წულუკიანმა მოსამართლეებთან მართლმსაჯულების ხარვეზების დამდგენი კომისიის შექმნის ინიციატივა განიხილა
მართლმსაჯულებაში წარსულში არსებული შეცდომები და ხარვეზები უფრო პროკურატურის ბრალი იყო, ვიდრე სასამართლო სისტემის, რადგანაც პროკურატურა გავლენას ახდენდა სასამართლოზე, განაცხადა იუსტიციის მინისტრმა თეა წულუკიანმა 16 მარტს მოსამართლეებთან შეხვედრაზე.
გაეროს განვითარების პროგრამის ხელშეწყობით გამართული შეხვედრის მიზანი იუსტიციის სამინისტროს მიერ მომზადებული იმ კანონპროექტის განხილვა იყო, რომელიც მართლმსაჯულების ხარვეზების დამდგენი კომისიის ჩამოყალიბებას ისახავს მიზნად.
კანონპროექტი 15–წევრიანი სახელმწიფო კომისიის ჩამოყალიბებას ითვალისწინებს სამწლიანი ვადით, რომლის უფლებამოსილებაც მაქსიმუმ ერთი წლით შეიძლება გახანგრძლივდეს.
კომისიის წევრობის კანდიდატების წარდგენა საპარლამენტო ფრაქციებს შეეძლებათ, რომლებიც  პარლამენტმა სულ ცოტა 76 ხმით უნდა დაამტკიცოს, კანონპროექტის მიხედვით.
კომისიის წევრები დეპუტატების მსგავსი იმუნიტეტით ისარგებლებენ; მოსამართლეების მსგავსად, მათზეც გავრცელდება ის წესი, რომელიც დაინტერესებულ მხარესთან განსახილველ საქმეზე ცალმხრივ კომუნიკაციას კრძალავს, რათა არ დაირღვეს კომისიის წევრის დამოუკიდებლობა და მიუკერძოებლობა.
კომისია უფლებამოსილი იქნება შეისწავლოს იმ პირთა მიერ შეტანილი განაცხადები, რომლებიც მიიჩნევენ, რომ ისინი უსამართლოდ გაასამართლეს „მძიმე“ და „განსაკუთრებით მძიმე“ დანაშაულებისთვის; „ნაკლებად მძიმე" დანაშაულებისთვის გასამართლებულებს ასევე ექნებათ უფლება, რომ თავიანთი საქმეების გადახედვა მოითხოვონ იმ შემთხვევაში, თუ მათ თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯეს.
კანონპროექტის თანახმად, კომისია ასევე იქნება უფლებამოსილი 100 000 ლარზე მეტი ღირებულების დავებიდან წარმოშობილი სამოქალაქო და ადმინისტრაციული საქმეებიც შეისწავლოს.
კომისიას ასევე ექნება უფლება ის საქმეები განიხილოს, რომლებიც საპროცესო გარიგების შედეგად მოგვარდა, კერძოდ, შეაფასოს შედგა თუ არა ეს საპროცესო გარიგება კანონით დადგენილი შესაბამისი პროცედურების დაცვით.
კანონპროექტის თანახმად, თუ კომისია დაასკვნის, რომ მართლმსაჯულების ხარვეზს ჰქონდა ადგილი, საქმე სასამართლოს გადაეცემა, რათა მან საქმე ახალი გარემოებების საფუძველზე განიხილოს.
"მართლმსაჯულების ხარვეზის არსებობის თაობაზე კომისიის დასკვნის საფუძველზე, სასამართლო, საქართველოს სისხლის, სამოქალაქო ან/და ადმინისტრაციული საპროცესო კანონმდებლობის შესაბამისად, განიხილავს საკითხს ახლად გამოვლენილი ან ახლად აღმოჩენილი გარემოების გამო განაჩენის ან სხვა სასამართლო გადაწყვეტილებების გადასინჯვის შესახებ", - ნათქვამია კანონპროექტში.
უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარე კოტე კუბლაშვილი, რომელმაც ასევე მიიღო მონაწილეობა 16 მარტის შეხვედრაში, თავის შესავალ სიტყვაში მიესალმა იმ ფაქტს, რომ ამგვარი ინიციატივა სასამართლო სისტემის წარმომადგენელთა აქტიური მონაწილეობით განიხილება.
მისი თქმით, წარსულის შეცდომები სამართლებრივი გზით უნდა მოგვარდეს, რამაც არ უნდა გამოიწვიოს კიდევ უფრო მეტი შეცდომები მომავალში.
