ობამას ადმინისტრაციას საქართველოს საკონსტიტუციო კრიზისში ჩარევისკენ მოუწოდებენ
საქართველოს ახალი მთავრობა შეერთებული შტატების მაღალჩინოსნებს და კანონმდებლებს შესაძლო კონსტიტუციური კრიზისის გადალახვაში დახმარებას თხოვს. როგორც თავად საქართველოს ახალი მთავრობა აღწერს, მოსალოდნელმა კრიზისმა, შესაძლოა ჩაშალოს შემოდგომაზე დაგეგმილი საპრეზიდენტო არჩევნები.
პრემიერმინისტრი ბიძინა ივანიშვილი და მისი საპარლამენტო უმრავლესობა, კოალიცია „ქართული ოცნება“, ამბობს, რომ პრეზიდენტი მიხეილ სააკაშვილი აუცილებლად დაითხოვს მთავრობას ოქტომბრის არჩევნების წინ და საკუთარ ხალხს მოიყვანს ხელისუფლებაში. ისინი არწმუნებენ შეერთებულ შტატებს (საქართველოს მთავარ სამხედრო და ეკონომიკურ დონორს, რომელმაც შარშან მისთვის 85 მილიონი დოლარი გაიღო) უთხრას სააკაშვილს, რომ მან მხარი უნდა დაუჭიროს კონსტიტუციურ ცვლილებებს, რომელიც ზემოაღწერილი სცენარის განვითარებას შეუძლებელს გახდის.
„კარგი იქნება თუკი საქართველოს მეგობრები, რომლებიც იმავდროულად სააკაშვილის მეგობრებიც არიან, მისცემენ მას ამ მეგობრულ რჩევას“, განაცხადა The Hill -თან ინტერვიუში საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარემ, დავით უსუფაშვილმა.
უსუფაშვილი ვაშინგტონში კვირას ჩავიდა და კვირის განმავლობაში შეხვედრებს მართავდა სახელმწიფო დეპარტამენტის ჩინოვნიკებთან, ის შეხვდა ასევე ოცამდე კანონმდებელს, მათ შორის რესპუბლიკელ სენატორ ჯონ მაკკეინს, რომელიც სააკაშვილის დიდი ხნის მეგობარია. პრეზიდენტმა პირობა დადო, რომ არ გამოიყენებდა დათხოვნის ბერკეტს.
„რა თქმა უნდა, ეს უდიდესი კონფლიქტის [პროვოცირებას] მოახდენს“, თქვა უსუფაშვილმა. „ცხადზე უცხადესია, რომ საქართელოს მოქალაქეების აბსოლუტური უმრავლესობა მხარს უჭერს კოალიცია „ქართულ ოცნებას“ და მის ლიდერს, ბიძინა ივანიშვილს“.
„მან პირობა დადო, რომ ამ ძალაუფლებას არ გამოიყენებს. თუმცა, ჩვენ საკმარისად ზრდასრულები ვართ იმისთვის, რომ ვიცოდეთ, რომ ასეთი დაპირებები მხოლოდ დაპირებებია. ჩვენი პასუხი ასეთია, „თუკი ამბობ, რომ გაქვს სახიფათო იარაღი ხელში და ეთანხმები იმას, რომ ამ ტიპის იარაღი არ არის ისეთი რამ, რაც დემოკრატიულ პრეზიდენტებს აქვთ მსოფლიოში, რატომ არ ამბობ მასზე უარს?“
ბრძოლამ სააკაშვილს და ივანიშვილს შორის შარშანდელი საპარლამენტო არჩევნების წინ ვაშინგტონამდეც მოაღწია ათობით ლობისტური კომპანიის და პიარ სააგენტოების გზით, რომლებსაც ორივე ქირაობდა. ახალმა მთავრობამ ბევრ მათგანთან კონტრაქტი გაწყვიტა, თუმცა დაიტოვა ორი წამყვანი სამართლის ექსპერტი აშშ-ში – ჰარვარდის სამართლის სკოლის პროფესორი ლარი ლესინგი და ოჰაიოს ჩრდილოეთის უნივერსიტეტის პროფესორი ჰოვარდ ფენტონი – იმ აზრის ჩამოყალიბებისთვის, რომ სააკაშვილის ძალაუფლება არადემოკრატიულია.
