ამნისტირებული პატიმრების მიერ განმეორებით ჩადენილი დანაშაულები
საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრის ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადებით, 2012 წლის დეკემბერში მიღებული ამნისტიის კანონის საფუძველზე გათავისუფლებული პატიმრებიდან, დაახლოებით, 150 პირი კვლავ დაკავებულია. ამის შესახებ მინისტრმა 19 მარტს გამართულ ბრიფინგზე ისაუბრა. ერთი თვის შემდეგ, სასჯელაღსრულების მინისტრმა სოზარ სუბარმა ეს ციფრი 200-მდე გაზარდა.
საპარლამენტო ოპოზიციის განცხადებით, მიღებულმა კანონმა ქვეყანაში კრიმინალური მდგომარეობა გააუარესა. ადამიანის უფლებათა ცენტრმა რამდენიმე ფაქტი გორში მოიძია, რომლის მიხედვით, ცნობილი ხდება, თუ რა დანაშაული ჩაიდინეს ამნისტირებულმა პატიმრებმა.
I ფაქტი
23 წლის კასპელი ალ. ნ-შვილი ამნისტიამდე სასჯელს თაღლითობის ბრალდებით იხდიდა. საქმე მობილური ტელეფონს ეხებოდა. ამნისტიის კანონის მიღების შემდეგ ნ-შვილი პატიმრობიდან გათავისუფლდა. 2013 წლის 4 თებერვალს ამნისტირებული პატიმარი კვლავ დააკავეს. მას მეგობრის მკვლელობის მცდელობაში და სხეულის განზრახ დაზიანებაში ედება ბრალი.
23 წლის ახალგაზრდას ინტერესებს ადვოკატი ნოდარ ცინცაძე იცავს. მისი თქმით, მისი დაცვის ქვეშ მყოფს საზოგადოებრივი წესრიგის და უსაფრთხოების დარღვევა აზრადაც არ მოსვლია. ინციდენტი, რომელიც ამნისტირებულ პატიმარს შეემთხვა, ოჯახურ პრობლემას, კერძოდ, მეუღლესთან ეჭვიანობას უკავშირდება.  როგორც ბრალდებულის დამ განაცხადა,  მისი ძმა ღალატის სცენას შეესწრო.
II ფაქტი
65 წლის გორელ თ. წ-შვილს უვადო პატიმრობა ემუქრება. გორის პროკურატურა მას  ბრალს  რამდენიმე დანაშაულის ჩადენაში სდებს, კერძოდ - 20 წლის გოგონას მიმართ სექსუალურ ძალადობაში, განზრახ მკვლელობის მცდელობაში დამამძიმებელ გარემოებაში და განზრახ მკვლელობის მცდელობაში უეცარი, ძლიერი სულიერი აღელვების მდგომარეობაში.
პროკურატურის ინფორმაციით, ბრალდებული, 1996 წლიდან იმ ქალთან ერთად ცხოვრობდა, რომელიც ამ დაჭრილი გოგონას დედაა. ბრალდებული 2010 წლის აპრილს მეზობლის დაჭრისთვის იყო დაკავებული, ხოლო 2012 წლის დეკემბერში, ამნისტიით გაათავისუფლეს.
ციხიდან გამოსვლის შემდეგ, ბრალდებული ისევ ამ ოჯახს დაუბრუნდა საცხოვრებლად, მაგრამ მეუღლე თურქეთში დახვდა წასული. სახლში მხოლოდ მისი გერი გოგონა იმყოფებოდა.
ბრადელბულს და გოგონას ერთმანეთში დაძაბული ურთიერთობა ჰქონდათ. გოგონამ 2013 წლის 26 აპრილს სასამართლო პროცესზე განაცხადა, რომ როდესაც ის 15 წლის იყო, აღნიშნულმა პიროვნებამ მასთან ძალადობით დაამყარა სექუალური კავშირი. „შემდეგ კი მაშანტაჟებდა და თუ მომხდარს ვინმესთან ვიტყოდი, მოკვლით მემუქრებოდა“, - ამბობს გოგონა.
გოგონას დედა თურქეთიდან მას შემდეგ დაბრუნდა, როდესაც მას შვილმა დაურეკა და უთხრა, რომ იგივე კვლავ მეორდება.
„აღნიშნული პიროვნება ჩვენთან რამდენიმე წლის განმავლობაში ცხოვრობდა. მე მასთან, როგორც მამასთან, ისეთი ურთიერთობა მქონდა. თვითონ ყოველთვის აგრესიულად იყო ჩემს მიმართ. ტელეფონს ხშირად მართმევდა და მიმოწმებდა. მეგობრებთან წასვლას მიკრძალავდა, ეჭვიანობდა. ხოლო დაქალთან თუ გავიდოდი, თვითონაც მომყვებოდა. ციხიდან გამოსვლის შემდეგ ჩემთან კვლავ ძალადობით დაამყარა სექსუალური კავშირი, რის შემდეგაც სახლიდან გავიქეცი და მაშინვე დედაჩემს დავურეკე, რომელიც თურქეთში იმყოფებოდა. ამ ამბავს მეორედ უკვე ვეღარ დავუმალავდი. შევატყობინე და მეორე დღესვე დედა ჩამოვიდა. შევიტანეთ საჩივარი პოლიციაში, ის სახლიდან გავაგდეთ და ავუკრძალეთ ჩვენთან მოსვლა. ის მთელი 2 თვის განმავლობაში ტელეფონზე გვირეკავდა და გვემუქრებოდა, რომ განცხადება გაგვეტანა პოლიციიდან. მაგ ბრალდებით მე ციხეში არ წავალო და განცხადების უკან გატანას გვთხოვდა, რაზეც ჩვენ რა თქმა უნდა, უარს ვეუბნებოდით“, - განუცხადა სასამართლოზე გოგონამ მოსამართლეს.
