პაატა ზაქარეიშვილის თქმით, პრეზიდენტი რეინტეგარციის სამინისტროს სახელწოდების შეცვლას აჭიანურებს
სახელმწიფო მინისტრმა რეინტეგრაციის საკითხებში პაატა ზაქარეიშვილმა განაცხადა პარასკევს, რომ პრეზიდენტი სააკაშვილი აჭიანურებს მისი სამინისტროს სახელწოდების შეცვლის შესახებ ინიციატივის მხარდაჭერას.
2008 წლის იანვარში, როდესაც კონფლიქტების მოგვარების საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატს რეინტეგრაციის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატი დაერქვა, ახალმა სახელწოდებამ სოხუმის და ცხინვალის უკმაყოფილება გამოიწვია; იმ დროს ორივე სეპარატისტული რეგიონის ოფიციალურმა წარმომადგენლებმა გააფრთხილეს კიდეც, რომ ისინი არ ჩაერთვებოდნენ მოლაპარაკებებში „რეინტეგრაციის“ საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრთან. 2008 წლის ივლისში პრეზიდენტმა სააკაშვილმა რეინტეგრაციის საკითხებში მაშინდელ სახელმწიფო მინისტრს თემურ იაკობაშვილს კონფლიქტის მოგვარების საკითხებში მისი სპეციალური წარმომადგენლის სტატუსი მიანიჭა.
ზაქარეიშვილმა განაცხადა, რომ იგი 2008 წელსაც აკრიტიკებდა სამინისტროსთვის სახელის შეცვლას და მას შემდეგ, რაც იგი თავად გახდა სახელმწიფო მინისტრი რეინტეგრაციის საკითხებში 2012 წლის ოქტომბერში, „მქონდა კონტაქტები აფხაზურ და ოსურ მხარესთან, რა დროსაც შევპირდი კიდევაც მათ რომ აუცილებლად შევცვლიდი სახელს“.  - აღნიშნა ზაქარეიშვილმა.
თუმცა, პრეზიდენტი სააკაშვილი არ აწერს ხელს მთავრობის მიერ ნეომბერში დამტკიცებულ წინადადებას, განაცხადა ზაქარეიშვილმა. მისი თქმით, მან ამ პროცესის გაჭიანურების მიზეზები არ იცის, რადგანაც პრეზიდენტმა არც დადებითი პასუხი გასცა შემოთავაზებას და არც უარყოფითი.
მან თქვა, რომ ვერ დაასახელებს ახალ სახელწოდებას ამ ეტაპზე, რადგან სოხუმი და ცხინვალი დაიწყებს ამ სახელის „წინასწარ კრიტიკას“ და არ სურს, რომ მოხდეს ახალი სახელის დისკრედიტაცია მაშინ, როდესაც ის ჯერ დამტკიცებულიც კი არ არის.
„[ახალი შემოთავაზებული] სახელი ძალიან ნორმალურია; მაქსიმალურად შევეცადეთ ყოფილიყო ნეიტრალური,“ – განაცხადა ზაქარეიშვილმა.
მისი თქმით, ის ფაქტი, რომ ვერ ხერხდება სამინისტროსთვის სახელის გადარქმევა, აფერხებს მის კონტაქტებს სოხუმთან და ცხინვალთან.

State Minister for Reintegration Says President Drags Out Renaming of Ministry
Paata Zakareishvili, the state minister for reintegration, said on Friday that President Saakashvili was dragging out approval of proposed renaming of his ministry.
n January 2008, when the State Ministry for Conflict Resolution Issues was renamed as the State Ministry for Reintegration, the new name angered both Sokhumi and Tskhinvali; at the time officials from both breakaway regions even warned that they would not have engaged in talks with Georgian state minister in charge of “reintegration.” In July, 2008 President Saakashvili gave status of his special envoy for conflict resolution issues to then state minister for reintegration Temur Yakobashvili.
Zakareishvili said that he was criticizing renaming of the state ministry back in 2008 and after he himself became the state minister for reintegration in late October, 2012, he had “contacts with the Abkhaz and Ossetian sides” and he “even promised them” to changed the name of the ministry.
President Saakashvili, however, is not signing proposal approved by the government in November, Zakareishvili said. He said he was not aware of reasons behind dragging out of this process because the President had not even given either negative or positive response to the proposal.
Zakareishvili declined to reveal proposed new name for his ministry, citing willingness to avoid a potential controversy about the name, as well as possible negative reaction from Sokhumi and Tskhinvali to the new name, which is not yet even formally authorized.
“We maximally tried to select a neutral name,” he said.
He suggested that failure to achieve renaming of the ministry was hampering his contacts with Sokhumi and Tskhinvali.