ყოფილი მაღალჩინოსნების წინასასამართლო სხდომებზე მოსამართლეები საქმის არსებითი განხილვის წესებით მოქმედებენ
ყოფილმა იუსტიციისა და შემდგომში განათლების მინისტრმა, ნიკა გვარამიამ და მასთან ერთად ბრალდებულმა კიდევ ექვსმა პიროვნებამ მათი საქმეების ნაფიც მსაჯულთა სასამართლოს მიერ განხილვაზე უარი განაცხადა. საქმის ნაფიცი მსაჯულებისთვის გადაცემის შუამდგომლობა ბრალდების მხარემ დააყენა. თუმცა, ბრალდებულების უარის გათვალისწინებით, მოსამართლემ შუამდგომლობა არ დააკმაყოფილა.
ბრალდების მხარე თავის შუამდგომლობას საქმის ნაფიცი მსაჯულებისთვის გადაცემის შესახებ,  სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის 219-ე მუხლით ასაბუთებდა და ამბობდა, რომ ამ მუხლით ბრალდების მხარის მიერ საქმის ნაფიც მსაჯულთა სასამართლოსთვის გადაცემა იმპერატიული მოთხოვნაა. ამ მუხლში განმარტებულია, რომ თუ მხარეები ნაფიც მსაჯულთა სასამართლოზე  უარს ერთობლივად არ განაცხადებენ, მოსამართლე ნიშნავს ნაფიც მსაჯულთა შერჩევის სხდომის თარიღს.
მოსამართლის განმარტებით კი, ეს ზოგადი დებულებაა და იგი სისხლის სამართლის კოდექსის 226-ე მუხლით კონკრეტდება, სადაც აღნიშნულია, რომ ბრალდებული თავად წყვეტს, მისი საქმე ნაფიც მსაჯულთა სასამართლომ განიხილოს თუ არა.
ნიკა გვარამიამ განაცხადა, რომ ბრალდების მხარე მუდამ აპელირებს საქმეზე საჯარო ინტერესით და ამის გამო ითხოვს ნაფიცი მსაჯულების მონაწილეობით საქმის განხილვას. გვარამიას აზრით კი, მაღალი საჯარო ინტერესის დროს ნაფიც მსაჯულებზე პირიქით უარი უნდა ითქვას, რადგან ამ დროს ნაფიცი მსაჯულები ვერ იქნებიან მიუკერძოებლები და  ემოციების ფონზე გამოიტანენ განაჩენს.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტის შეფასება
ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტი თამარ ბარსონიძე, რომელიც მონიტორინგის პროექტის ფარგლებში ყოფილი მაღალჩინოსნების სასამართლო განხილვებს აკვირდება, ამბობს, რომ პროცესზე საქმის ნაფიც მსაჯულთა სასამართლოსთვის გადაცემის საკითხის განხილვისას, პროცესუალური დარღვევები დაფიქსირდა.
„219-ე მუხლის მე-3 ნაწილი იმპერატიულად განსაზღვრავს, რომ „თუ მხარეები ნაფიც მსაჯულთა სასამართლოზე უარს ერთობლივად არ განაცხადებენ, მოსამართლე ნიშნავს ნაფიც მსაჯულთა შერჩევის სხდომის თარიღს“. კანონი  წინასასამართლო სხდომის მოსამართლეს მხოლოდ მაშინ ანიჭებს უფლებას, არ დანიშნოს ნაფიც მსაჯულთა შერჩევის სხდომის თარიღი, თუ მხარეები ერთობლივად განაცხადებენ უარს ნაფიც მსაჯულთა სასამართლოზე. ამ შემთხვევაში, აშკარაა კანონმდებლის ნება, რომ წინასასამართლო სხდომის მოსამართლე, როგორც წესი, უნდა ნიშნავდეს ნაფიც მსაჯულთა სხდომის შერჩევის თარიღს და ამას, გამონაკლისის სახით, მხოლოდ იმ შემთხვევაში არ უნდა აკეთდებდეს, თუკი სხდომაზე ორივე მხარის უარი დაფიქსირდება. რაც შეეხება ერთი მხარის შუამდგომლობის საფუძველზე, საქმის ნაფიც მსაჯულთა მონაწილეობის გარეშე განხილვას, აღნიშნული შემთხვევა გაწერილია სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის 23-ე თავში, რომელიც ეხება სასამართლოში საქმის არსებით განხილვას და არა წინასასამართლო სხდომას. ეს უკანასკნელი წესრიგდება 22-ე თავით, რომლის 219-ე  მუხლი მოსამართლემ უარყო და გამოიყენა არსებითი განხილვის დებულება (226-მუხლი), მიუხედავად იმისა, რომ ეს იყო წინასასამაართლო სხდომა და არა არსებითი განხილვა.
