ცესკოს გადაწყვეტილებით, საინიციატივო ჯგუფის მიერ წარდგენილ დეპუტატობის კანდიდატებს 5ათასი ლარი უკან დაუბრუნდებათ
საქართველოს ცენტრალური საარჩევნო კომისიის მიერ ადამიანის უფლებათა ცენტრისთვის მოწერილი წერილის თანახმად, 27 აპრილის შუალედურ არჩევნებში დამარცხებულ  მაჟორიტარობის კანდიდატებს, რომლებიც საინიციატივო ჯგუფის მიერ იყვნენ წარდგენული, 5000-ლარიანი დეპოზიტი უკან დაუბრუნდება. აღნიშნული თანხა, დეპუტატობის კანდიდატებმა, კანონის მოთხოვნით, ცესკოს მიერ მითითებულ ანგარიშზე არჩევნებში დარეგისტრირებისას შეიტანეს.
ცესკომ ეს გადაწყვეტილება მას შემდეგ მიიღო, რაც საკონსტიტუციო სასამართლომ 11 აპრილს დააკმაყოფილა ადამიანის უფლებათა ცენტრის მირ მომზადებული კონსტიტუციური სარჩელი „ბესიკ ადამია საქართველოს პარლამენტის წინააღმდეგ“. ამ გადაწყვეტილების საფუძველზე, არაკონსტიტუციურად და ძალადაკარგულად გამოცხადდა განკარგულება, რომლის თანახმად, ცესკოს მიერ მითითებულ ანგარიშზე საინიციატივო ჯგუფის მიერ წარდგენილ მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატებს 5000 ლარი უნდა შეეტანა, უკან კი ეს თანხა მხოლოდ იმ შემთხვევაში დაუბრუნდებოდათ, თუკი არჩევნებში მონაწილეთა ხმების არანაკლებ 10%-ს მიიღებდნენ.
აღნიშნულ მოთხოვნას საარჩევნო კოდექსი ითვალისწინებდა მხოლოდ ერთი საარჩევნო სუბიექტის, კერძოდ - ამომრჩეველთა საინიციატივო ჯგუფის მიერ წარდგენილი მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატის მიმართ. ამგვარი სავალდებულო მოთხოვნა არ იყო გათვალისწინებული მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატის წარმდგენი სხვა ისეთი საარჩევნო სუბიექტების შემთხვევაში, როგორიცაა - პოლიტიკური პარტია ან საარჩევნო ბლოკი. საკონსტიტუციო სასამართლომ გაიზიარა ადამიანის უფლებათა ცენტრის პოზიცია, რომ ამგვარი მიდგომა არღვევდა, კანონის წინაშე სამართლიანი თანასწორობის პრინციპს, რაც საქართველოს კონსტიტუციის მე-14 მუხლით არის  გათვალისწინებული.
ადამიანის უფლებათა ცენტრმა 22 აპრილს წერილობით მიმართა საქართველოს ცენტრალურ საარჩევნო კომისიას, სადაც ითხოვდა, ეცნობებინა, როგორ აისახებოდა სასამართლოს გადაწყვეტილება კანდიდატების მიერ განთავსებულ დეპოზიტებზე   და დაუბრუნდებოდათ თუ არა მათ თანხა უკან.
ცენტრალური საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარის საპასუხო წერილის თანახმად, ცესკოსმ 2013 წლის 25 აპრილს მიიღო განკარგულება, სადაც აღნიშნულია, რომ ამ განკარგულების მიღებიდან არაუგვიანეს მე-20 დღისა, უნდა მოხდეს 27 აპრილის შუალედურ არჩევნებში საინიციატივო ჯგუფის მიერ წარდგენილი მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატებისთვის 5 ათასი ლარის დაბრუნება.

Majoritarian Candidates Will Have Their 5 000 Lari Recovered based on CEC Resolution
Georgian Central Election Commission’s letter to Human Rights Center states that four majoritarian candidates, who lost interim parliamentary elections of April 27, will have their 5 000 lari deposits recovered. In accordance to the old provision in the law, candidates had transferred the sum to the CEC account to get registered in the elections.
The CEC made the decision after on April 11 Constitutional Court of Georgia upheld the constitutional suit of Human Rights Center Besik Adamia vs Parliament of Georgia and the norm in the Election Code, which obliged majoritarian candidates nominated by initiative group to transfer 5 000 lari to the CEC account to participate in the elections, was annulled. According to the old provision, the candidates could get their money back only if they had gained at least 10% of votes in the elections.
The law envisaged this particular provision for only one election subject – majoritarian candidate named by the initiative group of voters. The same requirement was not envisaged for other majoritarian candidates or election subjects like political party or an election block. Constitutional Court shared the position of Human Rights Center and agreed that the norm breached equality principle before the law that is guaranteed by Article 14 of the Constitution of Georgia.
On April 22, Human Rights Center sent letter to the Georgian Central Election Commission and asked to notify whether the candidates would recover their money back based on the court decision.
CEC Chairman wrote back that in accordance to the April 25, 2013 decision of the Constitutional Court, four majoritarian candidates in April 27 interim elections will get their money back within 20 days.