„ერთად ვებრძოლოთ პროსტიტუციას“ - გონიოელთა მოთხოვნა
გონიოს მოსახლეობა ხელისუფლებისაგან პროსტიტუციაზე კონტროლის გაძლიერებას მოითხოვს. მოსახლეობა იმასაც შიშობს, რომ გონიოში არსებული პროსტიტუციის შემთხვევების  გამო, წელს,  ტურისტები არ ეყოლებათ.
გონიოს მოსახლეობა ორად არის გაყოფილი. ისინი ვისაც სახლები მთლიანი სეზონის განმავლობაში მიქირავებული აქვთ უცხო ქვეყნის  მოქალაქეებზე. ამ სახლებში  რესტორანი, სასტუმრო ან კლუბია გახსნილი. და ისინი, ვინც ზაფხულის სეზონის დადგომას ელოდება, კერძო ტურიზმიდან შემოსავლის მისაღებად. სწორედ, ამ უკანასკნელებმა, რამდენჯერმე გამართეს აქცია პროსტიტუციის პროტესტის ნიშნად.
ახალი ხელისუფლების მოსვლის შემდეგ, 2012 წლის 16 დეკემბერს სამართალდამცველებმა პროსტიტუციისთვის საცხოვრებლის გადაცემის ბრალდებით, ხუთი პირი დააკავა - საქართველოს მოქალაქეები ნანა მ. და ინგა ბ. და თურქეთის მოქალაქეები ჰუსეინ ი., ომერ ქ. და ჯესურ მ. სამინისტროს ვებ-საიტზე განთავსებული ინფორმაციის მიხედვით, „აღნიშნულ პირებს გონიოსა და  ბათუმის ტერიტორიაზე ნაქირავები ჰქონდათ სასტუმროები და ორგანიზებას უწევდნენ პროსტიტუციის ბუნაგების მოწყობას. საქმეში არსებული მტკიცებულებებისა და მოწმეთა ჩვენებების თანახმად, გამოძიება მიმდინარეობს საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 254-ე მუხლით გათვალისწინებული დანაშაულის ნიშნებით, რაც 2-დან 4 წლამდე თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს“.
გონიოს მოსახლეობის თქმით, რამდენიმე ერთეული პროსტიტუციის ბუნაგის აღმოფხვრით, პრობლემა არ მოგვარებულა. შესაბამისად, ადგილობრივები პროტესტს კვლავ გამოთქვამენ. 22 მაისს, მათ აქციაც გამართეს ლოზუნგით: „დაგვიბრუნეთ ღირსება“, „ერთად ვებრძოლოთ პროსტიტუციას“. ისინი გონიოს ტერიტორიაზე პროსტიტუციის შეწყვეტას ითხოვდნენ.
აქციის მონაწილეებმა ხელისუფლებას მოუწოდეს _  პროსტიტუციის აკრძალვისათვის შესაბამისი ზომების საკანონმდებლო დონეზე გატარება და პრობლემის საბოლოოდ აღმოფხვრა. „ამბობენ კანონი არ გვაძლევს საშუალებასო. პარლამენტი იმიტომ ავირჩიეთ რომ კანონები არ მიიღონ? თუ სახელმწიფოს ინტერესებშია ქვეყანაში პროსტიტუციის კერების არსებობა? თუკი ასე არაა, მაშინ ხელისუფლებამ უნდა იმოქმედოს“, აცხადებს გონიოს მკვიდრი გელა კახიძე.
აჭარის მთავრობის თავმჯდომარე, არჩილ ხაბაძე აღნიშნავს, რომ პროსტიტუციის არსებობა არამკაცრი კანონით არის გამოწვეული: „ჩვენ აქტიურად ვმუშაობთ, რომ მაქსიმალურად შევძლოთ ტურისტული სეზონისათვის მომზადება. არის სირთულეები იმ მხრივ, რომ ჩვენი კანონი პროსტიტუციასთან დაკავშირებით არ არის მკაცრი. ბოლო დაჭერების დროს, სასამართლო დარბაზიდან მათი გათავისუფლება ჯარიმების გარეშეც კი მოხდა“.

Gonio population requests government to reinforce control on prostitution. Locals are afraid tourist will not arrive in Gonio because of prostitution.
Gonio population is divided into two. One part rent their houses out to foreign citizens during entire season where restaurants, hotels or clubs are functioning throughout the year. Second part is waiting for the summer time to get income from private tourism. The latter is against prostitution and held protest assemblies against it several times.
After the new government came in office, on December 16, 2012, law enforcement officers arrested five people – Georgian citizens Nana M and Inga B and citizens of Turkey Husein I. Omer K and Jesur M for having assigned their houses for prostitution. According to the website of the Ministry of Internal Affairs, “the above mentioned persons, in vicinities of Batumi and Gonio rented hotels and set up brothels.
Investigation is in progress under the article 254 of the Criminal Code of Georgia, which envisages from 2 to 4 years of imprisonment.”
Gonio residents state the problem was not resolved by closing down only several brothels. So, they still protest the fact and held an assembly on May 22 under slogan “Restitute our Dignity”, “Let Us Fight against Prostitution together”. They demanded to stop prostitution in the vicinities of Gonio.
Protesters requested the government to take relevant measures to combat prostitution on the legislative level and to finally eradicate this problem. “They claim the law does not allow them to do it. We have elected the parliament to adopt laws, have not we? Does the state also support brothel business in the country? If it is not so, the government shall take measures,” Gonio resident Gela Kakhidze said.
Chair of Adjara government Archil Khabadze noted that existence of prostitution problem in Adjara is caused by the liberal law. “We actively work to prepare for the tourist season. We cope with some difficulties because the law is not severe with regard to the prostitution. During recent arrests, the court released detainees from the courtroom even without imposing fines on them.”