მოსამართლის განმარტება იმის შესახებ, რომ 219-ე მუხლი არის ზოგადი და 226-ე კი სპეციალური, არ გამომდინარეობს ამ ნორმების სისტემური ახსნა-განმარტებიდან: იმ შემთხვევაში, თუ ეს ნორმები აღქმული იქნება როგორც ერთ სტადიაზე გამოსაყენებელი, მაშინ მიმართება მათ შორის იქნება არა როგორც ზოგადისა სპეციალურთან, არამედ, როგორც კოლიზიური, რადგან ისინი აშკარად შეეწინააღმდეგება ერთმანეთს, კერძოდ, 219-ე მუხლი განსაზღვრავს, რომ მხოლოდ იმ შემთხვევაში, როცა სახეზეა მხარეთა ერთობლივი უარი, არ ინიშნება ნაფიცი მსაჯულების შერჩევის თარიღი, მაშინ, როცა 226-ე მუხლის თანახმად, საქმის განხილვა ნაფიც მსაჯულთა მონაწილეობის გარეშე, დასაშვებია, მხოლოდ იმ შემთხვევაში, როცა ბრალდებული შუამდგომლობს ამის შესახებ. ამ ორივე ნორმის წინასასამართლო სხდომაზე გამოყენების დაშვების შემთხვევაში, ერთ-ერთი მათგანის გამოყენება ცალსახად შეეწინააღმდეგება მეორეს, ამავე დროს, აზრს კარგავს ორივეს ერთდროული არსებობა, რადგან ისინი კი არ ავსებენ ერთმანეთს, არამედ ერთსა და იმავე სიტუაციას აწესრიგებენ სრულიად განსხვავებულად.
რეალურად, ეს ნორმები ეხება საქმის სასამართლოში წარმოების ორ სრულიად განსხვავებულ სტადიას და, შესაბამისად, ვფიქრობთ, მათ შორის წინააღმდეგობა არ არსებობს. წინასასამართლო სხდომის მოსამართლე მხოლოდ მაშინ არის უფლებამოსილი, არ დანიშნოს ნაფიც მსაჯულთა შერჩევის სხდომის თარიღი, როცა სახეზეა ბრალდების და დაცვის მხარის ერთობლივი უარი. სხვა ყველა შემთხვევაში, იგი ნიშნავს ამ თარიღს. დაცვის მხარეს კი უკვე არსებითი განხილვის სტადიაზე შეუძლია იშუამდგომლოს საქმის ნაფიცი მსაჯულების მონაწილეობის გარეშე განხილვაზე“.