„2013 წლის 29 იანვარს მე, დედა და ჩვენი მეზობელი სახლში ვიყავით. ის ჩვენთან ჩუმად შემოვიდა, ისე, რომ არც დააკაკუნა. შარვლის ჯიბეში ხელი ქონდა ჩაყოფილი და დანა ნახევრად უჩანდა. დედა მის დანახვაზე განერვიულდა და სთხოვა, სახლიდან წასულიყო.  სად უნდა წავიდე, უნდა დაგხოცოთ თქვე ნაბოზვრებოო - გვეუბნებოდა და დედაჩემისკენ გაიწია. ამ დროს მე გადავეფარე, დედაჩემს ნუ მოკლავ, მე დამარტყი დანა-მეთქი, ვუთხარი.  მან დანა ჯერ გულმკერდის არეში დამარტყა, შემდეგ ისევ დედაჩემისკენ გაიწია. მე ისევ შევუშალე ხელი, დედამდე არ მისულიყო. ამ დროს დანა მეორედ დამარტყა მუცლის არეში და თან დამიტრიალა. მესამე ჭრილობა ხელზე მაქვს, მაგრამ ხელი რა დროს დამიზიანა, აღარ მახსოვს. გონება მქონდა დაკარგული“, - აცხადებს დაზარალებული გოგონა.
რაც შეეხება იმ საჩივარს, რომელიც მანამდე დედა-შვილმა გაუპატიურების საქმეზე პოლიციაში შეიტანეს, დაჭრის მომენტში, ექსპერტიზის პასუხი ჯერ არ იყო ცნობილი.
„ჩვენს ყვირილზე მეზობლები რომ მოვიდნენ და პატრულში რეკავდნენ, ამ დროს გაიქცა სახლიდან. გამომძიებლისგან გავიგე, რომ ის ადრე 1982 წელში 15 წლის ბავშვის გაუპატიურებისთვის არის ნასამართლევი და ასევე იარაღის უკანონო შეძენა შენახვისთვის. მოვითხოვ ეს პიროვნება უმკაცრესად დაისაჯოს“, - ამბობდა გოგონას დედა სასამართლოზე.
ბრალდებული ყველა ამ ფაქტს უარყოფს და ამბობს, რომ ის მათთან სახლში სალაპარაკოდ მივიდა და ცდილობდა, გაერკვია, რატომ შეიტანეს საჩივარი მის წინააღმდეგ. მან სასამართლო პროცესზე დედა შვილს აფერისტები უწოდა. მას ეჭვი აქვს, რომ დედა-შვილს მისი ციხიდან გამოსვლა არ ესიამოვნათ და კვლავ მისი მოშორება სურთ.
„ღმერთი შენ და შენს შვილს არ გაპატიებთ ამდენ სიცრუეს“, - მიმართა ბრალდებულმა აწ უკვე ყოფილ მეუღლეს.
III ფაქტი
გორში 15 წლის არასრულწლოვანს ა. ი-ს პროკურატურა ქურდობაში სდებს ბრალს. ფაქტი მეჯვრისხევის ბარაკებში დაფიქსირდა. არასრწულწლოვანმა მეზობლის, რამაზ გამგებლის კუთვნილ სათავსოს ბოქლომი დაუზიანა, ფარულად შევიდა შიგ, საიდანაც ელექტროსადენი, ხელის ელექტროშემადუღებელი, საკანცელარიო და პირადი მოხმარების ნივთები და სხვადასხვა ფირმის კანფეტები (ჯამში 165 ლარის ღირებულების) წაიღო.
მან დანაშაული აღიარა და გირაოს 1000 ლარის სანაცვლოდ გაათავისუფლეს. ნივთები კი დაზარალებულს უკან დაუბრუნდა.
არასრულწლოვანი ერთი წლის წინ იგივე მუხლით იყო დაკავებული, რომელსაც ერთწლიანი პირობითი მსჯავრი დაადეს და 2012 წლის დეკემბერში საყოველთაო ამნისტია შეეხო.
ბრალდებულის ადვოკატი მაგული გოგოლაძე ამბობს, რომ მისი დაცვის ქვეშ მყოფი სოციალურად დაუცველ ოჯახთა კატეგორიას განეკუთვნება. დედასთან ერთად ცხოვრობს და უაღრესად გაჭირვებულები არიან.
