დათა ახალაიას ადვოკატი მთავარ პროკურორსა და შს მინისტრს მიმართავს
დათა ახალაიას ადვოკატი მთავარ პროკურორსა და შინაგან საქმეთა მინისტრს მიმართავს, გამოიძიონ სოციალურ ქსელში გავრცელებული ინფორმაცია, რომლის მიხედვითაც, დათა ახალაია და მეგის ქარდავა საქართველოში იმყოფებიან.
როგორც ადვოკატმა ირაკლი ზაქარეიშვილმა „ინტერპრესნიუსს“ აცნობა, ერთ-ერთ ახალგაზრდული გაერთიანების „ფეისბუქის“ გვერდზე გავრცელდა ინფორმაცია, რომ დათა ახალაია და მეგის ქარდავა ზუგდიდში იმყოფებიან, ჰყავთ კონკრეტული დაჯგუფება ადამიანებისა, ასევე აქვთ პოლიციის ფორმები და 19 აპრილს ანუ ნაციონალების აქციის დღეს აპირებენ აფხაზეთის საზღვართან მოახდინონ პროვოკაცია. ვებ-გვერდზე განთავსებული ინფორმაციით, 19 აპრილს ახალაია-ქარდავას მხრიდან, პროვოკაცია იგეგმება ბიძინა ივანიშვილის მისამართითაც.
ადვოკატი აღნიშნულ ინფორმაციას ცილისმწამებლურს უწოდებს. მისივე თქმით, სოციალურ ქსელში ზემოაღნიშნული ინფორმაციის წყაროს დასახელება ითხოვა, რაზეც მიიღო პასუხი, რომ წყარო არის ყოფილი პოლიციელი, ადამიანი, რომელიც წლების განმავლობაში "ნაციონალების" გვერდით იდგა.
„აღნიშნული პასუხის გაცნობისთანავე, დავუკავშირდი 112-ს ოპერატორს, გამოვიძახე საპატრულო პოლიციის ეკიპაჟი, რომელთაც ვაცნობე, რომ ახალგაზრდული გაერთიანება ავრცელებდა აღნიშნულ ინფორმაციას, ყოფილ პოლიციელზე დაყრდნობით. ყოველივე ზემოაღნიშნულთან დაკავშირებით მე მოვითხოვე გამოძიების დაწყება ინფორმაციის გამავრცელებელ პირთა მიმართ და იმ პოლიციელის დაკითხვა, რომელზეც ინფორმაციის გამავრცელებლები მიუთითებდნენ, როგორც ინფორმაციის წყარზე. საპატრულო პოლიციის თანამშრომლებმა და საგამოძიებო დანაყოფის ხელმძღვანელმა, ხანგრძლივი თათბირისა და ზემდგომ პირებთან სატელეფონო კონსულტაციების შემდეგ განმიცხადეს, რომ ჩემს მიერ მითითებულ გარემოებებს ოქმში არ შეიტანდნენ, ხოლო თავიანთი მხრივ მირჩევდნენ, რომ თუკი რაიმე პრეტენზია გამაჩნდა ახალგაზრდული გაერთიანება „გიყვარდეს საქართველოს“ სახელით გავრცელებულ ინფორმაციასთან დაკავშირებით – მიმემართა „ფეისბუქის" ადმინისტრაციისათვის“, - აცხადებს ირაკლი ზაქარეიშვილი.
მისივე თქმით, გამოძახების ოქმში მათ დააფიქსირეს, თითქოს უარი განვაცხადე, ხელი მომეწერა ოქმზე და სწრაფად დატოვეს გამოძახების ადგილი.
