმჯდომარის დავალებების შესრულებისთვის. ეს არ არის ხელფასი, ეს არის ხარჯი უფლებამოსილების განხორციელებისთვის. ამ დეპუტატებს, როგორც იცით, ხელფასი არ ერიცხებათ და გამოდის, რომ თუკი ამგვარ თანხებს არ გავცემთ, სხდომებზე მოსასვლელად მათ საკუთარი ჯიბის ფულის დახარჯვა მოუწევთ. ეს პრობლემა ადგილობრივმა ბიუჯეტმა უნდა მოაგვაროს, ჩვენც ამიტომ დავაწესეთ თანხის ზღვრული ოდენობა და ამ დეპუტატებს უფლებამოსილების განსახორციელებლად ყოველთვიურად 500-500 ლარს ვურიცხავთ “.  - აღნიშნავს საკრებულოს თავმჯდომარე,  ამირან გიგინეიშვილი.
რაც შეეხება ხარჯების ანგარიშგებას, გიგინეიშვილის თქმით, ამგვარი ანგარიშგების წარმოდგენა, წინა მოწვევის საკრებულოს პრაქტიკაში დანერგილი არ იყო.
რამდენად კანონიერია ის, რომ დეპუტატები არ წარმოადგენენ უფლებამოსილებისთვის განსახორციელებელი ხარჯების ანგარიშს? რატომ არ უნდა ვიცოდეთ რაში ხარჯავენ ჩვენ მიერ არჩეული პირები ყოველთვიურად ბიუჯეტიდან გამოყოფილ თანხას? ან რატომ უნდა იღებდეს დავუშვათ აცანის მაჟორიტარი (რომელიც ცენტრიდან საკმაოდ მოშორებულია) და გვიმბალაურის მაჟორიტარი (რომელიც სამი კილომეტრითაა დაშორებული ცენტრს) ერთნაირად 500–500 ლარს? ამ კითხვებით მივმართეთ ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის გურიის რეგიონული ფილიალის ხელმძღვანელს, თამაზ ტრაპაიძეს:
„როგროც იცით, რამდენიმე თანამდებობის პირის გარდა, საკრებულოს სხვა წევრების საქმიანობა, კანონის მიხედვით, არაანაზრაურებადია.  ახალარჩეული საკრებულოს შეკრებისას, სამწუხაროდ, ხშირად გაისმოდა საკრებულოს წევრთაგან (განსაკუთრებით მაჟორიტარი დეპუტატებისგან)  კითხვა: ჩვენ რა, ხელფასები არ გვეკუთვნის?
როგორც ჩანს, დეპუტატები ჯერ კიდევ კანდიდატობის პერიოდში არ იცნობდნენ კანონს და ისე იყრიდნენ კენჭს. საბოლოოდ,  საკრებულოს წევრთა აქტიურობამ შედეგი გამოიღო და გარკვეული სახის ფინანსური უზრუნველყოფა მათაც მიიღეს, რომელსაც ეწოდა  „საკრებულოს წევრის უფლებამოსლების განხორციელების ხარჯი“.  აღნიშნული თანხის ოდენობაც საკრებულომ განსაზღვრა ყოველგვარი დასაბუთების გარეშე:  რატომ, მაგ. 500 ლარი და არა უფრო მეტი ან ნაკლები,  ანუ აღნიშნულ დადგენილებას თვითმმართველობათა უმრავლესობაში არ გააჩნდა შესაბამისი განმარტებითი ბარათი (კანონით იგი აუცილებელია და ყველა ნორმატიულ აქტს უნდა ახლდეს),  სადაც დასაბუთებული იქნებოდა თავის დროზე ამ თანხის განსაზღვრის მოტივაცია.