„მე არ მინდა დავუშვა, რომ ის შეცდომები, რომელიც იყო და რომელიც კიდევ ერთხელ ვიმეორებ ნებისმიერ სხვა ქვეყანაშიც ხდება, გამოვასწოროთ ისეთი გზით, რომელიც კიდევ ერთი შეცდომა იქნება. ამიტომაც არის, რომ ჩვენი შენიშვნები მიმართულია სწორედ იმ ძირითად პუნქტებზე, რომელსაც ჩვენ ვთვლით, რომ ჩვენი შეხედულებით სწორედ ასეთ ნაკლოვანებებს შეიცავს“, – განაცხადა კუბლაშვილმა.
მან ხაზი გაუსვა, რომ თუ დაგეგმილი კომისია გადაწყვეტს, რომ საქმეში მართლმსაჯულების გადაცდომას   ჰქონდა ადგილი, ეს არ უნდა გახდეს იმის საფუძველი, რომ ამ საქმეზე განაჩენის გამომტანი მოსამართლის წინააღმდეგ დისციპლინარული ზომების განხორციელება დაიწყოს.
თავის შესავალ სიტყვაში, რომლის შემდეგაც შეხვედრა დახურულ რეჟიმში გაგრძელდა, იუსტიციის მინისტრმა თეა წულუკიანმა მოსამართლეებს განუცხადა, რომ ახალ მთავრობას აქვს ამბიცია, რომ „საქართველოში შეიძლება თქვენი სახით ერთხელ და სამუდამოდ ჩამოყალიბდეს დამოუკიდებელი და მიუკერძოებელი სასამართლო“.
„ეს შეხვედრა მე მჭირდება იმისთვის, რომ გითხრათ ეს არა ეკრანიდან, არამედ პირისპირ და დავრწმუნდე იმაში, რომ თქვენც იგივე ამბიცია გაქვთ“, – განაცხადა წულუკიანმა.
„თქვენ ხართ ის ადამიანები, ვინც საქართველოს და შესაბამისად, ხალხის სახელით გამოგაქვთ გადაწყვეტილებები და გავატარე რა ის დრო, რაც გავატარე სტრასბურგის სასამართლოში, თქვენი გადაწყვეტილებების კითხვაში გავატარე ათი წელი. მგონია, რომ წინა ხელისუფლების პრობლემა არც პრეზიდენტი არ ყოფილა და არც რომელიმე მინისტრი. წინა ხელისუფლების პრობლემა იყო პროკურატურა და სასამართლო, რომელიც იყო რეალურად არასამართლიან კავშირში ერთმანეთთან და ის უკანონო, უსამართლო სასამართლო გადაწყვეტილებები, რაც შეიძლება ყოფილიყო გამოსული, ყველგან მე ამას ვამბობ და თქვენც გეტყვით, ეს ალბათ სასამართლოს ბრალი იყო არა იმ  ხარისხით, რა ხარისხითაც პროკურატურის, მაგრამ სასამართლო თავის წილ  პასუხისმგებლობას მაინც აქ ვერ აიცილებს. პასუხისმგებლობას, რა თქმა უნდა, ამ შემთხვევაში, ვგულისხმობ, პირობითს“, – განაცხადა იუსტიციის მინისტრმა.
„შეცდომები იყო, ეს შეცდომები თქვენი შეცდომები არ არის მხოლოდ, ეს ყველას ჩვენი პრობლემაა და ეს არის ერთადერთი მექანიზმი, რომელიც ჩვენ მოვიფიქრეთ ამ შეცდომების გამოსასწორებლად ისე, რომ არ შექმნას ქვეყანაში პარალელური მართლმსაჯულების სტრუქტურა და ისევ მოსამართლეს მიეცეს საშუალება წარსულში მომხდარი სასამართლოს შეცდომა გამოასწოროს“, – მიმართა წულუკიანმა მოსამართლეებს.
„ეს კომისია სასამართლოსთან ერთად შექმნის იმ დიდ სამართლებრივ პრაქტიკას და კულტურას, რაც საქართველოს სჭირდება იმისთვის, რომ მომავალში მომხდარი სასამართლო შეცდომის გამოსწორების სამართლებრივი სრულყოფილი მექანიზმი არსებობდეს. ყველა ქვეყანაში შეიძლება მოხდეს სასამართლო შეცდომა, მაგრამ ეს უნდა იყოს გამონაკლისი და არა წესი“, - განაცხადა მან.
