რა პრობლემებს ქმნის სასამართლო სხდომების ვიდეოჩაწერა და პირდაპირ ეთერში ტრანსლირება
სასამართლო სხდომების გაშუქებასთან დაკავშირებით „ნეტგაზეთი“ ვენეციის კომისიის რეკომენდაციებს აქვეყნებს. მასალაში აღნიშნულია, რომ ვენეციის კომისიის რეკომენდაციის მიხედვით, სისხლის სამართლის კანონში შესატან ცვლილებებში პუნქტი, რომელიც სასამართლო პროცესების აუდიო და ვიდეო ჩანაწერის გაკეთებას და ტრანსლაციას ეხება, ბუნდოვანია და დახვეწას საჭიროებს.
„საერთო სასამართლოების შესახებ“ კანონში შესაბამისი ცვლილება საქართველოს პარლამენტმა 6 მარტს დაამტკიცა. ვენეციის კომისიის რეკომენდაციები კი 11 მარტს გამოქვეყნდა.
ვენეციის კომისია აღნიშნავს, რომ სასამართლო პროცესების აუდიოჩაწერა უზრუნველყოფს სასამართლო პროცესის გამჭვირვალობას და აძლიერებს საზოგადოების კონტროლს სასამართლოს საქმიანობაზე. თუმცა შესაძლოა პრობლემები შექმნას სასამართლო სხდომების ვიდეოჩაწერამ და პირდაპირ ეთერში ტრანსლაციამ. არის საფრთხე, რომ დაირღვეს ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციის მერვე მუხლით გათვალისწინებული პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობის უფლება.
სასამართლო სხდომების პირდაპირ ეთერში ტრანსლირებისას შესაძლოა, მოწმემ მოისმინოს სხვა მოწმის ჩვენება, რამაც შეიძლება საფრთხე შეუქმნას, როგორც ბრალდების, ისე დაცვის ინტერესებს.
ვენეციის კომისიის რეკომენდაციაში განმარტებულია, რომ სასამართლო სხდომის ვიდეოჩაწერამ შესაძლოა შეცვალოს პროცესის მონაწილეთა ქცევები. ბრალდებულები და მათი ადვოკატები შესაძლოა უფრო მეტად იყვნენ დაინტერესებული საზოგადოების წინაშე წარდგომით, ვიდრე სასამართლოს წინაშე; ასევე, დანაშაულის მსხვერპლსა და მოწმეებს, ბრალდებულებს, შესაძლოა შეეშინდეთ კამერების. ვიდეოგადაღების შემთხვევაში შესაძლოა დადგეს პირადი და ოჯახის ცხოვრების გასაჯაროებისგან დაცვის საკითხი.
ხელისუფლების მიერ შემოთავაზებულ პროექტში წერია, რომ მხარეებსა და „სხვა პირებს“ შეუძლიათ მოითხოვონ სასამართლო პროცესის ჩაწერა. ვენეციის კომისია კანონის ნაკლად მიიჩნევს იმ ფაქტს, რომ არ არის განმარტებული, ვინ შეიძლება იყვნენ „სხვა პირები“.
ვენეციის კომისია ფიქრობს, რომ გარკვეულ საკითხებს შესაბამისი კანონი არ აკმაყოფილებს, მაგალითად:  არის თუ არა განსაზღვრული,  რა ვადით უნდა იქნას შენახული სასამართლო პროცესის ვიდეოჩანაწერი? შეუძლია თუ არა პირს ამ ვიდეოჩანაწერის ნებისმიერ დროს გამოთხოვა? შეუძლია თუ არა მაუწყებელს ამ ჩანაწერის გამოყენება ნებისმიერი მიზნით?
ვენეციის კომისიის ექსპერტების განმარტებით, თვით ევროპის საბჭოშიც კი არ არის დადგენილი  სასამართლო პროცესების მედიით გაშუქების ზუსტი პროცედურები.

Problems resulting from video-recording and live broadcasting of Court trials
Netgazeti published Venice Commission Recommendations in relation to covering of Court trials.  The article says that as recommended by Venice Commission the article in the Criminal Code concerning video and audio recording during and live broadcasting from during Court trials is obscure and needs to be perfected.  Parliament of Georgia approved the coinciding changes to the Law on General Courts  6 March.  Recommendations from Venice Commission were publicized11 March.
Venice Commission stresses that audio-recording during Court trials insures transparency of trials and strengthens public control over Court activities.  Still, problems may be caused by video-recording of Court trials and their live broadcasting.  There is threat that the right for privacy provided for by the Fifth Article of the European Human Rights Convention may be violated.
Due to live broadcasting of Court trials a witness may listen to another witness’s testimony and it may be harmful to both prosecution and defending sides.
Venice Commission recommendations clarify that video-recording of Court trials may change behavior of trial participants.  Defendants and defense attorneys may be more interested to act in front of the public than in front of the Court; additionally, victims and witnesses, defendants may be afraid of cameras.  Due to video-recording a problem of identification/publicity of privacy of family members.
Draft law proposed by the government says that parties and “other persons” may request recording of Court trial.  Venice Commission believes that it is obscure and not defined who “other persons” may be.
Venice Commission believes that the coinciding law does not satisfy certain issues; for example:  Is it defined for how long a Court trial video-recording must be archived?  Can a person request video-recording at any time?  Can a broadcaster use a video-recording for any purpose?
Venice Commission experts clarify that even the European Council has not set precise procedures for media coverage of Court trials.