რაც შეეხება ანგარიშგებას - უფლებამოსილების განხორციელების ხარჯი  არ წარმოადგენს ხელფასს, რომელიც პირს შეუძლია  განკარგოს სურვილისამებრ, ნებისმიერი საჭიროებისთვის. ეს თანხა უნდა მოხმარდეს მხოლოდ საკრებულოს წევრის უფლებამოსილების განხორციელებას. შესაბამისად, საკრებულოს წევრებმა უნდა აწარმოონ ანგარიშგება, რომლის წესიც უნდა შეიმუშაოს საკრებულომ. ამ ანგარიშში უნდა გამოიკვეთოს კონკრეტულ ღონისძიებაზე გახარჯული თანხის ოდენობა. ამასთან, ანგარიში, როგორც შინაარსობრივი ისე ფინანსური, არის საჯარო და დაინტერსების შემთხვევაში, ნებისმიერ პირს უნდა მიეწოდოს იგი ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსის მოთხოვნათა დაცვით” - განმარტავს ტრაპაიძე.
მიუხედავად ამისა, ჯერ კიდევ არ ვიცით შემოიღებს თუ არა ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის საკრებულო ანგარიშგების წარმოდგენის წესს. სამაგიეროდ, ვიცით, რომ გარდა უფლებამოსილებისთვის გათვალისწინებული ხარჯისა (500 ლარი), ლანჩხუთელ დეპუტატებს ყოველთვიურად ეძლევათ მონო-ბარათებიც:
საკრებულოს თავმჯდომარეს - 80 ლარის; თავმჯდომარის მოადგილეს - 60 ლარის, ხოლო დანარჩენ წევრებს 40-40 ლარის ოდენობით.

Municipal Board Members Spend Funds Allocated from the Budget
In accordance to the law, members of municipal boards do not get salaries. Only chairman, deputy chairman and chairmen of the board fractions receive salaries. Despite that, the municipal board passed resolution based on which 500 lari is transferred to each board member every month.
We were told at the chancellery that board members receive the money to implement their duties, to participate in the sessions, to execute orders of the chairman and his deputy and to arrange meetings with voters. Head of chancellery Nino Dzidziguri said this rule does not work for the board chairman and his deputy.
We petitioned to the board chairman and requested to provide us with financial reports of each board member in order to find out where board members spend money allocated for the implementation of their duties.
The board chairman replied that Lanchkhuti municipal board does not hold similar information. He made verbal clarification about expenses.
“The allocated funds for the implementation of their duties are transferred to the board members to participate in board sessions, to meet voters, to execute orders of the board and its chairman. It is not a salary; it is funding to implement imposed duties. As you know, those people do not get salaries and if we do not pay them anything, they will have to spend their own money to attend board sessions. The local budget shall eradicate this problem, so we estimated the limited amount of the sum and they receive 500 lari per month,” said board chairman Amiran Gigineishvili.
As for financial reports, Gigineishvili said previous municipal board did not have practice of reporting.
How legal is it when board members do not report on the expenditure incurred for the implementation of their duties? Why should not we know where our delegates spend budget money? Or why should a majoritarian deputy of Atsana village (that is located too far from the district center) and deputy from Gvimbalauri village (three kilometers away from the district center) receive equal funding? We asked these questions to Tamaz Trapaidze, head of the Guria regional office of the Georgian Young Lawyers’ Association.
“As we know, board members do not get salaries unlike several senior officials of the municipal board. Unfortunately, we often heard complaints from the board members (particularly from majoritarian deputies): why do not we get salaries?”
Apparently, deputies did not know the law even during pre-election campaign and took part in it. Finally, their activity had a result and received some financial benefit too that is called “expenses for the implementation of the board member’s duties.” The board estimated the amount of the sum without any verification. Why is it 500 lari and not more or less; majority of self-governmental bodies did not have clarifications about this resolution (though the law requires clarifications for all normative acts), where the motivation of fixing the sum was to be verified.
As for calculation, expenses for the implementation of duties are not a salary and a person can spend according to his/her decision. The money shall be spent on the implementation of the board member’s duties. Consequently, board members shall calculate their expenditures and the rules shall be worked out by the board. The report shall provide information about expenditures for concrete events. Besides, both financial and narrative report shall be provided to any person if he gets interested in it in accordance to the General Administration Code,” Trapaidze clarified.
Despite all that, we still do not know whether Lanchkhuti municipal board will adopt rule for the financial reporting. Instead, we know that board members additionally receive phone-cards every month – board chairman received phone cards for 80 lari, deputy chair – 60 lari and other members of 40 lari.