„გვინდა ეს ბავშვი საზოგადიებისთვის და ქალაქისთვის კარგ ადამიანად აღიზარდოს. იმედია, საზოგადოებისთვის სასარგებლო შრომით დააკავებენ. დედამისი მაღაზიაში მუშაობით ირჩენდა თავს. სკოლიდან მე-6 კლასიდან გამოიყვანეს, იმის გამო, რომ წიგნების საყიდელი ფული არ ქონდათ“, - აღნიშნავს მაგული გოგოლაძე.

Amnestied Prisoners Repeatedly Committed Crimes
At the March 19 briefing Georgian Minister of Interior Irakli Garibashvili stated that about 150 of the amnestied people under the Amnesty Law of December, 2012 were repeatedly arrested. A month later, Sozar Subari, Minister of Legal Aid and Corrections, increased the number up to 200.
Parliamentary opposition stated that the adopted law deteriorated criminal situation in the country. Human Rights Center searched some cases in Gori, where crimes were committed by amnestied prisoners.
Fact I
23-year-old Al. N from Kaspi was convicted for swindle about cell phone. After the Amnesty Law was passed, N was released from imprisonment. On February 4, 2013 the amnestied prisoner was repeatedly arrested – he was accused of the attempted murder of his friend and premeditated damage of health.
Lawyer Nodar Tsintsadze protects the rights of 23-year-old accused. The lawyer said his client did not aim at deteriorating public order and safety. The incident was connected with the family problem – he got jealous about his wife. The accused person’s sister said that her brother had witnessed betrayal fact.
Fact II
65-year-old T.Ts. from Gori faces life imprisonment. Gori district prosecutor’s office blames him in several crimes – namely sexual abuse of 20-year-old girl, attempt of premeditated murder in grave circumstance and attempt of premeditated murder in the moment of sudden, strong emotional collapse.
According to the prosecutor’s office, the accused had lived with the mother of the wounded girl since 1996. In 2010 the accused was convicted for having wounded his neighbor and in December of 2012 he was amnestied.
Having left prison, the accused returned to the same family to live in but his wife had gone to Turkey to work; only his step-daughter was at home.
The accused and the girl had bad relationship. She stated at the trial on April 26, 2013 that the man had sexual intercourse with her through violence when she was 15. “Afterwards he was blackmailing me and threatened with death if I had told it to anybody,” the girl said.
The mother returned from Turkey after the daughter called her and informed about the accident.
“The man lived with us during several years. I treated him like my father but he was very aggressive towards me. He often seized phone from me and checked it. He forbade me meeting with friends and was jealous about me. He used to accompany me when I was visiting my friend. After he left prison, he again had sexual intercourse with me under force; after the incident I ran away from home and immediately called my mother who was in Turkey. This time, I could not hide this fact from her. My mother arrived here next day. We filed complaint at the police, expelled him from home and forbade coming to our house. He was calling and intimidating us during two months demanding to withdraw the complaint from police. Of course we refused,’ the girl said at the trial.
“On January 29, 2013, my mother, our neighbor and I were at home. He silently entered the house without knocking the door. He had his hand in the pocket holding a knife in it. Mother got nervous at seeing him and asked to leave. He said he was going to kill us and tried to attack Mother. I stood between them and asked him to kill me instead my mother. First he wounded me in the breast and then when he again tried to attack my mother, I blocked his way again and he wounded me in the belly. I have third wound on the hand but I do not remember when he wounded me; I was unconscious at that moment,” the victim girl said.
As for the complaint, which the plaintiffs lodged at the police, the expertise conclusion was not yet known to the investigation when the girl was wounded.
“When neighbors came to our house having heard our screaming and called patrol police, he ran away. Investigator told me that he was convicted for rape of 15-year-old child in 1982 and for illicit purchase/keeping of weapon. I want this person to be severely punished,” the mother said at the trial.
The accused denies all aforementioned accusations and claims that he had arrived at the plaintiffs’ house to find out why they had sued him. He called them swindlers and expressed doubt that they did not like him to have left prison and wanted to get rid of him,
“The God will not forgive you and your daughter so much lie,” the accused told his former wife.
Fact III
Prosecutor’s office blames 15-year-old juvenile from Gori in thievery. The incident occurred in barrack settlement in Mejvriskhevi village. The juvenile broke the lock of his neighbor’s warehouse, got into it and stole electric wire, electric welder, stationary and personal items, sweets (total price of 165 lari) from there.
The juvenile pleaded guilty and was released under bail of 1000 lari. He returned the stolen things to the owner.
A year ago, the juvenile was sentenced to one-year imprisonment for the same crime; then he was amnestied in December of 2012.
The lawyer of the convicted Maguli Gogoladze said her client is from socially vulnerable family; he lives together with his mother in extreme poverty.
“We want this child to grow up an honorable member of the society. We hope he will be involved in socially useful work. His mother worked at shop. The boy stopped going to school when he was in the sixth form because the family could not buy text-books for him,” Maguli Gogoladze said.