ჭიაბერაშვილმა გირაოს გადახდის შემდეგ საპატიმრო დატოვა, მერაბიშვილი დაპატიმრებულია
კახეთის გუბერნატორი და ჯანდაცვის ყოფილი მინისტრი ზურაბ ჭიაბერაშვილი 23 მაისს გირაოს გადახდის შემდეგ საპატიმროდან გაათავისუფლეს.
ჭიაბერაშვილი 21 მაისს ყოფილ პრემიერ–მინისტრთან ვანო მერაბიშვილთან ერთად დააკავეს და ბრალად წაუყენეს თანამდებობის ბოროტად გამოყენება, ამომრჩეველთა მოსყიდვა და სახელმწიფო სახსრების არამიზნობრივად ხარჯვა ჯანდაცვის მინისტრობის დროს.
„საქმე არის მთლიანად აბსურუდული“, - განუცხადა ჭიაბერაშვილმა ჟურნალისტებს გათავისუფლების შემდეგ, „მიმდინარეობს აშკარა პოლიტიკური დევნა და უკავშირდება ჩვენ პოლიტიკურ საქმიანობას... ის [ბრალდება] არის აბსოლუტურად დაუსაბუთებელი“.
ქუთაისის საქალაქო სასამართლომ მერაბიშვილს წინასწარი პატიმრობა, ჭიაბერაშვილს კი 20 000 ლარიანი გირაო შეუფარდა 21 მაისს. ბრალდების მხარე ორივესთვის წინასწარ პატიმრობას ითხოვდა.
„ჩვენ არაერთხელ საჯაროდ განვაცხადეთ, რომ ვაგრძელებთ ღია, საჯარო პოლიტიკურ მოღვაწეობას და არსად მიმალვას და დამალვას არ ვაპირებთ“, - განაცხადა ჭიაბერავშილმა და დასძინა, რომ 21 მაისს პროკურატურაში დაბარებისას, რა დროსაც მისი დაკავება მოხდა, უწყებაში არ ეწერა, რომ მოწმის სახით იყო დაბარებული, თუმცა მითითებული იყო ადვოკატის ყოლის უფლება, განსხვავებით იმ უწყებისგან, რომელიც მან თებერვალში პირველი დაკითხვის დროს მიიღო, სადაც მხოლოდ ის იყო მითითებული, რომ მოწმის სტატუსით ხდებოდა მისი საგამოძიებო ორგანოებში დაბარება. ამან, მისი თქმით, გაუჩინა საფუძვლიანი ეჭვი, რომ „აუცილებლად დამაკავებდნენ“ და ამიტომ საჭირო პირადი ნივთებით გამოცხადდა დაკითხვაზე.
ჭიაბერაშვილი აცხადებს, რომ მისი დაკავება პროცედურული დარღვევებით მოხდა. ყოფილ ჯანდაცვის მინისტრს, რომელიც საქართველოს ელჩად მსახურობდა ევროპის საბჭოსა და შვეიცარიაში, დიპლომატიური რანგი აქვს და ამის გამო, როგორც თავად და მისი ადვოკატები აცხადებენ, მხოლოდ იუსტიციის მინისტრს ჰქონდა მისი დაკავების უფლებამოსილება.
მერაბიშვილის და ჭიაბერაშვილის წინააღმდეგ აღძრული სისხლის სამართლის საქმის წინასწარი არსებითი განხილვა 15 ივლისს გაიმართება, განაცხადა ქუთაისის საქალაქო სასამართლოს მოსამართლემ, 32 წლის დავით ახალბედაშვილმა, რომელიც წელიწადნახევრის წინ გახდა მოსამართლე.
მერაბიშვილს ორ დამოუკიდებელ ეპიზოდთან დაკავშირებით წაუყენეს ბრალი - ერთი ეხება 5.2 მლნ ლარის ოდენობით სახელმწიფო თანხების შესაძლო არამიზნობრივ გამოყენებას ნაციონალური მოძრაობის წინასაარჩევნო კამპანიის სასარგებლოდ მისი პრემიერ-მინისტრობის პერიოდში.
