პროკურორის მოადგილე ელიზბარაშვილს 2010 წელს აღძრულ საქმესთან დაკავშირებით 6 მლნ ლარის გადახდას სთხოვს
საინფორმაციო სააგენტო „პირველი“,  ნათია რუხაძე
ბიზნესმენ თამაზ ელიზბარაშვილის განცხადებით, თბილისის პროკურორის მოადგილე ბესიკ თხელიძე მას 2010 წელს აღძრულ საქმესთან დაკავშირებით 6 მილიონი ლარის გადახდას სთხოვს.
აღნიშნული განცხადება ელიზბარაშვილმა და მისმა ადვოკატმა ელზა ჯმუხაძემ  "პრაიმ ტაიმის" პრეს-კლუბში სტუმრობისას გააკეთეს.
ადვოკატის თქმით, თამაზ ელიზბარაშვილს დაუკავშირდნენ ქალაქის პროკურატურიდან, როგორც შემდეგ გაირკვა ეს იყო ბესიკ თხელიძის დავალება, რომ იგი თუ 6 მილიონ ლარს არ გადაიხდის, ციხეში შებრუნდება.
„ჩვენ ვითხოვთ, რომ პროკურატურამ სასამართლოში მოიყვანოს მოწმეები, რადგან მოწმეთა გამოუცხადებლობის გამო პროცესი უკვე მერვედ გადაიდო. ჩვენ შეხვედრა გვქონდა ქალაქის პროკურორ დავით კოჭლამაზაშვილთან, ვიდრე მის ნაცვლად მწარიაშვილი დაინიშნებოდა. პროკურორის კაბინეტში ბესიკ თხელიძემ თავის ლუსტრაცია მოხდინა და იმ უსამართლობების გამართლება დაიწყო. მისი ეს შემონათვალი იყო კბილაშვილთან შეუთანხმებელი. თხელიძე არის ძველი კადრი და იგი მუშაობს ისევ იმ მეთოდებით, როგორითაც ადეიშვილის დროს იყო მიჩვეული", - განაცხადა ჯმუხაძემ.
მისივე თქმით, ელიზბარაშვილის პროტესი პროკურატურის ახალ ხელმძღვანელობას არ უკავშირდება, ის მიმართულია "ადეიშვილის ნარჩენი პროკურორების წინააღმდეგ".
როგორც თავად ელიზბარაშვილმა აღნიშნა, 2010 წელს, იგი, მისი 24 წლის რძალი, რძლის მამა და მისი მეგობარი დაიჭირეს.
„ეს მოხდა ჩემი პოლიტიკური აქტიურობის გამო. ბრალად შემითითხნეს, თითქოს მე ქრთამი გადავიხადე და დასკვნა გავაყალბე. თუ მე ამას არ ვაღიარებდი, მაშინ 24 წლის რძალზე დამემუქრნენ, რომ სამუდამოდ ციხეში გაუშვებდნენ, გააუპატიურებდნენ და ა. შ. ასევე იყო მუქარები პატიმარ შვილთან დაკავშირებით. აქედან გამომდინარე, მე იძულებული გავხდი, მათ დავთანხმებოდი. ამის შემდეგ ჩემთან ვაჭრობა დაიწყეს, თავიდან 10 მილიონს მთხოვდნენ. ახლა კი ბესიკ თხელიძემ შემომითვალა, რომ თუ 6 მილიონს გადავიხდი, ეს საქმე დამთავრდება", - განაცხადა ელიზბარაშვილმა.

Deputy Prosecutor Requests Elizbarashvili to Pay 6 Million Lari with Regard to the Case Launched in 2010
News Agency “Pirveli”, Natia Rukhadze
Businessman Tamaz Elizbarashvili alleged that Tbilisi deputy prosecutor Besik Tkhelidze demanded him to pay 6 million lari with regard to the case that was launched in 2010.
Elizbarashvili and his lawyer Elza Jmukhadze made the statement in the press-club of the Prime-Time.
Lawyer said Tamaz Elizbarashvili was called from the city prosecutor’s office and as they later clarified he was called based on Besik Tkhelidze’s order who claimed that unless Elizbarashvili pays 6 million lari, he would go back to prison.
“We request the prosecutor’s office to bring witnesses to the court because the process has been postponed for the eighth time because witnesses did not appear to the court. We met Tbilisi prosecutor Davit Kochlamazashvili before Mtsariashvili replaced him. Besik Tkhelidze lustrated himself in the prosecutor’s working room and started to justify his illicit actions. He had requested the money without having agreed the issue with the chief prosecutor Kbilashvili. Tkhelidze is old employee of the system and he still works with old methods that he was used to during Adeishvili’s time,” Jmukhadze said.
He added that Elizbarashvili does not protest against new administration of the prosecutor’s office; he protests activities of prosecutors remained from Adeishvili’s time.
Elizbarashvili said in 2010 he, his daughter-in-law, 24, her father and friend were arrested.
“It happened because of my political activities. They fabricated the charge against me as if I had paid bribe and falsified the conclusion. Unless I admitted it, they threatened me with placing my 24-year-old daughter-in-law in prison, with raping her, etc. They also threatened me about my son, who was in prison. So, I had to admit it. Afterwards, they started bargaining with me. Initially they demanded 10 million lari from me; now Besik Tkhelidze demanded 6 million lari to finally close this case against me,” Elizbarashvili said.