„დღეს ჩვენ გვაქვს ათეულ ათასობით საჩივარი იმასთან დაკავშირებით, რომ მოხდა სასამართლო შეცდომა. ამას სჭირდება შესწავლა“, – განაგრძო იუსტიციის მინისტრმა, „ათეულ ათასობით საჩივრიდან თუ თუნდაც ოცი და ოცდაათი  შემთხვევა მოიტანს შედეგს ამ კომისიის წინაშე და საქმე თავიდან გაიხსნება, ჩვენ შეგვიძლია ჩავთვალოთ, რომ ის პრეტენზია, რაც დღეს ჩვენს ამომრჩეველს  ქონდა, რასაც ჩემი თვალით ვუყურე და ვუსმინე, რეალობა ყოფილა და ეს პრეტენზია იყო ის, რომ მოსამართლე არ იყო თავისუფალი“.
მინისტრმა ასევე განუცხადა მოსამართლეთა კურპუსის წარმომადგნელებს, რომ დღეს ისინი პროკურატურისაგან თავისუფლები არიან.

Minister Discusses Proposal on Commission to Study Miscarriages of Justice with Judges
Mistakes and miscarriages of the justice in the past was the fault more of the prosecution rather than of judiciary as the former was exerting influence over the latter, Justice Minister Tea Tsulukiani told a large group of judges during a meeting on March 16.
The meeting, facilitated by the UN Development Programme, was held to discuss a new bill by the Justice Ministry which aims at setting up of an ad hoc commission to look into complaints over miscarriages of justice.
The draft law on creation of “Temporary State Commission on Studying Miscarriages of Justice” envisages setting up of a 15-member commission for a three-year term with a possibility to extend its authority for maximum one more year.
Members of the commission will have to be nominated by parliamentary factions and approved by the Parliament with at least 76 votes.
Members of the commission will enjoy with immunity similar to those of parliamentarians; rule banning ex parte communications will apply to them, like it is in case of judges.
The commission will be authorized to study applications filed by those who think that they were unfairly convicted in cases involving “grave” or “especially grave” crimes; those, convicted for “less grave crimes”, will also have the right to apply for review of their cases if they were sentenced to imprisonment.
The commission will also be authorized, according to the bill, to study cases of civil and administrative litigations, stemming from disputes worth of over GEL 100,000.
The commission will also be authorized to look into those cases which were settled through plea bargaining, in particular by assessing whether these plea bargain deals were or not made in conformity with relevant procedures set by the law.
If the commission concludes that there was a miscarriage of justice, the case goes into the court, which has to review it based on new evidence, according to the bill.
Supreme Court Chairman, Kote Kublashvili, who also participated in the meeting on March 16, welcomed in his opening remarks that such a proposal was being discussed with active participation of representatives from the judiciary. He expressed hope that the Justice Ministry would take into consideration remarks of the judiciary while preparing the final draft.
He said that mistakes of the past should be addressed through legal means, which would not cause even more mistakes in the future.
“We do not want those mistakes which were made in the past – and that happens in every country, to be addressed in a way which may lead us to other new mistakes. That’s why our main remarks about the proposed draft are related to those points, which we think contain such shortcomings,” Kublashvili said.
Supreme Court Chairman stressed that if the planned commission concludes that a case contained miscarriages of justice, it should not in any way serve as a reason for launching disciplinary measures against a judge who delivered verdict into this case in the past.
In her opening remarks, after which the discussion continued behind the closed doors, Justice Minister Tea Tsulukiani said that the new government had “an ambition to achieve once and for all the establishment of independent and unbiased judiciary.”
“I wanted this meeting with you in order to tell it directly to you and to get assurance that you too have the same ambition,” Tsulukiani said.
“As I’ve spent ten years in Strasbourg [where she worked as a lawyer at the European Court of Human Rights] reading your verdicts [referring to cases which were filed to the Strasbourg-based court from Georgia], I believe that the problem of the previous authorities was neither the President nor any individual minister – the problem was prosecution and judiciary being in illegal union with each other and those illegal, unfair court verdicts that might have been delivered in the past was the fault more of the prosecution; but the judiciary cannot shun away from its share of responsibility in this regard either,” the Justice Minister said.
“There were mistakes and these were not only your mistakes,” Tsulukiani told judges. “So this is the mechanism [commission on studying miscarriages of justice] that we are putting forth in order to rectify those mistakes in a way that will not create in the country parallel justice structure and to let judges themselves to address mistakes of the past.”
“This commission together with the judiciary will create a huge legal practice and culture which Georgia needs in order to have a comprehensive mechanism for addressing miscarriages of justice that may occur in the future too. Mistakes can occur in every country, but these should be separate cases not practice,” she said.
“Today we have tens of thousands of complaints about miscarriages of justice and these complaints need to be studied,” the Justice Minister said. “If the result is delivered in even at least twenty or thirty cases from these tens of thousands of complaints, then we can deem complaints of our voters legitimate – that complaint was that a judge was not free; today you are free from prosecutors.”