ამ საქმეზე ედება ბრალი ასევე ჭიაბერაშვილს, რომელიც 2012 წელს ჯანდაცვის მინისტრი იყო, თანამდებობის ბოროტად გამოყენების, ამომრჩეველთა მოსყიდვისა და სახელმწიფო სახსრების არამიზნობრივად ხარჯვის თაობაზე.
მერაბიშვილს ასევე აქვს წაყენებული ბრალი სახელმწიფო სახსრების მითვისება-გაფლანგვისთვის ცალკე საქმეზე, რომელიც ეხება კვარიათში ფეშენებელური აგარაკის „მესაკუთრის ნების საწინააღმდეგოდ, იძულებით და დაშინებით“ დაკავებას და საიდუმლო სახელმწიფო ხარჯებიდან მისი რემონტისთვის 158 ათასი ლარის დახარჯვას 2009 წელს მისი შინაგან საქმეთა მინისტრობის დროს.
მერაბიშვილიც და ჭიაბერაშვილიც უარყოფენ წაყენებულ ბრალდებებს, მათი ადვოკატების განცხადებით, როგორც „აბსურდს“ და პოლიტიკურად მოტივირებული დევნის ნაწილს.
მერაბიშვილი და ჭიაბერაშვილი ხელბორკილებით მიიყვანეს სასამართლოს დარბაზში რომელიც სავსე იყო  მათი მხარდამჭერებითა და ნაციონალური მოძრაობის დეპუტატებით, რომლებიც თანაგუნდელებს ტაშით შეეგებნენ. სასამართლო სხდომის დაწყებამდე ორივე ბრალდებულს თავი მხნედ ეჭირა, ერთმანეთში საუბრობდა და იღიმოდა.
იმადვროულად, სასამართლოს შენობის გარეთ, აქციას მთელი დღის განმავლობაში მართავდენ ადამიანები, რომლებიც მერაბიშვილის პატიმრობაში დატოვებას მოითხოვდენ და სკანდირებდენ „სამართალი, სამართალი“. მომიტინგეები საპროტესტო შეძახილებით შეხვდნენ ადგილზე მისულ ნაციონალური მოძრაობის დეპუტატებს და მათ მომხრეებს. პოლიცია ადგილზე იმყოფებოდა, რათა არ დაეშვა ორ დაპირისპირებულ ჯგუფს შორის დაპირისპირება. მიუხედავად იმისა, რომ სიტუაცია დაძაბული ჩანდა, ვინაიდან ორი დაპირისპირებული მხარე ერთმანეთა სიტყვიერ შეურაცხყოფას აყენებდა, რაიმე მნიშვნელოვან ინციდენტს ადგილი არ ჰქონია.
ინფორმაციას მერაბიშვილისთვის წინასწარი პატიმრობის შეფარდების თაობაზე სასამართლოს წინ შეკრებილი ხალხის ოვაციები და აპლოდისმენტები მოყვა.
საპირისპირო მხარის წარმომადგენლებმა ნაციონალური მოძრაობის დეპუტატებისგან მადლობები მიიღეს, რომელთაც უთხრეს მხარდამჭერებს, რომ ბრძოლა გაგრძელდება მათ შორის სასამართლოს გადაწყვეტილების ზემდგომ ინსტანციაში გასაჩივრების მეშვეობით.
„ბრძოლა გაგრძელდება, სამართლებრივიც და პოლიტიკურიც... არაფერი არ დამთავრებულა და ყველაფერი კარგად იქნება საბოლოო ჯამში. ყველაფერი გვაძლიერებს, რაც არ გვკლავს; ვერ მოვკვდით და ვერ მოვკვდებით“, – განუცხადა ნაციონალური მოძრაობის საპარლამენტო უმცირესობის ლიდერმა, დავით ბაქრაძემ სასამართლოს წინ შეკრებილ მხარდამჭერებს.
პროკურატურა როგორც მერაბიშვილის, ისე ჭიაბერაშვილის მიმართ აღკვეთი ღონისძიების სახით წინასწარი პატიმრობის შეფარდებას ითხოვდა.
