მიკროსაფინანსო ორგანიზაციის მნიშვნელოვანი წილის შეძენის მსურველი ვალდებული ხდება თანხმობა ეროვნული ბანკიდან მიიღოს
მიკროსაფინანსო ორგანიზაციის მნიშვნელოვანი წილის შეძენის მსურველი პირი ვალდებული ხდება ეროვნულ ბანკს მიმართოს და წილის შესახებ თანხმობა ეროვნული ბანკიდან მიიღოს.
ამასთან დაკავშირებით საკანონმდებლო ცვლილება მიკროსაფინანსო ორგანიზაციების შესახებ კანონში შედის, რომელიც საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის ხელმძღვანელმა, დავით ონოფრიშვილმა მოამზადა და რომელსაც პარლამენტი დაჩქარებული წესით იხილავს.
აღნიშნული საკანონმდებლო ინიციატივა დღეს პარლამენტმა მეორე მოსმენით დაამტკიცა და დღესვე მას მესამე მოსმენითაც განიხილავენ და უყრიან კენჭს. წარმოდგენილი ცვლილებების გათვალისწინებით ეროვნული ბანკი მნიშვნელოვანი წილის შეძენის მსურველი პირის განაცხადს, მისი წარმოდგენიდან 15 კალენდარული დღის ვადაში განიხილავს და დაინტერესებულ პირს შესაბამის ოპერაციის განხორციელებაზე ან თანხმობას მისცემს, ან დასაბუთებულ უარს ეტყვის. განაცხადის წარდგინებიდან 15 კალენდარულ დღის ვადაში ეროვნული ბანკის მხრიდან პასუხისგაუცემლობა ავტომატურად შესაბამისი ოპერაციის განხორციელებაზე თანხმობის მიცემად ჩაითვლება.
ამასთან, პროექტის თანახმად, მნიშვნელოვანი წილის შეძენის შესახებ გარიგება ბათილია, თუკი დაინტერესებულმა პირმა ეროვნულ ბანკს არ წარუდგინა განაცხადი, ან ეროვნული ბანკისგან მიიღო დასაბუთებული უარი, მაგრამ მაინც შეიძინა მიკროსაფინანსო ორგანიზაციის მნიშვნელოვანი წილი.
კანონპროექტის თანახმად, ასევე მიკროსაფინანსო ორგანიზაციას ეძლევა საკრედიტო საგადასახადო ბარათის გამოცემის უფლება.

Person Desired to Purchase Significant Asset in Micro Financial Organization Shall Get Permission from the National Bank
Person, who wants to buy significant assets in the micro financial organization, is obliged to address to the National Bank and get permission from the Bank.
In connection with this, amendments are about to be introduced to the Law on Microfinance Organizations, which was drafted by Davit Onoprishvili, head of Parliament’s financial-budgetary committee and the parliament will discuss the bill in a hurry.
Today, the Parliament passed the legislative initiative through second hearing; they plan to hold third hearing of it today and put the bill on motion by the end of the day. In accordance to the draft amendments, the National Bank will discuss the application of the large buyer within 15 calendar days and will issue the permission or not. If the National Bank fails to respond to the applicant within 15 calendar days it will be considered as notification from the NB to purchase the assets.
According to the bill, agreement on the procurement of important part of the asset is cancelled if the person does not provides proposal to the National Bank or received well-grounded refusal from the National Bank, but despite of this he purchased the assets in the microfinance organization.