14 მაისს თელავის რაიონულ სასამართლოში გაიმართა მორიგი  სხდომა კუდ–ის კახეთის  სამმრთველოს ყოფილი უფროსის ზურაბ ლალიაშვილის და მისი მოადგილის, დავით ლორთქიფანიძის საქმესთან დაკავშირებით. პროცესზე დაიკითხა კონსტიტუციური უსაფრთხოების დეპარტამენტის ყოფილი თანამშრომელი   გიორგი გიორგელაშვილი. მან სასამართლოს დაუდასტურა, რომ 2011 წელს ბიზნესმენმა ალექსანდრე მეგუთნიშვილმა ნამდვილად შეიძინა ძვირადღირებული ავტომობილები  მისი უფროსებისთვის. მან ასევე გაიხსენა, თუ როგორ გადასცა მეგუთნიშვილმა მას გარკევეული თანხა, რომელიც შემდეგ სამსახურში, ლალიაშვილთან მიიტანა.
შს მინისტრის ყოფილი მოადგილის გია ლორთქიფანიძის ძმა დავით ლორთქიფანიძე სამართალდამცავებმა სამსახურეობრივი უფლებამოსილების გადამეტების ბრალდებით 2012 წლის დეკემბერში დააკავეს. შსს–ს ინფორმაციით დავით ლორთქიფანიძემ თავის უფროს ზურაბ ლალიაშვილთან ერთად, სოფელ წინანდალში მცხოვრებ ბიზნესმენ ალექსანდრე მეგუთნიშვილზე სხვადასხვა სახის ზეწოლა განახორციელა, რის შედეგადაც მეგუთნიშვილმა 2011 წლის მარტში, შსს კონსტიტუციური უსაფრთხოების დეპარტამენტს "ტოიოტა ლენდ კრუიზერ 200" და ორი "ტოიოტა კამრი" შეუძინა. პროკურატურა ლორთქიფანიძეს და ლალიაშვილს სსკ–ის 333–ე მუხლის მესამე ნაწილის "ბ" ქვეპუნქტით გათვაისწინებული დანაშაულის ჩადენაში სდებს ბრალს, რაც სამსახურეობრივი უფლებამოსიელების გადამეტებას გულისხმობს და 5–დან 8–წლამდე თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს. დავით ლორთქიფანიძე წარდგენილ ბრალდებაში თავს დამნაშავედ სცნობს, ხოლო ზურაბ ლალიაშვილი, ოფიციალური ინფორმაციით, მომალვაში იმყოფება.

On May 14, next trial on Zurab Laliashvili and Davit Lortkipanidze’s case, former head and deputy head of Kakheti office of the Constitutional Security Department, was held at Telavi district court. Former officer of the CSD Giorgi Giorgelashvili was questioned at the trial. He confirmed that in 2011 businessman Aleksandre Megutnishvili really bought luxurious cars for his senior officials. He also recalled that Megutnishvili gave him certain amount of money which he had handed to Laliashvili at the office.
Davit Lortkipanidze, brother of former deputy of minister of internal affairs Gia Lortkipanidze, was detained in December of 2012 for the abuse of his professional power. According to the MIA, Davit Lortkipanidze together with Zurab Laliashvili  made different kind of pressures on businessman Aleksandre Megutnishvili living in Tsinandali, as a result of what Megutnishvili bought “Toyota Land Cruiser 200” and two “Toyota Camry” for CSD of MIA in March of 2011. Prosecutor charged Lortkipanidze and Laliashvili of the crime punishable under Article 333 Part III b of the Criminal Code of Georgia that is abuse of power – punishable by imprisonment from 5 to 8 years. Davit Lortkipanidze pleaded guilty but Zurab Laliashvili is sought according to official information.