პროკურატურა სასამართლო სხდომაზე აცხადებდა, რომ ორივე ბრალდებულს ეკავა და ჭიაბერაშვილის შემთხვევაში, მას კვლავაც უჭირავს მაღალი თანამდებობა და შეუძლიათ გავლენის მოხდენა ამჟამინდელ და ყოფილ ხელქვეითებზე, რამაც შეიძლება ხელი შეუშალოს გამოძიებას.
გამოძიება სახელმწიფო სახსრების შესაძლო პარტიული მიზნებით გამოყენების თაობაზე რამდენიმე თვის წინ დაიწყო და მერაბიშვილი და ჭიაბერაშვილი ამ საქმეზე პირველად თებერვალში დაკითხეს მოწმის სახით. მათი დაკავება 21 მაისს მეორე დაკითხვის დროს მოხდა.
ბრალდების მხარემ ასევე განაცხადა, რომ მათი პატიმრობაში დატოვების საჭიროება განპირობებულია ასევე იმითაც, რომ თავისუფლების პირობებში ვერ მოახერხონ ქვეყნის დატოვება. ამ არგუმენტის გასამყარებლად პროკურატურამ განუცხადა სასამართლოს, რომ მერაბიშვილის მეუღლემ თაკო სალაყაიამ ქვეყანა 21 მაისს დატოვა; თუმცა ყოფილმა პრემიერმა განაცხადა სასამართლო პროცესზე, რომ მისი მეუღლე საქართველოში ამჟამად ბრუნდებოდა. სალაყაია მართლაც დაბრუნდა თბილისში ღამით.
მერაბიშვილის და ჭიაბერაშვილის ადვოკატებმა განაცხადეს, რომ არანაირი საფუძველი არ არსებობს იმისა, რომ ეს ორი ადამიანი ხელს შეუშლის გამოძიებას, თუ მათ გაათავისუფლებენ და დაბარებისთანავე მივიდოდნენ გამომძიებლებთან. ისინი სთხოვდნენ მოსამართლეს ნაციონალური მოძრაობის დეპუტატების თავდებობით გაეთავისუფლებინათ ისინი.
ადვოკატებმა ასევე განაცხადეს, რომ ორივე მათგანი პროცედურული დარღვევებით დააპატიმრეს. მათი თქმით, ჭიაბერაშვილიც და მერაბიშვილიც გადაუდებელი აუცილებლობის მოტივით დააკავეს, თუმცა არანაირი ახსნა–განმარტება არ ყოფილა წარმოდგენილი, თუ რა იყო ეს გადაუდებელი აუცილებლობა. ჭიაბერაშვილის შემთხვევაში, მისმა ადვოკატმა განაცხადა, რომ ყოფილ ჯანდაცვის მინისტრს, რომელიც საქართველოს ელჩად მსახურობდა ევროპის საბჭოსა და შვეიცარიაში, დიპლომატიური რანგი ჰქონდა, და ამის გამო მხოლოდ იუსტიციის მინისტრს ჰქონდა მისი დაკავების უფლებამოსილება.
სასამართლო სხდომის შემდეგ ნაციონალური მოძრაობის დეპუტატებმა პარლამენტში გადაინაცვლეს, რათა პრესისთვის განცხადებები გაეკეთებინათ. მათი თქმით, პარტიის წინააღმდეგ განხორციელებული პოლიტიკური რეპრესიები მას მხოლოდ გააძლიერებს.
„დღევანდელი დღე იყო ძალიან მნიშვნელოვანი... იმიტომ, რომ დღეს ჩვენი პოლიტიკური ცხოვრება გადავიდა ახალ ეტაპზე... ყველა ის ადამიანი, ვინც დღეს მიიჩნევს, რომ ეს იყო სასიხარულო მოვლენა... რამდენიმე თვეში დარწმუნდება, რომ სამწუხაროდ დღევანდელი დღე არის ძალიან სერიოზული და შეუქცევადი ცვლილებების დასაწყისი საქართველოს პოლიტიკური ცხოვრებისთვის“, – განაცხადა საპარლამენტო უმცირესობის ლიდერმა დავით ბაქრაძემ.
