ბაჩო ახალაიას სასამართლო დარბაზში ტაშით შეხვდნენ
თბილისის საქალაქო სასამართლოში ბაჩო ახალაიას, გიორგი კალანდაძის, ზურაბ შამათავასა და მათთან ერთად ბრალდებული ხუთი პირის წინასასამართლო სხდომა გაიმართა. სასამართლო სხდომაზე ბრალდებულებს ბრალი განუმარტეს და მტკიცებულებების დასაშვებობის საკითხი განიხილეს.
სასამართლო პროცესი 45 წუთის დაგვიანებით, სასამართლოს ყველაზე დიდ, 150-კაციან დარბაზში ჩატარდა. თუმცა, პროცესზე დასწრების მსურველთა რაოდენობა იმდენად დიდი იყო, რომ ისინი ვერც 150-კაციანმა დარბაზმა დაიტია და მათი დიდი ნაწილი დარბაზს მიღმა დარჩა. სასამართლოს შენობასთან, შესაძლო ექსცესების თავიდან აცილების მიზნით,  პატრულიც იყო მობილიზებული.
ბაჩო ახალაიას, რომელიც სხვადასხვა დროს იყო სასჯელაღსრულების, თავდაცვისა და შს მინისტრი, ბრალი სამსახურებრივი უფლებამოსილების გადამეტებაში, პირისთვის თავისუფლების უკანონოდ აღკვეთასა და წამების ორგანიზებაში ედება. როგორც მოსამართლე ეკა არეშიძემ განმარტა, ამჟამინდელი კანონმდებლობის მიხედვით, ამ საქმეზე სასჯელის ნაწილობრივ, ან სრულად შეკრებითობის პრინციპი იმოქმედებს. სრულად შეკრების შემთხვევაში, შეიკრება ყველა დანაშაულისთვის გათვალისწინებული სასჯელი, ამასთანავე სასჯელის სახით პატიმრობა არ უნდა აღემატებოდეს 30 წელს. ნაწილობრივ შეკრების შემთხვევაში კი, ყველაზე მკაცრ სასჯელს დამეტება ყველაზე ნაკლებად მკაცრი სასჯელის არანაკლებ ნახევარი.
ამავე საქმეზე ბრალი კიდევ 6 პიროვნებას: გაერთიანებული შტაბის ყოფილ უფროსს,  გიორგი კალანდაძეს, სასჯელაღსრულების უსაფრთხოების დეპარტამენტის თავმჯდომარის ყოფილ მოადგილეს, გაგა მკურნალიძეს,  მე–4 ბრიგადის ყოფილ მეთაურს, ზურაბ შამათავას,  ალექსანდრე გიორგაძეს,  მანუჩარ დარასელიას, გიორგი კინწურაშვილს და მერაბ კიკაბიძეს აქვთ წაყენებული. მათგან კალანდაძეს და გიორგაძეს სასმსახურებრივი უფლებამოსილების გადამეტებასა და თავისუფლების უკანონოდ აღკვეთაში ედება ბრალი. მკურნალაძეს, დარასელიას და კინწურაშვილს,  მხოლოდ თავისუფლების უკანონოდ აღკვეთაში. შამათავას კი, სამსახურებრივი უფლებამოსილების გადამეტებაში. რაც შეეხება მერაბ კიკნაძეს, მას ბრალი პირისთვის უკანონოდ თავისუფლების აღკვეთის და წამების დახმარებისთვის აქვს წაყენებული.  ბრალდებულთაგან არც ერთი ბრალს არ აღიარებს. ბრალდების მხარის განმარტებით, არც ერთ საქმეზე პროკურატურასთან საპროცესო შეთანხმებასთან დაკავშირებით მოლაპარაკება არ მიმდინარეობს.
სასამართლო პროცესს ბრალდებულთა ნათესავები და ახლობლები, ნაციონალური მოძრაობის ცნობილი სახეები: ჩიორა თაქთაქიშვილი, ეკა ხერხეულიძე, ნუგზარ წიკლაური, აკაკი მინაშვილი და სხვა დაინტერესებული პიები ესწრებოდნენ. დამსწრეთა ნაწილი ბრალდებულ ახალაიას დარბაზში შესვლას ტაშით შეხვდა.
მოსამართლემ საზოგადოების დიდი ინტერესის გამო ტელეკომპანიებს პროცესის პირველი ხუთი წუთის გადაღების უფლება მისცა. დაცვის მხარის  შუამდგომლობა, რომ ტელეკომპანიებს მთლიანი პროცესის ტრანსლაცია გადაეცათ, მოსამართლემ მხოლოდ ნაწილობრივ დააკმაყოფილა და დაცვის მხარეს პროცესის აუდიოჩაწერის უფლება მისცა.
„ვინაიდან ეს საქმე, ბრალდებულების სურვილის შემთხვევაში, ნაფიც მსაჯულთა სასამართლომ განიხილოს, პროცესის პირდაპირმა ტელეტრანსლირებამ, შესაძლოა, საზოგადოებას გარკვეული წინასწარი განწყობები ჩამოუყალიბოს. ამიტომ, ამ ეტაპზე შუამდგომლობას სრულად არ ვაკმაყოფილებ და დაცვის მხარეს მხოლოდ აუდიოჩანაწერის წარმოების უფლება მიეცემა“, - განაცხადა მოსამართლე ეკა არეშიძემ.
