გელა ბოჩიკაშვილი , www.media.ge
საქართველოს გენერალურმა პროკურატურამ ამირან (ბუტა) რობაქიძის გარდაცვალების ამსხველ კადრებთან დაკვაშირებით ამერიკის შეერთებული შტატების  გამოძიების ფედერალური ბიუროდან მიღებული პირველადი დასკვნის შესახებ განცხადება 13 ივნისს გაავრცელა.
პროკურატურის ინფორმაციით, დიდუბე-ჩუღურეთის რაიონული პოლიციის ყოფილი უფროსის, ირაკლი ფირცხალავას მიერ გამოძებისთვის მიწოდებული ვიდეომასალა არ არის ორიგინალი, დამონტაჟებულია და მასალას 25-ზე მეტი ზემოქმედების კვალი აქვს.
„რედაქტირებები განხორციელდა მიმდინარე რეჟიმში ე.წ კამერის რედაქტირებით ან/და შეიცვალა მოგვიანებით, მას შემდეგ რაც ჩანაწერს გაუკეთდა ე.წ სტუდიური რედაქტირება“, - აღნიშნულია პროკურატურის მიერ გავრცელებულ მასალაში.
ირაკლი ფირცხალავამ სპეცოპერაციის ამსახველი კადრები, რომლის დროსაც რობაქიძე გარდაიცვალა, 2013 წლის თებერვალში გაავრცელა.
გავრცელებულ ვიდეომასალაში ისმოდა მხოლოდ ერთი გასროლის ხმა, რის შემდეგაც ჩანდა  დაჭრილი ბუტა რობაქიძე. 2004 წელს სპეცოპერაციის შემდეგ გადაცემა „პატრულში“, რომელიც ტელეკომპანია „რუსთავი 2“-ის ეთერში გავიდა, აღინიშნა, რომ ბუტა რობაქიძე ორმხრივი სროლის შედეგად გარდაიცვალა.

Prosecutor’s Office reports that the footage presented by the former Chief of Didube-Chugureti District Police Department Irakli Pirtskhalava to investigation is not original and was cut-edited and the material has over 25 marks of editing.
“Cut-editing was done in simultaneous regime by the so called camera editing and/or was edited later after the footage was cut-edited in a studio,” material circulated by the Prosecutor’s Office says.
Irakli Pirtskhalava circulated the footage from the special operation during which Robakidze was killed in February 2013.
There was a sound of only one gunshot in the circulated video-footage after which it showed wounded Buta Robakidze.  The video-report aired 2004 in Patrol program of Rustavi 2 said that Buta Robakidze was shot dead during a cross-shooting.