„მე მინდა მივმართო ყველა იმ ადამიანს, ვინც თვლის, რომ ყოფილი პრემიერ–მინისტრის ვანო მერაბიშვილის ციხეში აღმოჩენა არ არის საქართველოსთვის კარგი... და იმ ხალხს, ვისაც ესმის, სად გადის ზღვარი ქვეყანაში პოლიტიკურ თავისუფლებასა და პოლიტიკურ რეპრესიებს შორის, ყველა ასეთ ადამიანს მინდა მივმართო, ბრძოლა გრძელდება, ბრძოლა გრძელდება პოლიტიკურადაც, სამართლებრივადაც, და თუ ვინმეს აქვს იმის ილუზია, რომ ცალკეული ლიდერების დაპატიმრებით ნაციონალური მოძრაობა განადგურდება... ბოდიშს გიხდით, მაგრამ ეს ილუზია დარჩება ილუზიად და ნაციონალური მოძრაობა აგრძელებს პოლიტიკურ ბრძოლას. და რაც უფრო მეტი ზეწოლა და რეპრესია იქნება პოლიტიკური პარტიის წინააღმდეგ, გარწმუნებთ, რომ მით უფრო ძლიერ ოპოზიციურ ძალად ჩამოყალიბდება ნაციონალური მოძრაობა", - განაცხადა მან.
ნაციონალური მოძრაობის სხვა დეპუტატებმა ასევე განაცხადეს, რომ სასამართლოს წინ გამართული აქცია, რომელიც, მათი თქმით, მთავრობის მიერ იყო მართული, სასამართლოზე ზეწოლას ისახავდა მიზნად, კერძოდ კი იმ მოსამართლეზე, რომელიც სხდომას თავმჯდომარეობდა.

Zurab Tchiaberashvili, the governor of Kakheti region and ex-healthcare minister, left the detention facility in Kutaisi on May 23 after posting bail.
He was arrested along with ex-PM Vano Merabishvili on May 21 and charged with abuse of power, misspending/embezzlement and bribing of voters, involving allegations of funneling public funds to UNM’s election campaign purposes last year when he served as healthcare minister.
“The case is completely absurd,” he told journalists after he was released. “It is obviously political persecution against former Prime Minister and former healthcare minister; it is related to our political activities… Allegations are completely groundless.”
Kutaisi City Court ordered pretrial detention of Merabishvili and release of Tchiaberashvili on GEL 20,000 bail during a hearing on May 21; prosecution was requesting pretrial detention for both of them.
Tchiaberashvili said that the prosecution’s arguments to apply measure of restraint against him and Merabishvili were “completely feeble.”
“We have stated for multiple times publicly that we were continuing our political activities openly and that we were not going to hide [from investigation],” Tchiaberashvili said and added that when he was summoned for interrogation on May 21, after which he was detained, he was sure that the arrest was inevitable because unlike first notification for questioning in February, this recent one was pointing that he had the right to be accompanied by his lawyer; he said that he even decided to take his personal belongings with him at the interrogation.
Tchiaberashvili says that his arrest was carried out in procedural violations. The ex-healthcare minister, who served as Georgia’s ambassador to the Council of Europe and then to Switzerland, has diplomatic rank and for that reason, he and his lawyer argue, that only the Justice Minister was authorized to arrest him.
A preliminary hearing on the merits of the criminal case against Merabishvili and Tchiaberashvili will be held on July 15, announced Kutaisi City Court judge, Davit Akhalbedashvili, 32, who became the judge year and a half ago.
Merabishvili has been charged into two separate cases – one involving allegations of funneling over GEL 5.2 million public funds to UNM’s election campaign in 2012 when he was the Prime Minister.
Tchiaberashvili, who was healthcare minister in 2012, has also been charged into this case with abuse of office, bribing of voters and misspending of public funds.