სასამართლო პროცესზე მოსამართლემ პროკურატურის შუამდგომლობაც დააკმაყოფილა. პროკურატურამ ამ შუამდგომლობით, იმ პირების დარბაზიდან გაყვანა მოითხოვა, რომლებიც შესაძლოა, მოწმის სახით დაიკითხონ. პროკურატურის დასაბუთებით, პროცესზე მტკიცებულებების დასაშვებობის საკითხის განხილვას, შესაძლოა, გარკვეული ზეგავლენა მოეხდინა სავარაუდო მოწმეების ჩვენებებზე. მიუხედავად იმისა, რომ დაცვის მხარე შუამდგომლობას არ დაეთანხმა, მოსამართლემ ის მაინც დააკმაყოფილა და შედეგად, იმ პირებს, რომლებიც სავარაუდოდ მოწმის სახით დაიკითხებიან, სასამართლო დარბაზის დატოვება მოუწიათ.
ყოფილი მაღალჩინოსნების სასამართლო პროცესებს ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტებიც აკვირდებიან. ცენტრის იურისტის, თამარ ბარსონიძის შეფასებით, ბაჩო ახალაიას და კიდევ 6 ყოფილი მაღალჩინოსნის წინასასამართლო პროცესზე რაიმე განსაკუთრებული დარღვევა არ დაფიქსირებულა: „უშუალოდ პროცესის მიმდინარეობისას, რაიმე სახის არსებითი დარღვევა არ დაფიქსირებულა. თუმცა,  მიმაჩნია, რომ  სასამართლო სხდომის საჯაროობის პრინციპთან დაკავშირებით, იყო გარკვეული პრობლემა: ბაჩანა ახალაიას საქმის  წინასასამართლო სხდომის შესახებ ინფორმაცია არ იყო განთავსებული არც თბილისის საქალაქო სასამართლოს ვებ-გვერდზე და არც სასამართლოს შენობაში არსებულ საინფორმაციო ეკრანზე, სადაც მითითებულია ხოლმე დღის განმავლობაში ჩანიშნული ყველა საქმის განხილვის ზუსტი დრო, მოსამართლის ვინაობა და დარბაზის ნომერი. ამ საკითხზე კითხვით სასამართლოს საინფორმაციო ცენტრსაც მივმართეთ. მათ გვითხრეს, რომ ამ პრობლემაზე ინფორმირებულები არ იყვნენ და არ იცოდნენ, რატომ არ იყო აღნიშნული ინფორმაცია წინასწარ გავრცელებული“.

Bacho Akhalaia Met with Applauses in the Courtroom
Preliminary hearing was held on the case of Bacho Akhalaia, Giorgi Kalandadze, Zurab Shamatava and five more accused at the Tbilisi City Court. The imposed charge was clarified to the accused and admissibility of the evidence was discussed at the session.
The trial started 45 minutes later in the largest courtroom, which places 150 people. However, so many people wanted to attend the trial that even the largest courtroom could not place them and big part of them remained outside. Patrol police officers were also mobilized outside the court building to combat possible incidents.
Bacho Akhalaia, who was penitentiary, defense and interior ministers at different times, is accused of abuse of power, illicit restriction of person’s freedom and organizing torture. Judge Eka Areshidze clarified that in accordance to the acting legislation, aggregation principle will fully or partly work in his case; alongside that, the term of imprisonment shall not exceed 30 years. If the punishments are partly aggregated, the strictest punishment will be added to half of less grave punishment.
Six more people were accused under the same case: former chief of the United General Staff of the Defense Ministry Giorgi Kalandadze, former deputy chair of the security department of the penitentiary ministry Gaga Mkurnalidze, former commander of the fourth brigade Zurab Shamatava, Aleksandre Giorgadze, Manuchar Daraselia, Giorgi Kintsurashvili and Merab Kikabidze. Kalandadze is accused of the abuse of professional power and illicit restriction of freedom. Mkurnaliadze, Daraselia and Kintsurashvili are accused of illicit restriction of freedom. Shamatava is accused of the abuse of power. As for Merab Kiknadze, he was accused of illicit restriction of freedom and participation in torture. None of the accused people plead guilty. Prosecutor clarified that the prosecutor’s office is not negotiating on plea-agreement in any case.
Leaders of the United National Movement – Chiora Taktakishvili, Eka Kherkheulidze, Nugzar Tsiklauri and Akaki Minashvili attended the trial. The audience greeted Akhalaia with applause.
The judge allowed TV-Companies to video-record first five minutes of the process due to high public interest in the case. The judge partly satisfied the solicitation of the defense side to allow TV-Companies to live broadcast the whole trial and allowed the defense side only to audio-record the process.
“Since this case can be discussed by court curies if the accused people have similar desire, live broadcasting of the trial might create public opinion about the case in advance. So, I will not fully satisfy the solicitation and will allow the defense side only to audio-record the process,” said Judge Eka Areshidze.
Judge also satisfied the solicitation of the prosecutor’s office which requested her to lead those people out of the courtroom, who might be interrogated as witnesses in the case. The prosecutor’s office alleged that discussion of the admissibility of evidence at the hearing might have impact on the testimonies of alleged witnesses. Although the defense side did not agree with the prosecutor’s solicitation, the judge satisfied it and people, who will allegedly be interrogated as witnesses, had to leave the room.
Human Rights Center’s lawyers also observe the court hearings of former senior officials. Center’s lawyer Tamar Barsonidze said no significant violation was observed at the trial on Bacho Akhalaia’s and six more former senior officials’ case.
“No violations were observed during the trial. However, I think there was problem with regard to publicity of the court hearing: information on preliminary discussion of Bachana Akhalaia’s case was published neither on the website of the Tbilisi City Court nor on the information board in the court building. The latter shall provide detailed information about the exact date and time of the trial, involved judge and number of the courtroom. We even asked this question at the information center of the court but they said they were not informed about the problem,” said Barsonidze.