აღსანიშნავია, რომ თავდაცვის ყოფილი მინისტრის დავით კეზერაშვილისა და მასთან ერთად ბრალდებული სხვა პირების საქმეში, მოსამართლემ ასევე წინასასამართლო სტადიაზე გამოიყენა 226-ე მუხლი და აღნიშნა, რომ 226-ე მუხლი იყო უფრო ახალი დებულება, ვიდრე 219-ე და ამიტომ იყენებდა იგი 226-ს და არა 219-ს. შესაბამისად, იმ ბრალდებულების მიმართ, რომლებსაც არ სურდათ საქმის ნაფიც მსაჯულთა სასამართლოსთვის გადაცემა, დანიშნა საქმის არსებითი განხილვის თარიღი, ხოლო იმ ბრალდებულების მიმართ, რომლებსაც სურდათ ნაფიცი მსაჯულების მიერ საქმის განხილვა, დანიშნა ნაფიცი მსაჯულების შერჩევის სხდომის თარიღი.
წინასასამართლო სტადიაზე განისაზღვრა ასევე ბაჩო ახალაიას საქმის განხილვა ნაფიცი მსაჯულების გარეშე ბრალდებულის უარის საფუძველზე.

Judges Apply Rules of Substantive Hearing at Pre-Trial Hearings
Former Minister of Justice and Minister of Education Nika Gvaramia and six more defendants in the case refused to let jury hear their case. The prosecution had requested to transfer the case to the jury hearing. But the judge did not satisfy the request.
The prosecution substantiated its request with article 219 of Criminal Procedural Code stating that it is an imperative provision to transfer the case to jury hearing. This article stipulates that if both parties do not refuse to let the jury hear the case, then the judge appoints session for selection of jury.
According to the judge, this is a general provision and it is specified by the article 226 of the Criminal Code which notes that the defendant decides whether or not the jury should hear his case.
Nika Gvaramia states that the prosecution constantly notes on the public interest and due to this requests that the jury should hear his case. Gvaramia thinks that when there is high public interest, it is rather advisable not to let jury hear the case as they can be influenced by this interest and make emotional decision.
Assessment of Lawyer of Human Rights Center
Lawyer of Human Rights Center Tamar Barsonidze who has been monitoring trials of former high officials in the frameworks of trial monitoring project, states that while discussing the issue of transferring the case to the jury, the procedural violations were noted at the pre-trial hearing.
“Part 3 of article 219 imperatively determines that “if both parties do not refuse to let jury hear the case, the judge appoints the session for the selection of jury”. The law allows judge of pre-trial hearing not to appoint the session for selection of jury only if both parties refuse to let jury hear the case. In this case, the will of legislator that the judge of pre-trial hearing, as a rule, should appoint the session for the selection of jury and not to do it only when both parties refuse, is explicit. As for hearing case without the participation of jury only based on one party’s request, this instance is drawn out in the chapter 23 of Criminal Procedural Code which regards the substantive hearing and not pre-trial hearing. This instance is regulated by chapter 22, article 219 of which was neglected by the judge who applied the provision of substantive hearing, article 226 even though it was pre-trial hearing and not substantive hearing.
The explanation of judge that article 219 is general and article 226 is specific does not supervene from the systemic approach of interpretation of norms: if these provisions are to be used at the same stage then there would be collision because they obviously contradict one another, particularly article 219 stipulates that only when both parties refuse, appointment of jury is ruled out, when according to article 226, the case is heard without the jury only when the defendant requests so. If both provisions were to be used at the same stage at the pre-trial hearing, they would lose meaning as they contradict each other.
In reality, these provisions regard two completely different stages of hearing and thus, we think that there is no contradiction between them. The judge of pre-trial hearing may not appoint the jury only when both parties refuse jury to hear their case. For all other instances, the judge appoints the jury. The defense side can request at the substantive hearing to hear the case without the jury.”
It should be noted that in the case of Davit Kezerashvili and other defendants, the judge also applied article 226 and noted that it was newer provision than article 219 and that is why it was using 226 and not 219. Thus, in regards with the defendants who did not want to transfer the case to the jury, it appointed the substantive hearing, as for the defendants who wanted the jury to hear their case, it appointed the session of selection of jury.
Also in case of Bacho Akhalaia at the pre-trial hearing it was decided that the case would be heard without jury on the basis of refusal of defendant.