In addition Merabishvili faces abuse of power and misspending/embezzlement charges into a separate case, involving allegations that he misappropriated “luxurious villa” from its private owner through “intimidation” and used GEL 158,000 of Interior Ministry’s funds to refurbish it in 2009, when he served as the interior minister.
Merabishvili and Tchiaberashvili deny charges as “absurd” and part of politically-motivated persecutions of political opponents.
Merabishvili and Tchiaberashvili were escorted into the courtroom, packed by their supporters and UNM lawmakers, late on Wednesday afternoon handcuffed to police officers; looking relaxed, Merabishvili and Tchiaberashvili were chatting with each other and smiling before the start of the hearing.
Meanwhile outside the court two parallel rallies were ongoing during the entire court proceeding.
Divided by police cordons, there were group of people on the one side calling for sending Merabishvili to pretrial detention and on the other side there were UNM and Merabishvili supporters; although at times situation seemed tense as these two opposing groups of demonstrators were exchanging verbal insults, no major incident was reported.
News about court’s decision in favor of Merabishvili’s pretrial custody triggered jubilant cheers and applause from one part of demonstrators outside the court.
The opposing part of demonstrators was receiving thanks and encouragements from UNM senior lawmakers, who were telling supporters that the struggle would continue, including by appealing the Kutaisi City Court decision to higher court.
“Our struggle will continue both on legal and political front… Nothing is over and everything will be OK. What doesn't kill us makes us stronger; we are not dead and we won’t be dead,” UNM parliamentary minority leader, Davit Bakradze, told supporters outside the court.
Prosecutors requested the court to apply pretrial detention as a measure of restraint against both Merabishvili and Tchiaberashvili pending trial.
The prosecution argued during the hearing that the two were occupying, and in case of Tchiaberashvili still occupies, high-ranking posts and wield influence over their current or former subordinates, which potentially could be used for impeding the investigation.
Investigation into the case involving alleged misspending of public funds for campaign purposes was launched several months ago and both Merabishvili and Tchiaberashvili were first interrogated over this case in February, 2013; they were arrested after their second interrogation in Kutaisi prosecutor’s office on May 21.
Prosecutors also told the judge that putting the two in custody was needed to prevent them to flee the country. To back up its argument the prosecution told the court that Merabishvili’s wife left the country on May 21; the former PM, however, told the judge that his wife was on her way back to Georgia.
Lawyers of Merabishvili and Tchiaberashvili argued that there was no reason to believe that the two would impede the investigation if released and both appeared before investigators upon summoning. They were asking the judge to release the two men on personal recognizance offered by a group of UNM lawmakers.
The lawyers also argued the two men were arrested with procedural violations. They claimed that Tchiaberashvili and Merabishvili were arrested on the ground of “urgent necessity”, but no sufficient and valid explanation was provided what this “urgent necessity” was. In case of Tchiaberashvili, his lawyer also argued that ex-healthcare minister, who served as Georgia’s ambassador to the Council of Europe and then to Switzerland, had the diplomatic rank and for that reason only the Justice Minister was authorized to arrest him.
After attending the court hearing, UNM senior lawmakers gathered in the Parliament in Kutaisi to make a statement for the press and said that “political repression” against the party would only make it stronger.
“This is an important day… as our political life moves to new stage… Those who think that what happened today should be a source of joy… will see in several months that unfortunately this day was in fact making the launch of irreversible and serious changes for Georgia’s political life,” UNM parliamentary minority leader, Davit Bakradze, said.
“I want to tell those, who think that jailing of former Prime Minister Vano Merabishvili is not good for Georgia, and those people, who understand where the line between political freedom and political repression is, that our struggle continues and if anyone has an illusion that the United National Movement will be destroyed by arresting its individual leaders… sorry, but this illusion will remain illusion and the National Movement will continue its political struggle. More pressure and more repression against the opposition force will only further strengthen the opposition.”
UNM lawmakers also said that the rally outside the court, which they claimed was orchestrated by the government, was designed to mount pressure on the judiciary and particularly on the judge who was presiding over pretrial hearing.