„საპატრულო პოლიციის თანამშრომელთა მიერ განხორციელებულ კანონსაწინააღმდეგო ქმედებებთან დაკავშირებით, ინფორმაცია მივაწოდე 112-ის ოპერატორს (საუბარი ჩაწერილია) და შსს-ს გენინსპექციის ცხელ ხაზს. დანაშაულის მომზადების შეტყობინების შესახებ გავრცელებული ინფორმაციის თაობაზე ტელეფონით ვაცნობე შსს-ს სამორიგეო ნაწილს და მოვითხოვე გამოძიების დაწყება – თუმცა ამაოდ... ჩემს მიერ მიწოდებულ ინფორმაციას არავითარი რეაგირება არ მოჰყოლია. საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის მე-100 მუხლის თანახმად, დანაშაულის შესახებ ინფორმაციის მიღების შემთხვევაში, გამომძიებელი და პროკურორი ვალდებული არიან დაიწყონ გამოძიება“, - აცხადებს ადვოკატი.
დათა ახალაიას ადვოკატი კატეგორიულად მოითხოვს, დაუყოვნებლივ დაიწყოს გამოძიება - ახალგაზრდული გაერთიანება „გიყვარდეს საქართველოს“ სახელით გავრცელებული ინფორმაციის შესწავლის მიზნით; გამოვლენილი და დაკითხული იქნენ ინფორმაციის გამავრცელებლები; ასევე - გამოვლენილ და დაკითხულ იქნეს ინფორმაციის გამავრცელებელთა მიერ დასახელებული ინფორმაციის წყარო – შსს-ს თანამშრომელი.
„დარწმუნებული ვარ, ობიექტური გამოძიების შემთხვევაში, უსათუოდ დადგება პროვოკაციული და პიროვნების სახელის გამტეხი დეზინფორმაციის გამავრცელებელთა პასუხისმგებლობის საკითხი“, - აცხადებს ადვოკატი ირაკლი ზაქარეიშვილი.

Data Akhalaia’s Lawyer Appeals to Chief Prosecutor and Minister of Interior
Data Akhalaia’s lawyer appeals to chief prosecutor and Minister of Interior to investigate the information spread in the social network which claims that Data Akhalaia and Megis Kardava are in Georgia.
Lawyer Irakli Zakareishvili reported to Interpresnews that facebook page of one of the youth association spread information as if Data Akhalaia and Megis Kardava (former senior officials who are now declared sought by Georgian law enforcement bodies) are in Zugdidi, created a group of people, collected police uniforms and they intend to organize a provocation at the Abkhazian border on April 19, when National Movement plans the assembly. According to the information, Akhalaia and Kardava plan some provocation against Bidzina Ivanishvili too.
The lawyer said the information is slander and requests to name the source of the aforementioned information. In reply to his request, he was told that former police officer, who supported the National Movement during many years, was the source of the information.
“As soon as I received the reply, I called 112 operator, called patrol police officers and informed them that youth association was spreading the information based on the former police officer. Based on the aforementioned information I requested to launch investigation against the people who spread the information and to interrogate the police officer. Patrol police officers and head of investigation unit told me after a long discussion and negotiations with senior officials on the phone that they would not record my statement in the protocol and suggested me to apply to the Facebook administration if I had any complaints about the information spread by the youth association “Love Georgia,” said Irakli Zakareishvili.
He said the patrol police officers wrote in the protocol that I had refused to sign the protocol and left the area soon.
“I informed the operator of 112 about illegal activities of the patrol police officers (our conversation was recorded) and called hotline of the MIA’s General Inspection too. I informed the duty unit of the MIA about the spread information about plotting the crime and requested them to start investigation though in vain… nobody responded to my reports. In accordance to the Article 100 of the Criminal Procedural Code of Georgia, investigator and prosecutor are entitled to start investigation if they get information about the alleged crime,” the lawyer said.
Data Akhalaia’s lawyer categorically requests to immediately start investigation to study the information spread by the youth association Love Georgia; to estimate and interrogate the people who spread the information; to estimate the source of the information – the MIA officer.
“I am sure if the impartial investigation is launched, the people, who disseminated provocative and slandering information, will be held responsible,” said lawyer Irakli Zakareishvili.