ამერიკაში ძლიერი ჟურნალისტები რეგიონებიდან არიან”,- ელჩი რიჩარდ ნორლანდი
ჟურნალისტიკაში სტანდარტების და ბალანსის დაცვის მნიშვნელობას გაუსვა ხაზი ამერიკის ელჩმა საქართველოში, რიჩარდ ნორლანდმა დღეს, 21 თებერვალს რადიო „თავისუფლების“ მედიასკოლის ერთწლიანი სასერთიფიკატო პროგრამისა და ორთვიანი სტაჟირების პროგრამის სტუდენტების გამოსაშვებ საღამოზე.
რადიო „თავისუფლების“ მედიასკოლა ჟურნალისტური განათლების ხარისხის ასამაღლებლად შეიქმნა, რომელიც ამერიკის საერთაშორისო განვითარების სააგენტო USAID-ის ხელშეწყობით, IREX-ის G-MEDIA პროგრამის ფარგლებში ფუნქციონირებს.
რიჩარდ ნორლანდმა მედია სკოლის კურსდამთავრებულებს დიპლომები გადასცა და სიტყვით მიმართა. ელჩმა რადიო „თავისუფლების“ მნიშვნელობა გაიხსენა საბჭოთა კავშირის დროს, რომელიც მაშინ რადიო „ამერიკის ხმასთან“ ერთად ალტერნატიული ინფორმაციის მიღების მნიშვნელოვანი წყარო იყო.
რიჩარდ ნორლანდმა აღნიშნა, რომ საქართველოში მედიაში არსებული გარკვეული პრობლემების მიუხედავად, მაინც შესამჩნევი პროგრესია. მისი თქმით, მნიშვნელოვანია მოვლენების გაშუქება, როგორც დედაქალაქში, ისე რეგიონებში.
„ამერიკაში რეგიონებში ჟურნალისტებს უფრო რეალური ინფორმაცია აქვთ, ვიდრე დედაქალაქში მყოფებს, რომლებიც ლიდერების მიერ მოწოდებულ ინფორმაციას აქვეყნებენ. ზოგჯერ ზარმაცობენ, რომ უფრო ღრმად ჩაეძიონ ფაქტებს. ამერიკაში ძლიერი ჟურნალისტები რეგიონიდან არიან“, - განმარტა ნორლანდამა.
მისივე თქმით, დღეს ბევრი ავრცელებს ინფორმაციას, ბლოგერები საზოგადოებას სთავაზობენ ანალიტიკურ მასალებს, მაგრამ ეს არ არის ჟურანლისტიკა: „ჟურნალისტიკა არის ის, რისთვისაც ეს სკოლა შეიქმნა. ჟურნალისტიკა არის ბალანსის დაცვა და ობიექტურობის შენარჩუნება“.
რიჩარდ ნორლანდმა აღნიშნა, რომ დღეს ჟურნალისტობა მრავალ საფრთხეს შეიცავს. ომის ჟურნალისტები სიკვდილის რისკის ქვეშ მუდმივად არიან იმისათვის, რომ ხალხმა მიიღოს ინფორმაცია რა ხდება მსოფლიოს ცხელ წერტილებში. ნორლანდმა აღნიშნა, რომ ჟურნალისტობა რთულია ამერიკაშიც, სადაც კონკურენტურანიარ გარემოში ჟურნალისტები გამოცემისგან ზეწოლას განიცდიან, რომ რაიმე თემის გაშუქებით კორპორაციას საფრთხე არ მიადგეთ, ეს კი თვითცენზურის პრობლემას ქმნის.

Proficient Journalists in America are from Regions, Richard Norland
U.S. Ambassador Richard Norland stressed the importance of adherence to standards and keeping balance in journalism speaking at the February 21 graduation ceremony of Radio Liberty Media School certification and two-month internship programs. Radio LibertyMedia School was set up to advance the level of journalism education.  The school is made possible with the support of USAID within the framework of IREX G-MEDIA Program.
Ambassador Richard Norland, having awarded the graduates with diplomas, made an address. Ambassador recollected the importance of Radio Liberty during Soviet Times that, together with the radio Voice of America, used to be an important source of receiving alterative information.
Richard Norland stressed that notwithstanding certain problems in the Georgian media the progress made is still obvious. He believes it is important to cover events in the capital city as well as regions.
In America the journalists based in regions have more authentic information than the ones in the capital who publish news provided by leaders. Sometimes they feel lazy to get deeper into facts. Proficient journalists in America come from journalists, the US Ambassador to Georgia said.
Today, he said, many do disseminate information, bloggers offer the society analytical materials but this is no journalism, journalism is what this school was set up for. Journalism means to keep balance and maintain impartiality.
Richard Norland pointed out that today journalism is hazardous. War reporters face constant death in order to keep people informed about the developments in the hot spots worldwide. Norland also stressed it’s hard to be a journalist in America since due to high competitive environment journalists suffer from pressure by editions to prevent their corporations from peril due to covering certain topics and that entails self-censorship issue.