სახალხო დამცველის ვიზიტი ზუგდიდის #4 სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში
2013 წლის 17 აპრილს, საქართველოს სახალხო დამცველი უჩა ნანუაშვილი ზუგდიდის #4 სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში იმყოფებოდა, სადაც შეხვდა და გაესაუბრა პატიმრებსა და დაწესებულების ადმინისტრაციას.
სახალხო დამცველის განცხადებით, დაწესებულებაში რადიკალურად შეცვლილია სიტუაცია პატიმრების მიმართ მოპყრობის კუთხით. თუმცა, იქ არსებული საყოფაცხოვრებო პირობები ვერანაირ კრიტიკას ვერ უძლებს. მიუხედევად იმისა, რომ ამჟამად დაწესებულებაში მხოლოდ 156 პატიმარი იმყოფება, ცალსახად შეიძლება ითქვას, რომ დაუშვებელია ამ პირობებში მათი დატოვება.  სახალხო დამცველს მიაჩნია, რომ დაუყოვნებლივ უნდა დაიწყოს ახალი საპატიმროს მშენებლობა სამეგრელოს ტერიტორიაზე, რადგან ახალი საპატიმროს სხვა რეგიონში აშენება პრობლემებს შეუქმნის პატიმართა ოჯახის წევრებს.
საქართველოს სახალხო დამცველი რეკომენდაციით მიმართავს საქართველოს სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიული დახმარების საკითხთა მინისტრს, უახლოეს პერიოდში გადაჭრას ზუგდიდის #4 დაწესებულების პრობლემა, რათა ყველა პატიმარს ჰქონდეს საშუალება, ღირსეულ საყოფაცხოვრებო პირობებში მოიხადოს სასჯელი.

A visit to Zugdidi Penitentiary Establishment #4
On April 17, 2013 Ucha Nanuashvili the Public Defender of Georgia visited inmates and administration of Zugdidi Penitentiary Establishment #4.
According to Public Defender, the treatment of inmates has been transformed radically. However, the conditions of the Establishment do not comply with relevant standards. In spite of the fact that there are only 156 inmates, their further allocation in the institution is impermissible. Public Defender considers it crucial to commence the construction of a new establishment on the territory of Samegrelo immediately; the construction of a new institution in other region may cause problems to family members of the inmates.
Public Defender of Georgia addresses the Minister of Corrections, Probation and Legal Assistance of Georgia to resolve the problem of Zugdidi Penitentiary Establishment #4 in order to ensure inmates serve their sentence in dignity.