სახალხო დამცველი მთავარ პროკურორს გაუჩინარების ფაქტების გამოძიების რეკომენდაციით მიმართავს
„საქართველოს სახალხო დამცველის შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 21–ე მუხლის „გ“ ქვეპუნქტის შესაბამისად, საქართველოს სახალხო დამცველმა  წინადადებით მიმართა საქართველოს მთავარ პროკურორს, აწარმოოს ეფექტიანი და ინტენსიური საგამოძიებო მოქმედებები გაუჩინარებულ პირთა სისხლის სამართლის საქმეებზე, ხოლო იმ ფაქტებზე, რომელზეც გამოძიება ჯერ არ დაწყებულა, უზრუნველყოს შესაბამისი ღონისძიებების გატარება.
საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატს წლების განმავლობაში მიმართავენ არასამთავრობო ორგანიზაციები და მოქალაქეები, რომლებიც 2008 წლის აგვისტოს კონფლიქტისას და მომდევნო პერიოდში, უგზო-უკვლოდ დაკარგული ეთნიკურად ოსი პირების ადგილსამყოფელის დადგენასა და გაუჩინარების ფაქტების ეფექტურ გამოძიებას ითხოვენ. ამასთან ფიქსირდება ფაქტებიც, რომელიც უკანასკნელ წლებში გაუჩინარებულ საქართველოს მოქალაქეებს ეხება.
კერძოდ, საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატს ეთნიკურად ოსი პიროვნების რატიკ ისაევის ცხედრის მოძებნის დახმარების თხოვნით მიმართეს. ჩვენთვის მოწოდებული ინფორმაციის თანახმად, რატიკ ისაევი ბოლოს, 2008 წლის აგვისტოში, ნახეს გორის მუნიციპალიტეტის ტერიტორიაზე, სოფელ კარალეთში, ვინმე თენგიზ გაბარევთან ერთად. თენგიზ გაბარევი გადარჩა და შემდეგ ის ტყვეებში გაცვალს. არსებული ინფორმაციით, რატიკ ისაევი მოკლეს, მაგრამ სად დაკრძალეს, უცნობია.
2008 წლის აგვისტოში გარდაცვლილ ან დაკარგულ პირთა, ასევე, კონკრეტულად, რატიკ ისაევის შესახებ ინფორმაციის მოძიების მიზნით, 2013 წლის 14 თებერვალს საქართველოს სახალხო დამცველმა წერილობით მიმართა რეინტეგრაციების საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრს.
2013 წლის 5 მარტს რეინტეგრაციების საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა სახალხო დამცველს წერილით აცნობა, რომ მოქალაქე რატიკ ისაევის შესახებ რეინტეგრაციების საკითხთა სამინისტროსთვის არაფერია ცნობილი. მათთან არსებული ინფორმაციით, უგზო–უკვლოდ დაკარგულთა სიაში ირიცხება რასტიკ იკაევი, რომლის საქმე გადაეგზავნა პროკურატურას.
საქართველოს რეინტეგრაციების საკითხთა სამინისტროს აღნიშნული წერილით საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატს ასევე ეცნობა, რომ 2008 წლის აგვისტო–ოქტომბერში უგზო–უკვლოდ დაკარგულთა სიაში, ასევე, ირიცხებიან: სულტან პლიევი, ალან ხაჩიროვი, ალან ხუგაევი, თამაზ კაბისოვი და აირბეკ თედეევი.
რეინტეგრაციების საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის ცნობით, ზემოაღნიშნულ პირებზე მიმდინარეობს გამოძიება.
საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატისთვის ასევე ცნობილია, რომ 2007 წლის თებერვალში უგზო–უკვლოდ გაუჩინარდა გალის აფხაზური ადმინისტრაციის თანამშრომელი დავით სიგუა, ხოლო დასავლეთ საქართველოს ტერიტორიაზე მოქალაქეები დავით ცინდელიანი (2008 წლის 16 აგვისტო) და  პაატა ქარდავა (2008 წლის 27 აგვისტო).

In accordance with Article 21 ( c ) of the Organic Law on Public Defender of Georgia Public Defender of Georgia addressed the Chief Prosecutor to carry out effective and intensive investigation on criminal cases of disappeared individuals and to undertake subsequent measures on cases where investigation has not been launched yet.
For several years non governmental organizations and individuals have been addressing the Office of Public Defender of Georgia with a request to determine the location of ethnic Ossetians having disappeared during the 2008 August conflict or afterwards and to carry out effective investigation. At the same time cases relating to the disappeared Georgian citizens have also been detected at the Office of Public Defender of Georgia lately.
In particular, the Office of Public Defender of Georgia was requested to assist in finding the corpse of Ratik Isaev, ethnic Ossetian. According to the information provided to us, last time Ratik Isaev was noticed in the village Karaleti, Gori Municipality with Tengiz Gabarev in August 2008. Tengiz Gabarev has survived and later he has been exchanged with captives. Corresponding to the presented information, Ratik Isaev has been murdered; however the location of his grave is unknown.
On February 14, 2013 Public Defender of Georgia addressed the State Minister of Georgia for Reintegration in order to obtain information on deceased or disappeared individuals during August 2008, including Ratik Isaev.
On March 5, 2013 State Minister of Georgia for Reintegration has informed the Public Defender of Georgia that the Ministry lacks information on Ratik Isaev. According to their data, list of disappeared individuals contains information on Rastik Ikaev; this case has been transferred to the Prosecutor’s Office.
In accordance with the correspondence of the State Ministry of Georgia for Reintegration, the list of disappeared individuals during August – October 2008 also encompasses following individuals: Sultan Pliev, Alan Khachirov, Alan Khugaev, Tamaz Kabisov and Airbek Tedeev.
As notified from the State Ministry of Georgia for Reintegration, investigation has been launched on the cases of abovementioned individuals.
The Office of Public Defender of Georgia also possesses information on disappearance of David Sigua, staff member of Gali Abkhazian Administration in February 2007 as well as David Tsindeliani (August 16, 2008) and Paata Kardava (August 27, 2008) in the territory of western Georgia.