უსუფაშვილმა განაცხადა, რომ სააკაშვილმა მოითხოვა, რომ საკონსტიტუციო რეფორმა განხილულ უნდა იქნას ამნისტიასთან ერთად მთავრობის იმ ყოფილი ჩინოვნიკებისთვის, რომლებსაც კორუფციასა და ძალაუფლების ბოროტად გამოყენების სხვა ფაქტებში სდებენ ბრალს. პრეზიდენტი ახალ მთავრობას ადანაშაულებს იმაში, რომ ისინი სასამართლოებს ოპონენტების წინააღმდეგ იყენებენ, მაგრამ მთავრობის თქმით, ეს იმ წარსული საქმეების გამოძიების გაგრძელებაა, რომელიც სააკაშვილის დროს თაროზე იყო შემოდებული.
უსუფაშვილმა განაცხადა, რომ ის ვაშინგტონში იმისთვის არის, რომ დაარწმუნოს კანონმდებლები და ობამას ადმინისტრაციის ჩინოვნიკები იმაში, რომ ახალი მთავრობა პატივს სცემს დემოკრატიულ რეფორმებს და არ აპირებს დასავლეთის მიტოვებას რუსეთთან ალიანსისთვის, როგორც ამას სააკაშვილი ამტკიცებს. ამის დასტურად, უსუფაშვილი მიუთითებს გასულ კვირას მიღებულ ორპარტიულ საგარეოპოლიტიკურ დოკუმენტზე, რომელიც კიდევ ერთხელ ადასტურებს საქართველოს მისწრფებას ევროკავშირის სრულუფლებიანი წევრობისკენ და გამორიცხავს გაწევრიანებას დამოუკიდებელ სახელმწიფოთა თანამეგობრობაში (დსთ) – ორიგანიზაციაში, რომელიც ცხრა ყოფილი საბჭოთა სახელმწიფოს ერთობაა და მიმართულია რუსეთთან მჭიდრო კავშირების შენარჩუნებისკენ.

Obama administration urged to step in Georgian constitutional crisis
The new Georgian government is on a mission to persuade U.S. officials and lawmakers to help stave off what they describe as a pending constitutional crisis that could derail presidential elections in the U.S.-allied Russian neighbor.
Prime Minister Bidzina Ivanishvili and his parliamentary majority, the “Georgian Dream” coalition, say President Mikheil Saakashvili is all but certain to dissolve the government right before the October elections and install his own people in power. They're urging the United States – a major military and economic donor to Georgia, with $85 million spent last year – to tell Saakashvili he needs to support a constitutional amendment that would make that impossible.
“It would not be a bad idea if the friends of Georgia, who are friends of Saakashvili as well, to give him this friendly advice,” Parliament Chairman David Usupashvili told The Hill in an interview. “It is what's best for his country.”
Usupashvili arrived in Washington Sunday and has meetings throughout the week with State Department officials and some 20 lawmakers, including Sen. John McCain (R-Ariz.), who has long been close to Saakashvili. The president has vowed not to use his dissolution power but has so far refused to strike a deal with Ivanishvili's government.
“Of course this will [provoke] a huge conflict,” Usupashvili said. “It's more than clear that an absolute majority of Georgian citizens support the Georgian Dream coalition and its leader, Bidzina Ivanishvili.”
“He has promised not to use this power. Well, we are old enough to know that such promises are just promises. Our answer to him is, 'if you say that you have a dangerous gun in your hands and you agree that this kind of gun is not something democratic presidents have in the world, why not put it down'?”
The battle between Saakashvili and Ivanishvili ahead of last year's legislative elections played out in Washington through the dozen or so lobby shops and public relations firms they hired between the two of them. The new government has dropped many of those contracts, but has retained two top U.S. legal experts – Harvard Law School Professor Larry Lessig and Ohio Northern University Professor Howard Fenton – to make the case that Saakashvili's powers are undemocratic
Usupashvili said Saakashvili has asked that the constitutional reform be coupled with an amnesty for former government officials accused of corruption and other abuses of power. The president has accused the new government of using the courts to go after their opponents, but the government says it's merely following up on past allegations that have been gathering dust under Saakashvili.
Usupashvili said he's here to reassure lawmakers and Obama administration officials that the new government is respecting democratic reforms and isn't abandoning the west in favor of a close alliance with Russia, as Saakashvili asserts. To make his case, Usupashvili points to last week's passage of a bipartisan foreign policy blueprint that reasserts Georgia's bid for eventual membership in the European Union and rules out joining the Commonwealth of Independent States, an organization of nine former Soviet states aimed at preserving close ties with Russia.